Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdaniť je potrebné aj niektoré výhry v tombole či ceny od zamestnávateľa

Zdaniť je potrebné aj niektoré výhry v tombole či ceny od zamestnávateľa
Ilustračné foto SITA/AP
4. januára 2015 Zdroj Finančné riaditeľstvo SR, www.financnasprava.sk Tlačiť

Viete, ktoré ceny a výhry podliehajú zdaneniu a za akých podmienok?

Zdaneniu nepodlieha každá výhra

Netreba zabúdať, že niektoré výhry sa zdaňujú a výhercom po ich nadobudnutí plynú isté povinnosti. Šťastlivci, ktorí sa dočkali výhry napríklad v silvestrovskej tombole, by si to mali preveriť.

Zdaňovať sa nemusia výhry v lotériách a podobných hrách, ktoré sú prevádzkované na základe povolenia vydaného podľa zákona o hazardných hrách (individuálnej licencie ministerstva financií alebo obce). Sú to napríklad hry Loto, Joker, Keno, hazardné hry v kasínach či dostihové stávky. Rovnako sa nezdaňujú obdobné výhry zo zahraničia. 

Za ustanovených podmienok sa nezdaňujú ani prijaté ceny a výhry, ktoré neprevyšujú hranicu 350 eur, ak získaná cena alebo výhra tento zákonom stanovený limit prevýši, zdaní sa len príjem presahujúci danú sumu. Platí to vtedy, ak cenou a výhrou je cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania a cena zo športovej súťaže (neplatí to u profesionálnych športovcov).

Ak nie sú splnené hore uvedené podmienky, ide o zdaniteľný príjem. Ak cena alebo výhra nesúvisí s výkonom závislej činnosti daňovníka, s jeho podnikaním alebo s inou samostatnou zárobkovou činnosťou, s príjmom z kapitálového majetku, potom sa táto výhra alebo cena považuje za „ostatný príjem“. 

Výhry z tombol

Tombola je hazardnou hrou podľa zákona o hazardných hrách. Za hazardné hry sa ale nepovažujú tomboly, ak herná istina neprekročí sumu na úrovni 1 500 eur. Výhry v tombole nie sú oslobodené od dane z príjmov fyzickej osoby, nakoľko podľa zákona o hazardných hrách nie sú prevádzkované na základe povolenia vydaného podľa tohto zákona, ale na základe všeobecnej licencie. 

Spôsob zdanenia výhier a cien

Výhry v lotériách a ostatné ceny a výhry, ktoré nie sú oslobodené od dane, sú ostatnými príjmami. Takéto peňažné výhry sa zdaňujú zrážkovou daňou a nepeňažné výhry, napríklad televízor, zahraničný zájazd či dokonca automobil, sa zdaňujú osobne prostredníctvom daňového priznania.

Povinnosť podať daňové priznanie si výherca vyhodnotí vo vzťahu k úhrnu jeho zdaniteľných príjmov v príslušnom kalendárnom roku vrátane príjmov zo závislej činnosti. Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2014 vznikne vtedy, ak uvedený úhrn príjmov za rok 2014 presiahne sumu 1 901,67 eur. 

Výhry u zamestnávateľa 

Ak ste zamestnanec, zdanenie sa týka aj cien a výhier, keď súťaž vyhlási napríklad váš zamestnávateľ. V tomto prípade sa však zdaní iba hodnota takej ceny prevyšujúcej hranicu 350 eur.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X