Pri odhaľovaní daňových podvodov budú fungovať aj krycie firmy
K pôvodnému akčnému plánu na boj proti daňovým únikom pribudla tridsiatka nových opatrení. Medzi nimi je aj zavedenie „firiem-agentov“.
Vláda odsúhlasila plán nových opatrení proti daňovým únikom
Vláda odsúhlasila návrh rozšírenia akčného plánu boja proti daňovým únikom o ďalšiu tridsiatku opatrení, ktoré už v predchádzajúcich dňoch avizovali ministri financií, vnútra a spravodlivosti. Do praxe pri odhaľovaní daňovej trestnej činnosti by sa tak mali dostať aj krycie firmy, ktoré by mali v pozícii „agenta“ vstupovať najmä do karuselových obchodných schém.
Súčasťou balíka opatrení je však napríklad aj zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb. Podľa materiálu by mal rezort spravodlivosti legislatívny návrh predložiť na rokovanie vlády najneskôr do konca tohto roka.
V právnej oblasti by sa mali taktiež komplexne prehodnotiť skutkové podstaty daňových trestných činov. Zároveň sa predpokladá, že pri najzávažnejších formách daňovej trestnej činnosti by sa mohol využívať taktiež inštitút agenta, ktorý nebude príslušníkom policajného zboru.
Medzi ďalšie opatrenia, ktoré majú napomôcť v boji s daňovými únikmi patrí napríklad aj rozšírené vzdelávanie o hospodárskej trestnej činnosti v rámci policajného zboru a prenesenie niektorých úloh pri odhaľovaní tejto činnosti na nižšie zložky polície.
Predĺžiť by sa tiež malo trvanie zadržania neobvyklých operácií zo 48 hodín na 120 hodín a vytvoriť by sa malo jednotné analytické centrum, ktoré by malo výrazne zjednodušiť výmenu informácií o podozrivých transakciách a subjektoch.
Rezort financií zároveň avizuje, že kontrolná činnosť finančnej správy sa bude v nasledujúcom období zameriavať najmä na podvody pri spotrebných daniach, kľúčovo pri pohonných látkach. Zaviesť by sa mal aj systém automatického zasielania upozornení daňovým subjektom o ich podlžnostiach voči štátu.
Informáciu napríklad o nedodržanom termíne na uhradenie dane tak v budúcnosti budú zrejme dostávať elektronicky. Zavádzať sa majú aj ďalšie opatrenia súvisiace s povinnosťou predložiť daňovú evidenciu pri zlučovaní firiem.
Upraviť sa tiež majú podmienky pri nadmerných odpočtoch na dani z pridanej hodnoty pri hotovostných transakciách. Nemalo by však ísť o obmedzenie sumy pre hotovostné operácie ako také. Skôr pôjde o zmeny v kontrolnom výkaze pre daň z pridanej hodnoty, kde sú hotovostné platby v súčasnosti vykazované v kumulovanej podobe, čo podľa ministerstva financií niektorí podvodníci zneužívajú.
Konkrétne opatrenia z akčného plánu by mali byť následne rozpracované do konkrétnych návrhov. Môžu pribudnúť aj ďalšie.
„Opatrenia a nástroje definované v dokumente nie sú konečné a budú sa dopĺňať v závislosti od vývoja prostredia, možného vzniku ďalších foriem páchania daňových podvodov a na základe výsledkov účinnosti prijatých opatrení,“ píše sa v materiáli.