Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Informačnú povinnosť na Slovensku si splnilo 70% firiem

Informačnú povinnosť na Slovensku si splnilo 70% firiem
Thinkstock
2. júla 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Informačnú povinnosť za rok 2013 na Slovensku nesplnila zhruba tretina firiem, zatiaľ čo v Českej republike sa jednalo o dve tretiny spoločností. Relatívne spoľahlivé plnenie informačnej povinnosti na Slovensku súvisí so zriadením registra účtovných závierok. Najhoršie plnenie informačnej povinnosti majú firmy, ktoré podnikajú v oblasti obchodu. Analýzu dnes zverejnila poradenská spoločnosť Bisnode, ktorá sa zaoberá poskytovaním ekonomických informácií o firmách.

Firmy z Bratislavy si najmenej plnia svoje informačné povinnosti

Plnenie informačnej povinnosti sa na Slovensku výrazne zlepšilo. Najväčšia zmena nastala zriadením registra účtovných závierok. Kde už firma pri podaní daňového priznania v elektronickej podobe odovzdáva účtovnú závierku na daňový úrad a odtiaľ sa potom zverejní v registri účtovných závierok,“ popisuje situáciu konzultant spoločnosti Bisnode Milan Seliak s tým, že pokiaľ nebol zriadený tento register a spôsob zberu účtovných závierok, tak si informačnú povinnosť plnilo zhruba 30% subjektov, podobne ako je to v Českej republike.

Pravidelným sledovaním výsledkov hospodárenia je možné efektívne preverovať obchodných partnerov a v podnikaní tak predchádzať potenciálnym budúcim rizikám. Plnenie informačnej povinnosti na úrovni 70 % firiem vnímame ako pozitívny krok v kultivácii podnikateľského prostredia na Slovensku,“ doplnil Country Manager Bisnode Július Sauer.

Za rok 2013 doposiaľ informačnú povinnosť nesplnilo necelých 30% slovenských spoločností. Základný termín vypršal 31. marca 2014 najneskorší 30. septembra 2014. Z hľadiska právnej formy dlhodobo zákonnú povinnosť spoľahlivejšie plnia skôr spoločnosti s ručením obmedzeným ako akciové spoločnosti.

Čím vyššie tržby, tým spoľahlivejšie plnenie informačnej povinnosti

Ľahostajný prístup k plneniu informačnej povinnosti majú firmy, ktoré podľa Štatistického úradu SR, nevykazujú tržby. V tejto kategórii plnenia informačnej povinnosti za rok 2013 ju nesplnilo cez 59 % spoločností. „To okrem iného súvisí s tým, že podstatná časť týchto firiem sú spiace schránky, ktoré nevykazujú žiadne podnikateľské aktivity,“ dodal Milan Seliak z Bisnode s tým, že dlhodobo platí, že čím vyšie tržby firmy vykazujú, tým zodpovednejšie plnia informačnú povinnosť. Najlepší prístup k zverejňovaniu finančných výkazov majú naopak spoločnosti s ročnými tržbami presahujúcimi jeden milión eur.

Najmenej disciplinované firmy z pohľadu prístupu k plneniu informačných povinností za rok 2013 sú subjekty so sídlom v Bratislavskom a Trnavskom kraji – informačnú povinnosť tu neplní zhruba tretina podnikateľských subjektov. Naopak najspoľahlivejšie plnia informačnú povinnosť spoločnosti zo Žilinského kraja.

Maloobchod a veľkoobchod sú oblasti podnikania s najhorším plnením informačnej povinnosti za rok 2013. V rámci veľkoobchodu s ostatnými výrobkami prevažne pre domácnosť informačnú povinnosť nesplnilo 82 % firiem. Výrazne horšie plnenie informačnej povinnosti v porovnaní s celorepublikovým priemerom majú tiež subjekty, ktoré podnikajú v oblasti spracovania a konzervovania mäsa, činnosti kasín, herní a stávkových kancelárií, rovnako ako výroby pekárenských výrobkov či nábytku. Naopak najzodpovednejší prístup k plneniu informačnej povinnosti za rok 2013 mali firmy, ktoré podnikajú v oblasti právnych činností, zubnej a zdravotnej starostlivosti alebo výroby elektriny. Zákonnú povinnosť nesplnilo zhruba 15 % podnikateľských subjektov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X