Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdravotnícki odborári akceptovali návrh na zvýšenie tarifných platov o 5 %

Zdravotnícki odborári akceptovali návrh na zvýšenie tarifných platov o 5 %
Ilustračné foto SITA
21. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zamestnanci nemocníc, ktoré sú združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) by si už v apríli mohli nájsť na výplatnej páske tarifné platy zvýšené o päť percent.
 
Podpis kolektívnej zmluvy medzi Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) a ANS sa stáva reálnejším.
 

Dohodu o platoch by mohli podpísať už budúci týždeň

Ako agentúru SITA informoval predseda SOZ Anton Szalay, väčšina ich základných odborových organizácií súhlasila s návrhom asociácie na päťpercentné navýšenie miezd zamestnancom s účinnosťou od prvého marca tohto roka. Výnimku budú tvoriť len tí pracovníci, ktorým sa platy upravovali minimálne o rovnaké percento už v uplynulom roku.
 
Predseda SOZ predpokladá, že dohodu by mohli podpísať už budúci týždeň v prípade, že s tým bude súhlasiť i asociácia. Zamestnanci nemocníc by podľa návrhu mali získať aj ďalší benefit v podobe jedného odchodného navyše, čiže nad rámec Zákonníka práce. Dohoda medzi odborármi a asociáciou by mala priniesť i navýšenie sociálneho fondu na úroveň jedného percenta. „Čo je rozhodujúce pre zamestnancov v tejto fáze, je valorizácia tarifných platov o 5 %, a potom to, že v máji sa vrátime za rokovací stôl a budeme vyjednávať o možnosti úpravy platov v druhom polroku 2013 vzhľadom na vývoj vyjednávania poskytovateľov so zdravotnými poisťovňami,“ povedal Szalay. 
 
 
Podľa jeho slov je si vedomý, že toto navýšenie neuspokojí všetkých zamestnancov, pričom ako príklad uviedol bojnickú nemocnicu, ktorej personál požaduje mzdy vyššie o 15 %. O celkovej spokojnosti podľa Szalaya taktiež nemožno hovoriť. „Určite spokojní nemôžeme byť, pretože návrh kolektívnej zmluvy sme ANS predložili v septembri 2010 a odvtedy už uplynulo veľmi veľa času a bol aj určitý vývoj inflácie. Ale týmto by sme aspoň zabránili prepadu platov zamestnancov,“ uviedol Szalay. Ako pokračoval, miera odmeňovania v nemocniciach by mala byť na takej úrovni, aby odborníci neodchádzali pracovať do zahraničia, ale zostali a liečili slovenských pacientov. 
 
SOZ bude čakať na to, ako dopadnú rokovania ANS so zdravotnými poisťovňami, od ktorých asociácia požaduje viac peňazí. Podľa Szalaya ak sa tieto dve strany dohodnú, za SOZ budú hľadať cestu, aby sa platy v nemocniciach ANS zvyšovali aspoň o ďalších 5 percent aj v druhom polroku 2013. 
 
Spor o uzatvorenie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ktorá obsahuje aj navyšovanie platov zamestnancov nemocníc združených v ANS sa ťahá od roku 2010, kedy začali rokovania. Odborári a asociácia sa nevedeli dopracovať ku kompromisu približne dva roky, a tak sa spor dostal pred rozhodcu. Ten vyniesol verdikt v novembri uplynulého roka. Na základe jeho rozhodnutia mali nemocnice s účinnosťou od 1. októbra minulého roka navýšiť platy svojim zamestnancom o 2,5 % a o rovnaké percento i od januára tohto roka. ANS však tento verdikt nerešpektovala, mala pochybnosti o tom či bol postup rozhodcu zákonný, obrátila sa preto na ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X