Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdaňovanie cien a výhier v roku 2014

Tabuľka s nápisom JACKPOT
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
26. marca 2014 Zdroj Podnikam.SK, LM, SC Tlačiť

Výhry patria medzi ostatné príjmy, ktoré je potrebné zdaniť. Aké je u nás zdaňovanie výhier?

Z nepeňažných výhier sa platia aj zdravotné odvody

Zmeny v oblasti zdaňovania cien a výhier priniesla novela zákona o dani z príjmov, ktorá nadobudla účinnosť od 1.1.2014.

Podľa zákona o dani z príjmov pod pojmom cena alebo výhra rozumieme:

  • výhry v lotériách a iných podobných hrách,
  • výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
  • ceny z verejných súťaží,
  • ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže,
  • ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Ceny a výhry patria medzi ostatné príjmy fyzických osôb, ktoré ak nie sú oslobodené od dane sa považujú za zdaniteľný príjem.

Výhry a ceny oslobodené od dane

Od dane sú oslobodené:

  • výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov (napr. hazardné hry) a obdobné výhry zo zahraničia,
  • prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru, pričom ak takto vymedzené  príjmy presiahnu sumu 350 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy presahujúce ustanovenú sumu

Zmena: Zdaňuje sa len suma, ktorá prevyšuje 350 eur!

Pozor: ceny alebo výhry v rámci zdaňovacieho obdobia nemôžeme sčítavať, každú cenu alebo výhru treba posudzovať jednotlivo.

Peňažné výhry a zdanenie výhry

To, či ste vyhrali peňažnú alebo nepeňažnú výhru, má výrazný vplyv na spôsob zdanenia. Peňažné výhry, totiž, zdaňuje prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže, hry alebo žrebovania podľa § 43 Zákona o dani z príjmov zrážkovou daňou, pričom sa použije sadzba dane vo výške 19 %. Základ dane sa zaokrúhľuje na eurocenty nadol. Vykonaním zrážky dane z výhry považujeme daň za vysporiadanú.

Výnimku tvoria už skôr spomínané peňažné výhry oslobodené od dane.

Príklady

Príklad 1:
V roku 2013 vyhral pán Novák v žrebovacej súťaži sumu 500 €. Pokiaľ nejde o súťaž, ktorej výhra je oslobodená od dane, podlieha táto výhra zdaneniu. Organizátor súťaže je povinný o tom informovať výhercu formou preberacieho protokolu o výhre. Nakoľko výhra presahuje hodnotu 350 €, musí ju zdaniť. Zdaňuje ju organizátor súťaže, a to zrážkovou daňou vo výške 19%. Na základe novely zákona o dani z príjmov sa zdaňuje len suma, ktorá prevyšuje 350 €, t. j. 150 €. V minulom roku by sa zdanila celá suma 500 €. Pán Novák teda nemusí podávať daňové priznanie a dostane výhru zníženú o zrážkovú daň.
Príklad 2:
V roku 2013 vyhrala pani Dlhá v rulete v kasíne sumu 2000 €. Hra prevádzkovaná podľa Zákona o hazardných hrách a jej následná výhra je od dane z príjmu oslobodená.

Nepeňažné výhry a podávanie daňového priznania

Nepeňažnú cenu alebo výhru a výhry zo zahraničia (peňažné aj nepeňažné) zdaňuje daňovník osobne prostredníctvom daňového priznania. Pri nepeňažných výhrach je organizátor hry povinný oznámiť daňovníkovi hodnotu ceny alebo výhry. Daňovník zahrnie tieto príjmy do základu dane, resp. čiastkového základu.

V prípade vecnej výhry, daň z výhry neplatí a daňové priznanie nepodáva výherca, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie, do ktorých patrí aj hodnota vecnej výhry, nepresiahnu 50% sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka.

V súčasnosti musí výherca odviesť z nepeňažnej výhry nielen 19 % daň, ale aj sadzbu poistného vo výške 14 % do zdravotnej poisťovne. Peňažné výhry odvodovej povinnosti nepodliehajú.

Príklady

Príklad 3:
Študentka vyhrala v roku 2013 televízor v hodnote 1 300 €. Televízor patrí medzi nepeňažnú výhru. Za rok 2013 sú od dane z príjmu oslobodené prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 350 €. Keďže táto výhra je nad túto hodnotu, podlieha zdaneniu.
Vzhľadom na to, že ide o študentku a žiaden iný príjem okrem tejto nepeňažnej výhry v hodnote 1 300 € v roku 2013 nemala, nie je povinná podávať daňové priznanie a platiť daň z príjmu. Daňové priznanie je povinný podávať len ten, kto za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka (za rok 2013 je to 1 867,97 €).
K celkovému príjmu sa započítava hodnota nepeňažnej výhry + príjem zo zamestnania + ostatné príjmy. Nakoľko ide o študentku, celkový príjem tvorí len cena výhry, ktorá nepresiahla sumu 1867,97 €. Daňové priznanie teda podávať nemusí a výhra sa v tomto prípade nezdaní.
Príklad 4:
Pán Mrkvička vyhral v januári 2013 práčku v hodnote 600 €. Daná výhra patrí medzi vecné výhry, ktoré nad 350 € podliehajú zdaneniu. Ak pán Mrkvička v roku 2013 nebude mať už žiadny iný príjem, ktorý by s hodnotou výhry prekročil sumu 1867,97€, čo je 50 % nezdaniteľnej časti základu dane, nie je povinný platiť daň a podávať daňové priznanie.
Ak však bude mať aj iné príjmy (napr. zo zamestnania) a celkový príjem prekročí hranicu 1867,97€, je povinný daňové priznanie podať a daň zaplatiť. Zdaňovať bude výhru len v sume, ktorá prevyšuje 350 €, t. j. 250 €. V minulom roku by zdaňoval výhru v sume 600 €.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2013"

Zobraziť všetky články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2013"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X