Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

10 najčastejších chýb pri podávaní daňového priznania

10 najčastejších chýb pri podávaní daňového priznania
Fotobanka Pixmac
1. februára 2013 Zdroj Podnikam.SK, JL Tlačiť

Prvou chybou by bolo neupozorniť daňovníkov – fyzické osoby, že v tomto roku  nie je možné oznámiť správcovi dane odklad termínu na podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických ani právnických osôb, s výnimkou daňovníkov, ktorým plynú príjmy zo zdrojov v zahraničí. Existujú ale aj iné chyby, napríklad nesprávne zaokrúhľovanie v daňovom priznaní.

Chyby, ktoré robia daňovníci pri podávaní predmetných daňových priznaní.

Najčastejšie chýbajú podpisy a potvrdenia

1. Identifikačné údaje

Je potrebné vyplniť všetky identifikačné údaje, aby vás vedel správca dane v prípade potreby čo najrýchlejšie kontaktovať. Je možné aj uviesť telefónne číslo na toho, kto vám priznanie zostavoval a ten v prípade nejasností zo strany správcu dane bude vedieť pohotovejšie reagovať ako vy.

2. Údaje na uplatnenie daňového bonusu

Platí zásada, že je možné deliť mesiace, nie však deti. To znamená, že pokiaľ si počas roka ani jeden z manželov neuplatňoval daňový bonus na deti, alebo ho uplatňoval len časť roka, môže si daňový bonus na všetky deti uplatniť len jeden z manželov za celý rok, alebo za neuplatnenú časť roka. Pre účely daňového bonusu nie je možné si rozdeliť medzi daňovníkov (manželov) tak, že na jedno dieťa si uplatní bonus jeden a na ďalšie druhý. Ak ide o maloleté deti, ktoré ešte nie sú školopovinné, je potrebné priložiť kópiu rodného listu a pokiaľ sú školopovinné, tak potvrdenie o návšteve školy a tieto dokumenty pripočítať do počtu príloh, ktoré sa prikladajú k priznaniu.

3. Potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň

Ak daňovník dosiahol za predchádzajúce zdaňovacie obdobie aj príjmy zo závislej činnosti (zamestnania), je potrebné ich výšku, ako aj výšku odvodov a zrazených preddavkov na daň z príjmov doložiť potvrdením. Údaje o príjmoch zo závislej činnosti uvedené v daňovom priznaní musia kopírovať doložené potvrdenia. V zásade platí, že daňovník by mal mať v daňovom priznaní potvrdeniami o príjme, počte mesiacov podnikania a potvrdením o evidovaní v evidencii nezamestnaných mať pokryté všetky mesiace roka.

4. Spôsob uplatnenia výdavkov a zaplatené odvody

Pri príjmoch z podnikania je veľmi dôležité uviesť, či daňovník uplatňoval daňovú evidenciu alebo paušálne výdavky. V prípade, že použil niektorý z týchto spôsobov, je potrebné taktiež uviesť počet mesiacov podnikania, pretože tento údaj bude slúžiť ako podklad pre výpočet vymeriavacích základov na odvody a tiež výšku samotných uhradených odvodov.

5. Nezdaniteľná časť základu dane

V prípade zákonom stanovených podmienok má daňovník nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Ak daňovník dosiahne základ dane do 18 983 eur, tak nezdaniteľná časť na daňovníka je 3644,74 eura. Základ dane tohto daňovníka sa zníži o celú sumu 3644,74 eura.
Ak daňovník dosiahne základ dane vyšší ako 18983 eur, tak nezdaniteľná časť na daňovníka sa vypočíta podľa vzorca: 8390,486 – (základ dane : 4), výsledok sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.
Ak daňovník dosiahne základ dane 33561,95 eura a viac, tak nezdaniteľná časť na daňovníka je nula.
Ak daňovník dosiahne základ dane do 33561,944 eura, tak nezdaniteľná časť na manželku je daná podľa vzorca: 3644,74 eura – vlastný príjem manželky.
Ak daňovník dosiahne základ dane vyšší ako 33561,944 eura, tak nezdaniteľná časť na manželku je daná podľa vzorca: 12035,222 – (základ dane : 4) – vlastný príjem manželky, výsledok sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.
Ak daňovník dosiahne základ dane 48140,89 eur a vyšší, tak nezdaniteľná časť na manželku je nula, bez ohľadu na výšku jej vlastných príjmov.

6. Príjmy zo zahraničia

Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia: ak daňovník podáva daňové priznanie z tzv. celosvetových príjmov, tak by mal mať všetky príjmy zo zahraničia podložené potvrdeniami a v prípade, že príjmy dosiahol v inej mene ako euro, tak v zadnej časti tlačiva v oddieli poznámky uvedie, akým kurzom tieto príjmy prepočítal na menu euro. Naša republika má s ostatnými krajinami uzatvorené tzv. zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a na základe týchto zmlúv sa príjmy dosiahnuté v zahraničí a tiež odvedená daň buď započítavajú alebo vynímajú. Preto v prípade príjmov zo zahraničia je potrebné zistiť, aký druh zmluvy máme uzatvorený s krajinou, z ktorej príjem pochádza.

7. Zaplatené preddavky na daň z príjmov

Fyzické a právnické osoby podnikajúce a majúce príjmy ako SZČO majú rozdielne preddavkové obdobia. Kým v prípade právnickej osoby je možné do uhradených preddavkov na daň z príjmov uviesť všetky preddavky uhradené do termínu na podanie daňového priznania, v prípade fyzických osôb je možné do uhradených preddavkov na daň započítať iba preddavky uhradené do konca zdaňovacieho obdobia, teda do konca roka.

8. Poukázanie podielu zaplatenej dane (2%)

Pokiaľ daňovník nepoukazuje 2 %, je potrebné zaškrtnúť okienko o tejto skutočnosti. Pokiaľ je rozhodnutý 2% poukázať nejakej organizácii, mal by si preveriť, či je predmetná organizácia zaregistrovaná v registri prijímateľov a pokiaľ chce, aby takto poukázané podiely zaplatenej dane skutočne obdržala, je potrebné, aby daňovník včas uhradil samotnú daňovú povinnosť.

9. Žiadosti o vrátenie preplatku/daňového bonusu

Žiadatelia často zabúdajú označiť okienka o tom, že žiadajú vrátiť preplatok alebo vyplatiť daňový bonus a tiež akým spôsobom, či poštovou poukážkou alebo na bankový účet. Tento účet je potrebné v tlačive uviesť.

10. Podpisy, prílohy

Podpisy a prílohy k daňovému priznaniu sú veľmi dôležité, pretože nepodpísané daňové priznanie sa považuje za nepodané. Pokiaľ daňovník v daňovom priznaní niečo poukazuje alebo o niečo žiada, všade je potrebné, aby tieto skutočnosti v príslušných častiach potvrdil svojim podpisom. Ako prílohy je potrebné dokladať všetky skutočnosti o príjmoch zo závislej činnosti, rodné listy, potvrdenia o škole, potvrdenia o vlastných príjmoch manželky/manžela, potvrdenia o výhrach.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2012"

Zobraziť všetky články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2012"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X