Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zmeny v daňovom poriadku od 1.1.2018

Daňový poriadok od 1. 1. 2018
daňový poriadok od 1. 1. 2018
27. októbra 2017 Tlačiť

Daňový poriadok sa od 1. 1. 2018 opäť mení. Parlament schválil navrhované znenie zákona, ktorým sa dopĺňajú niektoré ustanovenia zákona o správe daní. Podstatná časť zmien vychádza z vládneho programu Akčného plánu boja proti daňovým únikom. Niektoré zmeny boli transponované z európskych smerníc. O najdôležitejších zmenách si môžete prečítať v našom článku.

Daňové tajomstvo

Asi najdôležitejšia zmena sa týka daňového tajomstva. Daňový poriadok v súčasnosti nedefinuje konkrétne informácie, ktoré spadajú pod daňové tajomstvo, pričom správou daní sa rozumejú všetky postupy a činnosti správcu dane ako aj osôb zúčastnených na správe daní (napr. miestne zisťovanie, daňová kontrola, daňové konanie). Príslušný správca dane musí preto zvažovať, ktorá informácia bude tvoriť obsah daňového tajomstva, čo v konečnom dôsledku spôsobuje stav právnej neistoty.

Zmyslom existencie daňového tajomstva je ochrana informácií, ktoré sa správca dane alebo eventuálne iná osoba (napr. svedok) dozvie o daňovom subjekte z titulu účasti na správe daní. Vedomie, že existuje povinnosť mlčanlivosti, resp. daňové tajomstvo, je zásadné pre ochotu daňových subjektov, aby otvorene poskytovali správcovi dane podrobnosti o svojich osobných a finančných záležitostiach. Ide najmä o informácie súvisiace s podnikaním daňového subjektu (informácia o objednávkach, dodávateľoch, o finančnej situácii daňového subjektu, o bankových úveroch a pod.).

Zmena v ustanovení, týkajúce sa daňového tajomstva sa týka najmä poskytovania informácií, ktoré môžu byť predmetom daňového tajomstva. Doteraz boli vyčlenené niektoré inštitúcie, na ktoré sa daňové tajomstvo nevzťahovalo. Po novom už bude platiť, že ak niekto bude chcieť pracovať s údajmi daňovníka (ktoré spadajú pod daňové tajomstvo), bude musieť jasne preukázať účel použitia takýchto informácií. Zmena tak poskytne daňovým subjektom väčšiu právnu istotu v tom, kto má alebo nemá prístup k informáciám.

Vychádzajúc z definície daňového tajomstva nebude možné sprístupniť alebo oznámiť napr. údaje, ktoré daňový subjekt nahlásil pri plnení svojej registračnej povinnosti, údaje o jeho podnikateľskej činnosti (informácie o objednávkach, dodávateľoch, o finančnej situácii daňového subjektu, o bankových úveroch a pod.).

Za daňové tajomstvo sa nepovažuje informácia, ktorá bola alebo je verejne prístupná (uvedená vo verejnom zozname alebo verejnom registri) a po novom ani informácia o tom, či prebieha alebo prebiehala daňová kontrola alebo daňové exekučné konanie.

Povinnosť elektronickej komunikácie aj pre ďalšie subjekty

Výraznou zmenou, ktorá sa dotkne väčšiny slovenských podnikateľov je povinnosť komunikácie s finančnou správou elektronicky. Doteraz táto povinnosť platila len pre platiteľov DPH. Od nového roka bude platiť už aj pre ostatné právnické osoby a živnostníkov.

Živnostníci majú výhodu aspoň v neskoršom termíne. Povinnosť elektronickej komunikácie bude platiť od týchto dátumov:

  • obchodné spoločnosti zapísané v obchodnom registri od 1.1.2018
  • živnostníci od 1.7.2018.

Príklad

Živnostník podáva daňové priznanie v zákonnej lehote do 31.3.2018 za kalendárny rok 2017. Stále môže podať daňové priznanie poštou alebo osobne. Ak by zákonnú aj predĺženú lehotu (do 30.6.2018) zmeškal, musel by už daňové priznanie podávať elektronicky.

TIP

Fyzické osoby, ktoré prenajímajú nehnuteľnosť (táto činnosť pre nich nie je podnikaním) nemusia s finančnou správou komunikovať elektronicky.

