Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bude zisk energofiriem stúpať? Ministerstvo financií má takýto názor

ILUSTRAÈNÉ: Tlaková nádoba reaktora
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA Slovenské elektrárne, a.s. (SE) Foto: SITA/Enel - Jozef Ondzik
22. augusta 2016 Tlačiť

Ministerstvo financií SR (MF) sa aj v nasledujúcich rokoch bude spoliehať, že mu energetické spoločnosti, v ktorých figuruje štát ako akcionár, pomôžu naplniť štátny rozpočet.

Okrem kritizovaného osobitného odvodu energetických firiem, ktorý sa má po novom zdvojnásobiť a nemá byť časovo obmedzený, sa od nich očakáva aj čo najväčší zisk a tým aj čo najväčšie prislúchajúce dividendy plynúce do verejnej kasy. V návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2017 až 2019 zverejnil rezort financií prehľad odhadov hospodárenia podnikov štátnej správy v ďalších rokoch.

Samotné ministerstvo financií je akcionárom v jednej energetickej spoločnosti. Ide o Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu. Tá by mala tento rok ukončiť so ziskovým hospodárením na úrovni 24 miliónov eur. V medziročnom porovnaní pritom ide o výrazný pokles, keďže v minulom roku dosiahol prevádzkovateľ prenosovej sústavy zisk v objeme takmer 73 miliónov eur. V ďalších troch rokoch by sa malo podľa odhadov hospodárenie firmy, ktorej jediným akcionárom je rezort financií, pohybovať od 27 do 31 miliónov eur.

Veľkú ziskovosť neočakáva ministerstvo financií od Slovenských elektrární, v ktorých 34-percentný podiel kontroluje Ministerstvo hospodárstva SR. Podľa ministerských odhadov by sa v tomto roku síce zisk slovenského dominantného výrobcu elektriny mal medziročne zvýšiť z 26 miliónov eur na necelých 76 miliónov eur, ale v budúcom roku by už mal podnik skončiť v takmer 50 miliónovej strate. V roku 2018 by sa mal zisk firmy znova vyšplhať do čiernych čísiel na úroveň 26 miliónov eur, aby v ďalšom roku vykázal podnik znova zhruba trojmiliónovú stratu. Dividendy zo zisku si akcionári Slovenských elektrární nevyplácajú až do ukončenia dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Tretí blok by mal byť pritom dostavaný v budúcom roku a štvrtý o rok neskôr.

Prepad zisku očakáva ministerstvo financií aj pri Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, ktorej jediným akcionárom je ministerstvo hospodárstva. V minulom roku dosiahla spoločnosť zisk v objeme vyše 14 miliónov eur. V tomto roku by to už malo byť podľa odhadov necelých 8,5 milióna eur a v budúcom roku necelých 5 miliónov eur. V ďalších dvoch rokoch by sa mal podľa ministerstva financií zisk spoločnosti zaoberajúcej sa likvidáciou jadra pohybovať na úrovni 8,6 milióna eur a 7 miliónov eur.

Vcelku vyrovnané hospodárenie očakáva rezort financií pri spoločnostiach Východoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika, Západoslovenská energetika, v ktorých ministerstvo hospodárstva kontroluje 51-percentný podiel. Zisk spoločnosti Východoslovenská energetika by mal v tomto roku medziročne klesnúť z minuloročných takmer 71 miliónov eur na tohtoročných necelých 61 miliónov eur. V budúcom roku by sa mal podľa odhadov zisk východoslovenských energetikov pohybovať vo výške viac ako 62 miliónov eur. V ďalšom roku by to malo byť vyše 75 miliónov eur.

Západoslovenskí energetici by mali v tomto roku dosiahnuť zisk 68 miliónov eur, čo je o zhruba desať miliónov eur viac ako vlani. V ďalších rokoch odhaduje rezort financií ziskovosť Západoslovenskej energetiky na úrovniach 67 miliónov eur, 57 miliónov eur a 69 miliónov eur. Stredoslovenská energetika dosiahla vlani zisk vo výške zhruba 66 miliónov eur. V tomto roku by to malo byť 57 miliónov eur. V budúcom roku by sa mal zisk stredoslovenských energetikov pohybovať na úrovni 60 miliónov eur a v ďalšom roku 70 miliónov eur.

Najvyrovnanejšie hospodárenie očakáva ministerstvo financií pri štátnej spoločnosti Transpetrol. Slovenský prepravca ropy by mal podobne ako vlani aj v ďalších štyroch rokoch dosahovať zisk okolo siedmich miliónov eur. Najväčší zisk v tomto roku by mal priniesť Slovenský plynárenský priemysel, ktorého jediným vlastníkom je prostredníctvom ministerstva hospodárstva štát. Kým vlani bol zisk plynárov v objeme 435 miliónov eur, v tomto roku by to malo byť 462 miliónov eur. V ďalších rokoch nie sú údaje o ziskovosti firmy k dispozícii. „Budú známe po schválení obchodných plánov orgánmi spoločnosti,“ konštatuje ministerstvo financií, ktoré napríklad nezverejnilo očakávané hospodárenie slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, či plynárenskej distribučnej firmy SPP-distribúcia, v ktorých štát ovláda 51-percentné podiely. Taktiež neboli zverejnené očakávané hospodárske výsledky u šiestich najväčších teplárenských spoločností vlastnených iba štátom.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

energiaenergofirmyministerstvo financií SRzisk

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X