Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za daňový výdavok sa môže považovať aj zaplatené poistné

Za daňový výdavok sa môže považovať aj zaplatené poistné
Ilustračné foto SITA
25. marca 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Viete, ktoré výdavky na poistné sa môžu zahrnúť do daňovo uznateľných výdavkov, z ktorých plnení sa odpočíta zrážková daň a čo je od dane oslobodené?

Od dane sú oslobodené aj pripoistenia

Stručný prehľad toho, ako podliehajú dani plnenia z jednotlivých poistení a kedy sa zaplatené poistné považuje za daňovo uznateľný výdavok, pripravila Komunálna poisťovňa.

 

Životná poistka – dožitie

V roku 2013 klient dostal vyplatené poistné plnenie z poistenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby. Za podmienky, že vyplatená čiastka bola vyššia ako zaplatené poistné klientom, zrážkovú daň odvedie daňovému úradu za poisteného poisťovňa, a o tejto skutočnosti ho následne informuje listom. Zdaní sa však iba rozdiel medzi zaplateným poistným a úrokom, ktorý poisťovňa pripísala klientovi ako bonus navyše.
 
V tomto prípade sa daňová povinnosť klienta považuje vykonaním zrážky za vysporiadanú a neuvádza sa v daňovom priznaní. To isté platí aj vtedy, ak klient zruší poistku predčasne.
 
Rovnaký princíp sa uplatňuje aj pri detskom či penzijnom poistení, keďže aj tieto sa považujú za poistenia na dožitie určitého veku. V prípade dôchodkového poistenia si poistený môže vyžiadať jednorazový výber nasporenej sumy, v takom prípade sa zrážková daň (mimo zaplateného poistného) odráta z jednorazovej výplaty. Ak chce mať vyplácaný mesačný dôchodok, tak sa daň rozráta tak, že sa strháva z mesačných dôchodkov. Takýto príjem teda vôbec neuvádzate do daňového priznania, keďže sa zdaní zrážkovou daňou.
 

Životná poistka – smrť

Ak oprávnená osoba dostala vyplatenú finančnú sumu po zosnulom, ktorý mal uzavretú poistku, tento príjem je od dane oslobodený. Poisťovňa teda vyplatí celú poistnú sumu. 
 

 

Pripoistenia

Rozšírili ste svoju štandardnú životnú poistku o ochranu proti rizikám navyše? Všetky pripoistenia sú od dane oslobodené, či už ide o trvalé následky úrazu, hospitalizáciu, odškodné v prípade PN, straty zamestnania. Poistné sumy vám poisťovňa vyplatí bez zrážky.
 

Poistenie vozidiel – povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie

Všetky preukázateľné náklady na vozidlá, ktoré sú zahrnuté v obchodnom majetku daňovníka a slúžia na podnikateľskú činnosť, sú v zmysle ust. § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z.z. daňovými nákladmi na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. To znamená, že živnostník, či spoločnosť s ručením obmedzeným môže považovať zaplatené poistné na PZP či havarijné poistenie za daňovo uznateľné výdavky, ak poistené vozidlá slúžia na podnikanie. 
 

 

Poistenie zodpovednosti 

Niektorým profesiám zákon dokonca prikazuje mať uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu. Sú to napríklad lekári, zdravotnícki pracovníci, architekti, stavební inžinieri, exekútori, geodeti a kartografi, advokáti, účtovní či daňoví poradcovia. Keďže zaplatené poistné preukázateľne súvisí s vykonávaním podnikateľskej činnosti, považuje sa za daňovo uznateľný výdavok.
 

Poistenie majetku

Poistené budovy, majetok, stroje a ďalšie zariadenia, ktoré sú zahrnuté v obchodnom majetku daňovníka a slúžia na podnikateľskú činnosť sú nákladmi v zmysle ust. § 2 písm. i)  zákona č. 595/2003 Z.z. na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. To znamená, že v daňovom priznaní si poistné môžete zahrnúť do výdavkov na zníženie čiastkového základu dane.  
 
Autor: Komunálna poisťovňa
 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2013"

Zobraziť všetky články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2013"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X