Zabezpečiť elektronickú komunikáciu s finančnou správou si môže daňovník sám, alebo tým môže poveriť splnomocnenú osobu – najčastejšie svojho účtovníka.

Hodnotenie daňovníkov

Parlament schválil aj zavedenie nového hodnotenia daňovníkov tzv. index daňovej spoľahlivosti. Cieľom je vytvoriť objektívne, nezávislé a legálne aplikovateľné hodnotenie daňových subjektov – podnikateľov, ktoré bude mať predovšetkým motivačný a preventívny charakter a ktoré zároveň umožní poskytnúť osobitné daňové režimy pre spoľahlivé daňové subjekty. Index daňovej spoľahlivosti tak môže prispieť priamo alebo nepriamo k zlepšeniu výberu daní a k zlepšovaniu podnikateľského prostredia. Subjekty s najvyššou spoľahlivosťou by mohli požívať v porovnaní s menej spoľahlivými subjektmi určité výhody v rámci zákonných možností, čo bude subjekty motivovať správať sa zodpovedne smerom k finančnej správe, keďže riadne plnenie povinností bude mať pozitívny vplyv na určenie indexu daňovej spoľahlivosti.

Príklad

Spoločnosť si svedomito plní daňové povinnosti a všetky podania a úhrady má splnené v stanovených termínoch. V indexe daňovej spoľahlivosti daňovníka sa nachádza na najvyššom mieste. Na dani z príjmov právnických osôb jej vyšiel preplatok vo výške 3 000 EUR. Na základe vysokého hodnotenia sa správca dane rozhodol, že daňový preplatok vráti spoločnosti okamžite a nebude čakať do uplynutia štandardnej 40-dňovej lehoty.

Predĺženie lehoty na odvolanie

Od 1.1.2018 sa predlžuje lehota na podanie odvolania voči rozhodnutiu správcu dane. Odvolanie je aktuálne prípustné v lehote do 15 dní od doručenia rozhodnutia. Lehota sa od nového roku predĺži na 30 dní. Je to ďalší ústretový krok voči daňovým subjektom, nakoľko dlhšia lehota na odvolanie poskytuje daňovníkom lepšie možnosti na prípravu a spísanie celého odvolania v prípade nesúhlasu s rozhodnutím správcu dane.

V zoznamoch daňových subjektov aj údaje o nadmerných odpočtoch

Pomerne kontroverzná zmena prichádza aj v oblasti zverejňovania údajov. Na stránkach finančnej správy sa budú po novom zverejňovať ďalšie zoznamy daňových subjektov. Cieľom je vyššia transparentnosť v nakladaní s daňovými príjmami a nadmernými odpočtami. Ide o veľký zásah do súkromia daňovníkov, ktorí je však ospravedlňovaný práve tým,  že občania majú právo vedieť, kto platí aké dane a aké vysoké nadmerné odpočty uplatňuje.

Zverejňované budú nasledujúce zoznamy daňovníkov:

  • zoznam týkajúci sa platiteľov dane o výške uplatneného nadmerného odpočtu a vlastnej daňovej povinnosti v podanom daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní platiteľom dane,
  • zoznam vybraných finančných inštitúcií o výške uhradeného osobitného odvodu podľa osobitného predpisu za príslušný kalendárny rok,
  • zoznam regulovaných osôb.

Zmena, ktorá sa týka najväčšieho počtu daňových subjektov je zverejňovanie výšky vlastnej daňovej povinnosti a uplatneného nadmerného odpočtu. Zoznam bude zostavený na základe údajov z podaných daňových priznaní k dani z pridanej hodnoty. Zverejňovať sa bude štvrťročne a bude obsahovať výšku uplatneného nadmerného odpočtu alebo dodatočne uplatneného nadmerného odpočtu a výšku priznanej vlastnej daňovej povinnosti alebo dodatočne priznanej vlastnej daňovej povinnosti. Minimálnu výšku, od ktorej sa bude v zozname zverejňovať uplatnený nadmerný odpočet, dodatočne uplatnený nadmerný odpočet alebo priznaná vlastná daňová povinnosť alebo dodatočne priznaná vlastná daňová povinnosť, ustanoví všeobecne záväzný právny predpis.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňové kontroly

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X