Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdravotné poisťovne majú dva dni na oznámenie preddavku platiteľom

Zdravotné poisťovne majú dva dni na oznámenie preddavku platiteľom
Koláž: Podnikam.sk
30. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zdravotné poisťovne (ZP) majú posledné dva dni na to, aby svojim klientom – samoplatiteľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) oznámili výšku nového preddavku na poistenie.

 
Všetky tri svorne tvrdia, že termín dodržia. K 31. januáru by tak už platitelia poistného mali vedieť, akú sumu budú mesačne poukazovať na účet svojej poisťovne.
 

Pozor na zle nastavené staré sumy odvodov

Ako pripomenula hovorkyňa Union z.p. Judita Smatanová, novú výšku preddavku za január 2013 je potrebné do zdravotnej poisťovne uhradiť najneskôr do 8. februára 2013. V prípade, že klienti zaplatili poisťovni ešte pôvodnú sumu poistného, rozdiel do toho istého termínu musia dorovnať.
 
 
„Ak platiteľ poistného zaplatil preddavok na poistné za január 2013 v nesprávnej výške, je potrebné, aby tento rozdiel doplatil do 8. februára,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková. Rovnaký postup platí aj pre klientov zdravotných poisťovní Dôvera a Union. Tie poistencov zároveň upozorňujú, aby v prípade, že budú dorovnávať preddavok správne uviedli identifikátory platby.
 
„Rozdiel medzi uhradenou čiastkou a skutočným preddavkom je potrebné uhradiť aj s príslušným variabilným (rodné číslo), špecifickým (obdobie, za ktoré sa uhrádza preddavok) a konštantným symbolom (3558),“ uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. Okrem oficiálneho oznámenia zo strany zdravotnej poisťovne si platcovia môžu zistiť výšku nového preddavku i na internetovej stránke svojej poisťovne či na jej pobočkách. 
 
Od januára 2013 sa menil ako spôsob výpočtu preddavkov, tak aj minimálny a maximálny preddavok na poistné. Minimálny preddavok je tak od nového roka 55,02 eura, v prípade osôb, ktoré majú zníženú sadzbu poistného je to 27,51 eura. Maximálny preddavok predstavuje na mesiac sumu 550,20 eura, resp. 275,10 eura.
 
TIP: Ak od svojej zdravotnej poisťovne nedostanete oznámenie o novej výške preddavkov včas, vypočítajte si ich na našej kalkulačke.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X