Ak Grécko z eurozóny odíde, euro skolabuje, tvrdí Varoufakis
Grécky minister financií Yanis Varoufakis prirovnal eurozónu k domčeku z kariet, ktorý sa zrúti, ak bude chýbať grécka karta.
Grécko odmieta pokračovať v úsporných opatreniach
Ak by Grécko bolo nútené opustiť eurozónu, ďalšie krajiny by nevyhnutne nasledovali a menová únia by sa rozpadla.Vyhlásil to grécky minister financií Yanis Varoufakis pre taliansku štátnu televíziu RAI. Grécko odmieta pokračovať v úsporných opatreniach.
Varoufakis vyzval na „novú dohodu“ o investičnom programe, ktorý by financovala Európska investičná banka (EIB). „Euro je krehké, je to ako keď staviate domček z kariet – ak odstránite grécku kartu, zvyšné skolabujú,“ povedal minister.
Podľa jeho slov bude eurozóna čeliť fragmentácii a „dekonštrukcii“, ak sa nevyrovná s tým, že Grécko, a nielen Grécko, nie je schopné splácať dlhy. „Varoval by som každého, kto sa strategický chystá odrezať Grécko od Európy, že je to veľmi nebezpečné,“ povedal Varoufakis. „Kto bude po nás ďalší? Portugalsko? Čo urobí Taliansko, ak zistí, že sa nedá vydržať vo zvieracej kazajke úsporných opatrení?“ pýtal sa Varoufakis.
Grécke plány (ne)majú podporu
Varoufakis a grécky premiér Alexis Tsipras nezískali od talianskych predstaviteľov počas návštevy krajiny podporu pre vyjednávania o dlhu. Varoufakis však poznamenal, že v zákulisí bola situácia iná.
„Talianski predstavitelia, nemôžem povedať, z ktorej inštitúcie, nám vyjadrili podporu. Nemôžu však povedať pravdu, lebo Taliansku tiež hrozí bankrot a boja sa reakcie Nemecka,“ vyhlásil grécky minister financií. „Priznajme si to, dlh Talianska je neudržateľný,“ povedal.
Juncker vyzýva Grécko na realistický postoj
Nová grécka vláda nemôže očakávať, že partneri v eurozóne automaticky odsúhlasia všetky jej predvolebné sľuby, uviedol predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Reagoval tým na vyjadrenie gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý počas víkendu zopakoval, že Atény ukončia politiku úsporných opatrení a odmietajú predĺženie existujúcej úverovej dohody s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF). Na pochybnosti Bruselu o plánoch novej vlády Tsipras zareagoval „iba čiastočne“, konštatoval Juncker.
Grécky premiér Alexis Tsipras v nedeľu dôrazne odmietol program medzinárodnej pomoci od EÚ a MMF. „Záchranný program zlyhal,“ povedal Tsipras. Nová vláda nie je oprávnená žiadať predĺženie programu … pretože nemôže žiadať o predĺženie chýb,“ povedal Tsipras. Vláda podľa neho bude ozdravovať verejné financie, požiadavku veriteľov, aby Grécko bez započítania splátok úrokov z verejného dlhu vytváralo rozpočtové prebytky, však označil za „nelogickú a nerealistickú“.
V prejave pred poslancami gréckeho parlamentu Tsipras ďalej prisľúbil obnovenie pracovných miest časti prepustených zamestnancov verejnej správy. Vláda podľa neho tiež s okamžitou účinnosťou obnoví kolektívne mzdové dohody a prijme opatrenia na ochranu zamestnancov pred masovým prepúšťaním.
-
Rady pre živnostníkov ako neodísť do penzie s holým zadkom!
-
Ako založiť živnosť. Praktické rady ako to zvládnuť sám
Nová legislatíva má tiež zabrániť konfiškáciám domov a obyvatelia, ktorých „kruto“ zasiahli úsporné opatrenia, budú mať nárok na bezplatné bývanie, energie a zdravotnú starostlivosť. Predaj štátneho majetku označil Tsipras za „zločin“, v ktorom vláda nebude pokračovať.
Súčasný program pomoci pre Grécko v objeme zhruba 240 mld. eur vyprší 28. februára. EÚ od novej vlády požaduje, aby súhlasila s predĺžením úverovej dohody a zaviazala sa k reformám, čo však Atény odmietajú.