Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

6 životných lekcií miliardára Amancia Ortegu

Amancio Ortega
www.inc.com
8. decembra 2015 Zdroj www.inc.com Tlačiť

Je druhým najbohatším človekom sveta, a napriek tomu jeho meno nie je až tak známe ako Bill Gates alebo Warren Buffett. Tu sú jeho životné múdrosti.

Momentálne je najbohatším človekom sveta opäť Gates so svojim bohatstvom 79,5 miliard dolárov a  Ortega ho nasleduje so svojimi  75,4 miliardami dolárov. Amancio si na pozornosť nepotrpí, s médiami skoro nekomunikuje a jeho život je tak do istej miery zahalený tajomstvom. Z toho, čo ale o živote muža z chudobnej rodiny vieme, vyplývajú zaujímavé lekcie, ako na úspech. Tú sú niektoré z nich.

Nemusíte byť lev salónov

Úspešní ľudia nemusia byť nutne extrovertní. Budovanie kontaktov je neodmysliteľnou súčasťou práce podnikateľov. Rozhadzovanie siete ale nemusí byť nutne doménou excentrických ľudí, rovnako dobrí, ak nie lepší,  sú aj introverti. Ortega je známy samotár a v priebehu svojej kariéry s médiami rozprával len párkrát. Napriek tomu, že nemá potrebu byť všade, sa mu podarilo nazhromaždiť úctyhodné bohatstvo.

Buďte pokorní a skromní

Hovorí sa, že Ortega chodí každý deň do tej istej kaviarne a na obed zase so svojimi zamestnanci. Napriek tomu, že stojí v čele Zary, oblieka sa skromne – najčastejšie údajne nosí modré sako, biele tričko a šedé nohavice. Skromnosť a pokora vám môže pomôcť v osobnom i profesijnom živote.

Nezabúdajte na svoje korene

Na Ortegovi je zaujímavé, že nikdy neopustil svoj domov. Vybudoval svoje impérium zo španielskeho mestečka La Coruña, kde sa narodil. Nikdy tak nemohol zabudnúť na svoje korene. A to podľa spoluautora knihy Amancio Ortega: From Zero to Zara, Xabiera R. Blanca, prispelo k úspechu Zary: „Chudoba z neho stvorila toho, kým je,“ je presvedčený jej autor.

Na úspech nie je nikdy neskoro

To, že človek neurobí dieru do sveta vo veku, kedy sa to podarilo Jobsovi alebo Markovi Zuckerbergovi, ešte nič neznamená. Ortegovi bolo skoro 40, keď založil Zaru. To síce nie je nijak pokročilý vek, ale Ortegov príbeh je vďaka tomu osviežujúcou výnimkou medzi záplavou historiek o 20 až 30ročných čerstvých milionároch. Pripomína nám, že nikdy nie je neskoro začať si plniť svoje sny.

Na dobré veci sa vyplatí počkať

Trvalo desať rokov, kým Ortega založil materskú spoločnosť Zary, Inditex, a otvoril svoj prvý obchod. Inditex je celosvetovo jednou z najväčších odevných spoločností. Môže sa zdať, že desať rokov je na založenie biznisu večnosť. Ale rozhodne sa to vyplatilo. Trpezlivosť vám dá šancu počkať, pozorovať a vedieť, kedy konať. Vyhnite sa nevhodným, zbrklým rozhodnutiam. Dajte si odstup, nech máte príležitosť si všetko v pokoji premyslieť. A potom správne rozhodnúť.

Robte veci po svojom

Bez priaznivých podmienok a v obore, ktorý vyžaduje invenciu a zároveň omedzuje kreativitu, sa Ortega rozhodol vyzvať na súboj špičku čistou inováciou. Našiel skvelý pomer kvality a ceny, zrýchlil proces výroby, vybral najlepšie miesta pre obchody a rozšíril otváracie hodiny – všetko v snahe nalákať obyčajného zákazníka. Nemusíte vždy robiť to, čo robia ostatní. Ortega nemusí chodiť na obed so svojimi zamestnancami, ale chce s nimi mať vzťah. Namiesto v priestrannej, rohovej kancelárii pracuje na jednom poschodí s návrhármi.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

manažéripodnikateliazara

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

05aug9:00WEBINÁR: Transferové oceňovanie, dokumentácia transferového oceňovania a zmeny v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

06aug9:00WEBINÁR: Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

07aug9:00WEBINÁR: Ako sa vyhnúť chybám v reklamačnom procese?9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X