Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za krátenie dane dostal podnikateľ zo Zemplína basu 11 rokov

Za krátenie dane dostal Mikuláš. V basu 11 rokov
Foto: shutterstock
18. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Úhrnný trest odňatia slobody vo výmere jedenásť rokov nepodmienečne s minimálnym stupňom stráženia a peňažný trest stotisíc eur uložil vo štvrtok senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici veľkopodnikateľovi Mikulášovi V. z Veľkej Tŕne v okrese Trebišov.
 
Uznali ho za vinného podľa obžaloby, teda zo spáchania pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného v súbehu s trestným činom neodvedenia dane z pridanej hodnoty vo veľkom rozsahu za fiktívne obchody s euroočkami a lykožrútmi.
 

Pán Zeplína si vraj vytvoril daňový raj

Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa voči nemu odvolal hneď po jeho vyhlásení a celé konanie označil za vykonštruované. Pán Zemplína bol konateľom a spoločníkom v takmer 80 firmách, ktoré vytvoril, aby mohli vzájomne obchodovať. Trestná činnosť sa diala v rokoch 2008-2011, najmä v okrese Trebišov. Pri obchodoch s euroočkami a lykožrútmi konkrétne išlo o spoločnosti Shen Tian, TVX SK, BRSC, Global-Mix, Venikom, Baravin a iné. Sudca poukázal na skutočnosť, že Mikuláš V. vytvoril v rámci svojich firiem „daňový raj“, keďže ich zaťažoval DPH vo výške 16, maximálne 17 percent. 
 

 

Vystavenie faktúry nie je relevantný dôkaz

Súd sa stotožnil s názorom prokurátora, že obchody so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek boli nereálne, ekonomicky neefektívne a nerentabilné. Počas dokazovania sa nepreukázala existencia komodít v takýchto množstvách. Obchody boli iba na papieri so snahou získať daňové výhody. Navyše neboli zobchodované, čo napríklad v prípade euroočiek potvrdil svedok maďarský občan Mihály Molnár, ktorý od Mikuláša V. cez 20 faktúr fiktívne nakúpil jabloňové štepy. Vystavenie faktúry totiž nie je relevantný dôkaz. Vytvorené reťazce firiem Mikuláša V. mali slúžiť na to, aby obžalovaný získal daňové výhody a nevznikla mu daňová povinnosť. Súd poukázal na to, že doklady predkladané na odpočet DPH a iné boli podvodné a nezodpovedali zákonu. 
 

Lykožrúty ako biznis neprešli

V prípade lykožrútov súd nemal pochybnosti, že išlo o vymyslený obchod. Sudca podotkol, že kým odborníci z oblasti lesníctva hovorili o lykožrútoch ako škodcoch, Mikuláš V. trval na svojom know-how ich zberu a využitia, ale doteraz si nápad nedal patentovať. Súd nepresvedčili ani maďarskí občania, ktorí asi mesiac „zberali“ lykožrúty na hospodárskom dvore v Strede nad Bodrogom. Uviedli, že fakticky odkôrňovali lykožrútom napadnuté drevo. Materiál dávali do igelitových vriec a nepreukázalo sa, že by lykožrúty bol niekto potom z tých vriec „lovil“ a dával skrmovať bažantom či rybám.
 
Lykožrúty sú pritom pre štátne podniky Lesy SR a Štátne lesy TANAP najväčšie škodce. Ich výživová hodnota je nízka, obsahuje škodliviny a pre bažanty nie je prirodzenou potravou. Lykožrúty sa likvidujú pálením, alebo sa nimi živia ďatle, sýkorky a iné vtáky. Lykožrúty ako krmivo sa v „medzifiremnom obchode“ spoločností zemplínskeho podnikateľa predávali za cenu diamantov, prípadne kaviáru. Súd odmietol i tvrdenia podnikateľa, že obchodoval i s lykožrútom mrazeným. Predseda senátu podotkol, že vedrá s lykožrútmi asi ešte v niektorej z firiem sú. Obžalovaný podnikateľ ich mal na ukazovanie kontrolám. 
 

Trik so zmenou obhajcu nevyšiel

Hlavné pojednávanie s Mikulášom V. sa začalo 5. novembra minulého roku a senát vypočul niekoľko desiatok svedkov a znalcov. V pondelok 15. apríla mali byť záverečné reči prokurátora, obhajoby a obžalovaného. Mikuláš V. však oznámil, že vypovedal plnú moc svojim doterajším obhajcom Ľubomírovi Hrežďovičovi a Štefanovi Hajdu a zakázal im v jeho mene niečo povedať. Záverečnú reč nepredniesol ani „pán Zemplína“. Prokurátor Ján Šanta označil situáciu s vypovedaním plnej moci obhajcom za kurióznu a pre médiá pripustil podozrenie z možnej obštrukcie obžalovaného so snahou oddialiť verdikt súdu. Z pohľadu väzby i merita veci však nevidel zmysel zmeny obhajcu na poslednú chvíľu. 
 
Mikuláš V. počas hlavného pojednávania opakovane tvrdil, že je nevinný a nespáchal skutky, ktoré mu kladie za vinu prokurátor. Je presvedčený, že podnikal legálne, v súlade so slovenskými zákonmi. Vyhlásil, že lykožrúty slúžili pri chove bažantov ako proteíny pre športovcov. Celá kauza je podľa neho vykonštruovaná a má politický podtón. Pred časom obhajca Ľubomír Hrežďovič pre médiá uviedol, že „neobvyklosť komodity a neobvyklosť jej ceny neznamená nezákonnosť, respektíve trestnú zodpovednosť obchodovania s takými komoditami.“ 
 
Celé prípravné konanie i hlavné pojednávanie sledovala podnikateľova družka Daniela Bodnárová. Bola aj pri jeho vzatí do väzby v marci 2011 spolu s právničkou Ľubicou Kolesárovou. Ako svedkyňa na súde uviedla, že s Mikulášom V. začala žiť a pracovať, ešte keď mal iba dve firmy. Tvrdila, že pracoval aj 18 hodín denne, bol progresívny a usiloval sa podnikať aj v takých oblastiach, o ktoré iní nemali záujem. O obchodoch s euroočkami a lykožrútom vedela z rozprávania svojho druha, ktorému zamestnanci hovorili „šéf“. V súvislosti s lykožrútmi jej ukazoval drevo, napadnuté týmto hmyzom. On osobne lykožrúty vraj pridával do krmiva pre pštrosy, bažanty a ryby.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X