Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Povinnosti firiem počas horúčav

Fan blowing on a businessman
Thinkstock
21. júla 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Letné obdobie je časom oddychu a pohody, no zamestnávateľom vysoké vonkajšie teploty ukladajú nové povinnosti. Horúčavy sú z roka na rok príkrejšie, čo sa odráža aj na pracovnom výkone. Na druhej strane vhodné zabezpečenie podmienok pre pracovníkov prospeje nielen ich zdraviu, ale v konečnom dôsledku aj efektivite.

Tepelnú záťaž treba minimalizovať

Podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (č. 355/2007 Z.z.) je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pracovné podmienky zamestnancov tak, aby nebola prekračovaná únosná tepelná záťaž na pracoviskách počas dní, keď teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni presahuje 30 stupňov Celzia.

Nad túto hranicu je potrebné, aby sa každý zamestnávateľ začal zaoberať zvýšenou starostlivosťou o pracovné prostredie. A prirodzene vytvoril opatrenia, ktoré znížia nepriaznivé účinky faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy na zdravie zamestnancov na najnižšiu možnú a dosiahnuteľnú mieru.

Nie je to len o pocite

Nad uvedenú tepelnú hranicu to už nie je len o potení, ale vplyvom vysokej teploty môže záťaž teplom viesť k poklesu výkonnosti. To sa prejavuje na zvýšenej únave a môže spôsobiť až prehriatie organizmu. Ochorenie zamestnanca je tak v konečnom dôsledku opäť zvyšovanie nákladov a nehovoriac o tom, že vplyvom tepla, je zvýšené nebezpečenstvo vzniku pracovných úrazov.

Tri zlaté pravidlá

Pre splnenie náležitostí, ktoré vyplývajú zo zákona pre zamestnávateľa je hlavné dodržať tri podmienky, ak teplota presiahne tridsaťstupňovú hranicu.

Úprava pracovného času – môže ísť o skrátenie pracovnej doby, alebo jej posunutie, napríklad skorší začiatok a skorší koniec pracovnej doby. Je vhodné zamestnancom vytvoriť aj priestor na prestávky, počas ktorých sa môžu ochladiť, prípadne ovlažiť vodou.

Tepelná bariéra – považuje sa za ňu zabezpečenie klimatizácie, alebo aspoň využitie roliet a žalúzia, aby sa zabránilo priamemu prenikaniu slnka do kancelárie.

Pitný režim – zabezpečuje ho zamestnávateľ na vlastné náklady. Podľa novely zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci musí každý zamestnávateľ zabezpečiť pitný režim na pracovisku podľa vnútorného predpisu, pri prekročení prípustných hodnôt mikroklimatických podmienok.

Pitný režim bezplatne, nie však neobmedzene

Treba povedať, že zákon neupravuje presne podmienky, ako by mal zamestnávateľ riešiť situáciu krátkodobej záťaže teplom, takže formu si do veľkej miery môže stanoviť sám, no nemal by podceňovať situáciu.

Je dôležité vytvoriť podmienky, ktoré odľahčia záťaž zamestnancov pri horúčavách. Dostupnosť pitnej vody pre zamestnancov je síce samozrejmosť a berie sa ako vytvorenie priestoru pre pitný režim, no pri vysokých teplotách je vhodné k nej zabezpečiť dostatok vhodných nápojov, ktoré dokážu eliminovať dôsledky straty solí a látok vylúčených pri potení.

Teplota nápojov sa odporúča v rozmedzí 12 až 15°C. Za optimálne sa považuje zabezpečenie napríklad minerálnych a stolových vôd, bylinkových čajov, ovocných čajov alebo štiav.  Finančne však zamestnávateľ nie je povinný tieto nápoje uhrádzať.

Bezplatne musí byť pitný režim zabezpečený na uzatvorených pracoviskách pri prekračovaní limitných hodnôt dlhodobo a krátkodobo únosnej záťaže teplom pri dlhodobej práci. To znamená na viac ako 4 hodiny za pracovnú zmenu, pri zaradení do pracovnej triedy práce 3 alebo 4.  Na bezplatné nápoje majú nárok aj zamestnanci pracujúci na vonkajších pracoviskách za mimoriadne teplých dní pri dlhodobej práci. Ide napríklad o práce na stavbách a cestách.

Teplotu rozdeľujú aj triedy práce

Starostlivosť o podmienky pri niektorých zamestnaniach neznamená čakať na presiahnutie tridsaťstupňovej hranice. Pracovné zaradenia sú rozdelené do štyroch tried a každá vyžaduje isté klimatické podmienky:

Trieda práce 1 a:

Ide o činnosti, kde je bežná administratívna práca vykonávaná posediačky. Pre túto triedu je optimálna teplota pre teplé obdobie roka 23 až 27°C, prípustná 20 až 28°C.

Trieda práce 1 b:

Sú tu zaradené profesie ako predavači, montéri, opracovávanie malých dielov a ďalšie príbuzné profesie. Optimálna teplota pre teplé obdobie roka je 22 – 25°C, prípustná 19 – 27°C.

Trieda práce 1 c:

Obsahuje sedavú prácu  posediačky so stálym zapojením oboch rúk, ramien a nôh. Možno sem napríklad zaradiť pracovníkov za pásom. Optimálna teplota pre teplé obdobie roka je 20 – 24°C, prípustná 17 – 26°C.

Trieda práce 2:

Sem patrí práca v stavebníctve, záhradnícka práca, ručné upratovanie veľkých plôch, čistenie okien. Optimálna teplota pre teplé obdobie roka je 17-21°C, prípustná 12-25°C.

Trieda práce 3:

Ide o manipuláciu s ťažkými bremenami do 25 kg,  o prácu s lopatou, s motorovou pílou. Patrí sem aj ručné kosenie, kopanie, tlačenie alebo ťahanie ručných vozíkov s ťažkým nákladom.

Trieda práce 4:

Patrí sem intenzívna práca s lopatou alebo výkopové práce, ručné kovanie veľkých kusov, transport ťažkých bremien, najťažšie vykonávané práce.

Pre kategóriu 3 a 4 sa optimálna ani prípustná teplota nestanovuje, nakoľko sa napríklad vonku na stavbe nedá príliš ovplyvniť. Vtedy sa pracovný čas počas mimoriadne teplých dní upraví tak, aby sa dodržala dlhodobo a krátkodobo únosná záťaž teplom.

Sankcie

Na povinnosti treba pamätať aj pre prípad kontroly. Ak zamestnávateľ ignoruje povinnosti, ktoré mu vyplývajú z horúčav, môže mu Regionálny úrad verejného zdravotníctva uložiť pokutu až do výšky 50 000 eur. A samozrejme po tomto opatrení bude zamestnávateľ aj tak povinný prijať zákonné normy.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

horúčavypitný režimpovinnostiPrémiový obsahúprava pracovného času

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prevádzka

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X