Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zopár šikovných tipov, ako najať na prácu priateľov a nepokaziť si pritom vzájomné vzťahy

Práca, dohoda
Thinkstock
17. mája 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.entrepreneur.com Tlačiť

Mnohí podnikatelia majú predsudky v súvislosti s najímaním ľudí z kruhy rodiny, známych či priateľov. Keď však máte vo svojom okolí človeka, ktorému dôverujete a oceňujete jeho profesionálne skúsenosti, nie je dôvod, prečo nevyužiť túto výhodu. Pri dodržaní niektorých jednoduchých zásad môžete maximalizovať benefity a zároveň predísť zničeniu vášho vzťahu.

Zachovajte profesionalitu a dodržiavajte záväzky

Ak zistíte, že vaši známi a priatelia disponujú zručnosťami a pracovnými skúsenosťami, ktoré potrebujete pre váš biznis, môžete využiť túto príležitosť a spojiť sily aj na profesionálnom poli. Ideálny stav je taký, ak ste už mali možnosť vidieť tohto človeka pri jednaní a poznáte aj spôsob jeho práce. Hneď na začiatku by ste si tiež mali vysvetliť konkrétne pravidlá hry, čo zahŕňa aj zachovanie profesionality a dodržiavanie záväzkov.

Predstavte vaše očakávania

Vy ste hlava vášho podnikania a preto by ste mali vedieť, akú prácu potrebujete vykonať a akú osobu na to hľadáte. Dôležitým bodom je predstavenie celej myšlienky, štýlu práce a všetkých dôležitých informácií a detailov. V praxi sa totiž často stáva, že keď ľudia pracujú s človekom, ktorého dobre poznajú, myslia si, že je automaticky nastavený na rovnakej vlne ako oni. Nemusí to tak byť a preto treba myslieť na každý detail. Nie je to samozrejme, akoby ste pracovali s úplne cudzím človekom, avšak aj napriek tomu je dôležité zachovať precíznosť.

Priatelia, zábava, prípitok
ilustračné: thinkstockphotos.com

Priateľské termíny odovzdania

Pri stanovovaní termínov na odovzdanie úloh buďte zhovievaví, avšak striktní. Keďže robíte s priateľmi, môžete si dovoliť byť o niečo priateľskejší. Zo skúsenosti niektorých podnikateľov vyplýva, že keď dali priateľom dvojnásobný počet dní na odovzdanie práce, ako si mysleli, že by potrebovali, zožali s tým veľký úspech. Stratila sa tam totiž potreba tlačiť na týchto ľudí a práca bola kvalitne odvedená. Závisí to samozrejme na konkrétnej osobe, ale tento postup môže byť minimálne zaujímavou inšpiráciou.

Finančná stránka

Finančnú odmenu si stanovte hneď na začiatku, aby neskôr nedošlo k zbytočným nedorozumeniam. Vaši priatelia sa určite tešia z toho, že budete spolupracovať, ale vždy treba mať na pamäti aj fakt, že každý potrebuje platiť účty. Neexistuje väčší zabijak priateľstva, ako nevyplatená odmena od blízkeho človeka.

Dôvera vo vzťahu je základom úspešného fungovania. Rovnako to platí na profesionálnom poli. Pracovať s priateľmi je príjemné, pretože máte možnosť vybudovať si intímnejšiu atmosféru. Nikde však napokon nie povedané ani to, že z pôvodne cudzích ľudí sa napokon nemôžu stať vaši noví priatelia.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

najímanie ľudípriateliaspoluprácatipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X