Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zrušenie poplatku môže vziať lekárom až pätinu príjmov

Zrušenie poplatku môže vziať lekárom až pätinu príjmov
Ilustračné foto: SITA
19. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Asociácia súkromných lekárov, verí, že prezident SR novelu k poplatkom nepodpíše a vráti ju naspäť do parlamentu.

Ročný príjem z poplatkov mohol dosiahnuť až 20 tisíc eur

Zrušenie poplatku za prednostné ošetrenie môže pripraviť ambulancie mesačne o takmer pätinu príjmov. Ak napríklad denne lekár špecialista objednal prednostne len šiestich pacientov, príde po novom v priemere o 700 až 2 000 eur mesačne, v prepočte na jeden rok je to 10 až 20 tisíc eur. Konštatoval to prezident Asociácie súkromných lekárov Slovenska (ASL) Ladislav Pásztor.

eBooky: 

Zároveň podotkol, že nejde o zisk ale o príjem, z ktorého musia lekári platiť nájomné, prístroje a plat sestry. Upozornil, že toto opatrenie bude mať aj výrazný dopad na štátny rozpočet, keďže lekári odvedú na daniach minimálne o 5 mil. eur ročne menej.

Opatrenie zoberie aj službu občanom

Podľa prezidenta ASL však toto opatrenie zoberie nielen príjmy ambulanciám, ale aj službu občanom, ktorú často využívali. Tvrdí, že pacienti nie sú jej zrušením nadšení. Novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci schválili minulý týždeň, považuje za zlú a nedomyslenú.

Podotýka, že zrušenie prednostného ošetrenia neprešlo pripomienkovým konaním, nikto neanalyzoval jeho dopad. Do novely sa toto opatrenie dostalo počas rozpravy v parlamente na návrh poslanca Smer-SD Juraja Blanára. 

Bez kompenzácie

Prezident ASL konštatuje, že sa na nich vo veľkom obracajú najmä lekári, ktorí zakúpili do ambulancie nový prístroj a sú zaviazaní ho splácať s tým, že teraz nevedia, čo majú robiť. „Bez kompenzácie je to vážny zásah do činnosti ambulancie,“ konštatoval Pásztor.

Odmieta, že by si lekári začali kompenzovať výpadok príjmov tým, že zvýšia iné poplatky. Prioritne sa budú snažiť vyrokovať viac peňazí od zdravotných poisťovní. ASL odhaduje, že by bolo potrebné zvýšiť ceny kapitačnej úhrady aj ceny bodu približne o 20 %. 

Podľa Pásztora však poisťovne už avizovali, že peniaze na navýšenie nemajú. Riešenie vidí napríklad v tom, že by lekári vyčlenili v neskorších poobedných hodinách tzv. mimoriadne ordinačné hodiny, kedy by nerobili pre zdravotné poisťovne, otázna však v takom prípade ostáva úhrada liekov.

„Dnes zdravotná poisťovňa uhrádza predpísané lieky v lekárňach len tým lekárom, ktorí sú zmluvní partneri. Ak povieme, že od 16. do 18. hodiny budeme ordinovať mimo zdravotného poistenia, tak občan nám môže zaplatiť, nebudeme to samozrejme účtovať zdravotnej poisťovni, ale vzniká otázka, či zdravotná poisťovňa tieto lieky uhradí,“ konštatuje Pásztor. 

Dopad aj na zamestnávateľov

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka doplnil, že zrušenie prednostného ošetrenia bude mať dopad aj na zamestnávateľov. Vysvetlil, že v súčasnosti mnohí zamestnávatelia cez sociálny fond preplácali zamestnancom tento poplatok, aby sa do pracovného procesu mohli rýchlo vrátiť.

Po novom to nebude možné a budú sedieť hodiny v čakárňach namiesto toho, aby pracovali. „Čo pre nás samozrejme bude znamenať zvýšenie nákladov na nadčasy pre tých, ktorí musia tú prácu spraviť za nich,“ povedal Machunka s tým, že zamestnanec čakajúci v ambulancii príde zároveň o svoj príjem. Pásztor verí, že prezident SR Andrej Kiska legislatívu nepodpíše a vráti ju na opätovné prerokovanie do parlamentu. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X