Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zhoršovanie podnikateľského prostredia podľa PAS pokračuje

Zhoršovanie podnikateľského prostredia podľa PAS pokračuje
Zdroj: Podnikateľská aliancia Slovenska
28. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najvýraznejší pokles spomedzi jednotlivých položiek zaznamenala v poslednom štvrťroku 2013 vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva.

Zhoršenie zaznamenala aj stabilita a a využiteľnosť legislatívy

Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku sa zhoršila aj vo štvrtom štvrťroku minulého roka. Konštatuje to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), podľa ktorej sa však tempo zhoršovania spomalilo a bolo miernejšie v porovnaní s predchádzajúcimi štyrmi štvrťrokmi. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje PAS, je 66,3 bodu. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom to predstavuje pokles o 2,72 %. Najväčšie výhrady podnikateľov sa podľa aliancie aj naďalej týkajú vymožiteľnosti práva, nedostatkov v uplatňovaní princípu rovnosti pred zákonom a nestálej a neprehľadnej legislatívy.
 
Najvýraznejší pokles spomedzi jednotlivých položiek IPP zaznamenala v poslednom štvrťroku 2013 vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. „Rating tejto položky výrazne klesá už štvrtý štvrťrok po sebe, tentokrát o 8,97 %,“ konštatuje PAS. Podľa podnikateľov sa tak situácia stále nemení. 
 

 
Druhou najhoršie hodnotenou položkou bolo uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom s poklesom o 7,8 %. Podnikateľom sa nepozdávajú najmä niektoré opatrenia, ktoré sa vzťahujú iba na vybrané skupiny podnikateľov, čím deformujú trh a neprinášajú zlepšenie podnikateľského prostredia ako celku. Rezervy vidia aj v uplatňovaní existujúcich zákonov v praxi. 
 
Zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov si v sledovanom období pohoršila o 6,96 %. Podľa aliancie zapríčinili pokles najmä neustále zmeny v zákonoch, ktoré sa týkajú podnikania. Týmto zmenám vyčítajú podnikatelia prehnanú komplikovanosť, nelogickosť a nejednoznačnosť jednotlivých predpisov. „Legislatíva sa stáva neprehľadnou a podnikatelia sa často dopúšťajú priestupkov i bez svojho vedomia,“ uviedla PAS. V tejto oblasti by podnikatelia uvítali najmä výrazne kvalitnejšiu prípravu legislatívy. 
 

Zlepšovali sa vzťahy podnikov k životnému prostrediu a ich informačná otvorenosť

Zlepšenie ratingu zaznamenalo v sledovanom období viacero položiek, avšak pri všetkých bol rast len minimálny. Podľa aliancie je väčšina z kategórie subjektívnych vplyvov podnikov na podnikateľské prostredie. „Z nich najvýraznejšie sa zlepšovali vzťahy podnikov k životnému prostrediu a informačná otvorenosť podnikov,“ uzavrela PAS pričom dodala, že spomedzi ostatných najvýraznejšie rástla stálosť a predvídateľnosť kurzu eura a cenová stabilita, miernie si polepšilo aj hodnotenie infraštruktúry a regulácie cezhraničného obchodu. 
 
Základným obdobím na výpočet IPP bol 1. júl 2001. Respondenti prvýkrát hodnotili zmeny v podnikateľskom prostredí za tretí štvrťrok 2001. V súčasnosti PAS publikuje v poradí už päťdesiatu hodnotu indexu IPP, ktorá zachytáva jeho zmeny vo štvrtom štvrťroku 2013. Od druhého štvrťroku minulého roka aliancia zmenila spôsob zverejňovania výsledkov IPP v jednotlivých obdobiach. Upustila od publikovania absolútnych hodnôt indexu a zverejňuje medzikvartálne percentuálne zmeny. Podnikateľská aliancia Slovenska je profesijná asociácia, ktorá združuje podnikateľov a zamestnávateľov. Vznikla ustanovujúcim zasadnutím 15. novembra 2001. Pri jej zrode stáli Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO a Centrum pre hospodársky rozvoj.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X