Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 rád, ako vďaka pozitívnemu životnému štýlu byť úspešný

Ukazovanie_rozpravanie_pixabay.com_.jpg
pixabay.com
10. marca 2021 Zdroj Caro Tlačiť

Medzi pocitmi telesnej a duševnej pohody je veľmi úzke prepojenie. Prineste do svojho života viac zdravia a psychickej pohody. Skúste praktizovať niektoré z nasledovných rád a pozitívne výsledky nenechajú na seba dlho čakať.

Jedzte (najlepšie striedmo a zdravo)

To, že kvalitná a vyvážená strava je základ pozitívneho životného štýlu nie je potrebné dnes už zvlášť zdôrazňovať. Pri honbe za racionálnym stravovaním však nezabúdajte, že jedlo je aj zdrojom príjemných zážitkov a pozitívnych emócií. Svoje nové stravovacie návyky budujte postupne a nebuďte na seba neprimerane prísny. Tešte sa z objavovania nových, zdravých potravín a pocitu zdravia, ktoré vám prinesú. Buďte však na seba dobrý a občasné zhrešenie si veľkoryso odpustite.  Stres a obavy z toho, že sa nestravujete ideálne môžu byť pre váš organizmus rovnako škodlivé ako samotné nezdravé stravovanie.

Pite (rozumne)

Až 70 až 75 % nášho tela tvorí voda, pri mozgu je to takmer  90 %. Pravidelným prísunom čistej vody zabezpečíte v organizme správne detoxikovanie – zbavovanie sa škodlivých látok a nežiaducich produktov látkovej výmeny.  Nečakajte, kým budete smädný. Smäd je priamou výzvou organizmu na nedostatok tekutín. Dopĺňajte ich priebežne počas celého dňa. Užitočné je ráno hneď po prebudení vypiť pohár vlažnej vody. Po spánku je telo dehydrované a na naštartovanie metabolizmu je pohár čistej, vlažnej vody ideálny. Môžeme vypiť aj malé množstvo minerálky. Voda by mala vo vašom pitnom režime prevládať, ale môžete si ho obohatiť aj o ovocné čaje, riedené džúsy alebo cereálne nápoje.

Hýbte sa (primerane) 

Žijeme pokiaľ sa hýbeme.  Aby vám cvičenie prinieslo žiaduci efekt malo by byť pravidelné a prinášať vám radosť. Hľadajte taký druh pohybovej aktivity, ktorý vás bude naozaj baviť. Možnosti sú široké a vybrať si môže každý. Aj tu však treba byť trpezlivý. Odmenou vám bude lepšia fyzická kondícia, dobrý pocit a celkové zvýšenie tak telesnej ako aj psychickej energie.

Smejte sa (čo najviac)

Podľa Dr. Madana Katariu, indického lekára a zakladateľa Jogy smiechu sa deti smejú 300 krát denne. Keď dospejú zníži sa toto číslo na 7 až 15 krát. Smiech je však pre naše fyzické aj duševné zdravie tak dôležitý, že sa ho oplatí mať v živote viac. Tu je pár pozitívnych účinkov: znižuje bolesť, prispieva k posilneniu imunitného systému, rozširuje cievy, čím sa zvyšuje prietok krvi a pomáha tak predchádzať srdcovému infarktu, pomáha tráveniu, posilňuje vnútorné svalstvo (bránicu, brušné svaly).  Vyhľadávajte smiech aktívne – pustite si svoju obľúbenú komédiu, prečítajte zbierku vtipov alebo obľúbenú smiešnu knihu, navštívte s priateľmi komédiu v divadle. Možností je neúrekom.

Dýchajte (úplne)

Správne a úplné dýchanie vám dokáže priniesť do života hneď niekoľko benefitov. Dokážete ním ovplyvniť svoj fyzický stav a tiež náladu. Na fyzickej úrovni pomáha k správnemu pohybu lymfy v organizme a tým k odvádzaniu nečistôt a škodlivých látok. Pomocou dýchania je možné do veľkej miery eliminovať stresové situácie a ich nežiaduce účinky. Informácie o tom ako správne a úplne dýchať sú bežne dostupné v literatúre a na internete.

Relaxujte (pravidelne)

Zaraďte do svojho rozvrhu dňa aj čas na relaxáciu. Relaxácia nemusí byť len meditácia v lotosovom sede. Ak máte radi chvíľku pokoja pri vašej obľúbenej hudbe a šálke čaju prečo si ju nedopriať. Dôležité je, aby ste dokázali „vypnúť“, stíšiť sa a možno si len tak poležať.  Postupne môžete prejsť aj na cielenú relaxáciu (napríklad formou autogénneho tréningu). Organizmus sa vám odvďačí zvýšenou imunitou, lepším spánkom a trávením a tiež lepšou psychickou výkonnosťou a kreativitou.

Odpúšťajte (aj sebe)

Dovoľte si odpustiť. Nenoste so sebou staré krivdy a zranenia.  Odpustiť znamená pustiť, pustiť von zo seba. Zo svojho srdca a myšlienok. Robíte tým službu predovšetkým sami sebe. S pocitom krivdy, ublíženia sa ťažko žije pozitívne a zdravo. Odpúšťanie má priamy vplyv na fyzické zdravie – napr. znižovanie krvného tlaku.

Pestujte vzťahy (priateľské aj rodinné)

Iba málo ľudí sú vyslovení samotári. Pre nás všetkých ostatných sú vzťahy jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich tak psychické ako aj fyzické zdravie. V dnešnej dobe nie je problém nadviazať veľa povrchných a rýchlych priateľstiev. Sociálne siete sú na to priam ako stvorené. Dôležité je však nezanedbávať a pestovať vzťahy so svojou rodinou a najbližšími priateľmi, ktorých býva zopár. Na tých sa totiž môžeme spoľahnúť nech sa deje čokoľvek.

Buďte vďačný (za všetko)

Pestujte cielene pocit a vedomie vďačnosti. Ak dokážete úprimne precítiť pocit vďačnosti, vysielate sami k sebe a do okolia pozitívnu informáciu. Skúste zavŕšiť deň rekapituláciou udalostí a vecí za ktoré ste vďační. Psychické nastavenie sa často podieľa na našom fyzickom zdraví oveľa viac ako si to uvedomujeme a sme ochotní priznať.

Buďte aktívny

Teší nás ak ste dočítali týchto pár rád až sem.  Zlepšenie vášho zdravia a životného štýlu vám však zaručí len vaša aktivita. Ku každému z bodov je možné nájsť na internete, alebo v literatúre veľa ďalších informácií. Kde začnete je len na vás.

K téme

Témy

práca a kariéraskillsúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Sebarozvoj

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

06dec8:30Derivatives and other trading instruments under IFRS8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

06dec8:30Derivatives and other trading instruments under IFRS8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

06dec8:30Zákon o odpadoch a vykonávacie predpisy v zdravotníckych zariadeniach – zmeny od 1. 1. 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X