Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

4 tipy, ako prijímať lepšie rozhodnutia v Novom roku 2017

Rozhodovanie
Thinkstock
19. decembra 2016 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepeneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Ak máte pocit, že niektoré vaše rozhodnutia v uplynulom roku neboli práve z tých našťastnejších, nebudete v tom sami. Dobré je však na tom to, že vždy máte možnosť začať odznovu a robiť lepšie rozhodnutia.

Podľa prieskumu realizovaného na Cornellovej univerzite, denne prijmeme priemerne až 3 tisíc rôznych rozhodnutí. Niektoré z nich sú pre nás len bežnou rutinou, iné nám robia vrásky čele a dajú nám poriadne zabrať. Tieto rozhodnutia pritom ovplyvňujú rôzne faktory.

Podľa Marka Sephtona, podnikateľa a biznis mentora, môžeme medzi nimi nájsť aj niektoré také parametre, ktoré všeobecne vedú k lepším rozhodnutiam a znižujú riziko prijatia zlých rozhodnutí. Podľa Sephtona nám pri rozhodovaní môžu pomôcť nasledujúce štyri tipy, a to nielen počas budúceho roka, ale aj po celý život.

Top view of businessman standing against directions background
thinkstockphotos.com
  1. Obklopte sa správnymi ľuďmi

Podľa Sephtona, jednou z nadôležitejších vecí, ktoré ovyplvňujú naše rozhodnutia, je spoločnosť, v akej sa nachádzame. Suma sumárum, ľudia, s ktorými trávime čas, odrážajú to, kto sme a kým sa stávame. Ak sa obklopíme pozitívne mysliacimi ľuďmi, plnými elánu a energie, aj naše rozhodnutia budú ovplyvnené touto energiou. Platí to však aj naopak. Ak nám budú do života zasahovať negatívne naladení ľudia, budú aj nás ťahať dolu.

  1. Nechajte vašu vášeň, aby vás viedla

Sephton hovorí, že akékoľvek dobré rozhodnutie, ktoré kedy urobil, bolo také, ktoré urobil vo víre vášne. Nechať sa unášať vášňou k novým možnostiam je podľa neho zásadným faktorom, ako prijať dobré rozhodnutie a nechať si otvorené množstvo dverí. Vyhnúť by sme sa podľa neho mali rozhodnutiam, ktoré sú robené pod tlakom a zo strachu. Miesto toho by sme mali počúvať šiesty zmysel a srdce, ktoré nás povedú tým správnym smerom.

Počúvanie hudby
ThinkstockPhotosilustračné: thinkstockphotos.com
  1. Trikrát áno

Ako ďalej uvádza, v živote si Sephton pomáha týmito tromi otázkami:

  1. „Som v tom dobrý?“
  2. „Posunie ma to niekam?“
  3. „Posunie ma to tam, kam by som predstavoval?“

Ak si na tieto tri otázky odpovie kladne, tak je presvedčený o tom, že do toho má ísť. Podľa jeho slov, ho táto životná filozofia ešte nikdy nesklamala a v jeho prípade teda funguje.

  1. Doprajte si dostatok spánku

Množstvo prieskumov už neraz potvrdilo, že nedostatok spánku vedie k prijímaniu nesprávnych rozhodnutí. Aby sme mohli prijať správne rozhodnutie, potrebujeme mať čistú a oddýchnutú myseľ. Keď sme unavení, trpíme nedostatkom trpezlivosti a temperamentu, čo nás brzdí a vtedy sme náchylnejší prijímať nesprávne rozhodnutia. Sephton v tejto súvislosti ešte dodáva, že keď sa spätne obzrie dozadu na niekoľko zlých rozhodnutí v jeho živote, všetky majú jedného spoločeného menovateľa a tým bolo práve vyčerpanie.

Každý z nás je iný a má iné životné ciele. Keď sa však bližšie pozrieme na vyššie odporúčané tipy, možno povedať, že si z nich určite niečo odnesieme. Nový rok môže predstavovať pomyselné nové začiatky, no nie je nutné sa upínať na tento míľnik. Začať s novým môžete aj ihneď a kedykoľvek to tak budete cítiť.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

prijímanie rozhodnutítipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X