Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyjednávači EÚ sa zhodli na novej poľnohospodárskej politike

Vyjednávači EÚ sa zhodli na novej poľnohospodárskej politike
Ilustračné foto SITA/AP
28. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Vyjednávači Európskej únie schválili návrh rozdeľovania dotácií v rámci poľnohospodárskej politiky, ktorý umožní poľnohospodárom pokračovať v produkcii v ťažkých podmienkach, znižuje však ich výšku pre veľké farmy.
 
Predstavitelia vyjednávacieho tímu hovorili o veľkých zmenách spoločnej poľnohospodárskej politiky a o opravení pravidiel, ktoré určujú, akým spôsobom sa v rokoch 2014-2020 budú vyplácať ročné poľnohospodárske dotácie.
 

Obchod s cukrom sa má liberalizovať

EÚ okrem iného bude od farmárov vyžadovať, aby svoj nárok na finančnú pomoc podporili prijatím opatrení na zlepšenie životného prostredia, napríklad vytvorením oblastí pre bezpečný život a rozvoj divej zveri. Balík navrhnutých zmien zahŕňa aj liberalizáciu výrobu cukru od roku 2017 a skrátenie dotácií pre najväčšie farmy v únii. Zároveň však umožňuje niektorým štátom v niektorých regiónoch naviazať priame dotácie na objem produkcie.
 
Rozhodnutie má zabezpečiť, že poľnohospodári budú môcť pokračovať vo výrobe aj tam, kde čelia prírodným alebo iným prekážkam, ako napríklad producenti mlieka v hornatom centre Francúzska. „Nejde tu o opatrenie, ktoré zvýši produkciu. Jeho cieľom je zabezpečiť zachovanie existujúcej výroby v oblastiach, kde by sa v opačnom prípade stratila,“ povedal hovorca Európskej komisie pre poľnohospodárstvo Roger Waite. 
 

 

Dotácie obhajujú aj krásou vidieka

EÚ sa od roku 1992 snažila upravovať svoju spoločnú poľnohospodársku politiku tak, aby farmárov motivovala pestovať plodiny v reakcii na trhové ceny a nie na dotácie. Cieľom týchto opatrení bolo vyhnúť sa zopakovaniu situácie z 80. rokov 20. storočia, keď farmári dostávali peniaze na výrobu aj keď už bol trh nasýtený, čo viedlo k vzniku hôr masla a morí vína. 
 
Najnovšiu dohodu niektorí analytici vidia ako odklon od tohto princípu a kritizujú kroky únie na ochranu malých producentov bojujúcich o prežitie. Odborníci na druhej strane však zdôrazňujú význam farmárčenia pre zachovanie krásy európskeho vidieka.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

20jan8:30Zadávanie zákaziek na nadlimitnom elektronickom trhovisku (NET) - Workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejné obstarávanie-obstarávateľ

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X