Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Chránite si svoje obchodné tajomstvá?

Fotobanka Pixmac
24. júna 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Obchodné tajomstvo netvoria akékoľvek informácie, ktoré podnikateľ považuje za utajené, ale sú to také skutočnosti, ktoré jasne definuje Obchodný zákonník.

Čo je obchodné tajomstvo a ako ho chrániť

Práve obchodné tajomstvo robí podnikateľa mnohokrát výnimočným. Informácie utajované pred verejnosťou a hlavne konkurentmi sú jedným zo základných predpokladov jeho úspechu. A preto podnikateľom vzniká dôvod ich ochrany a stráženia. Pojem obchodné tajomstvo sa v slovníku podnikateľa objavuje pomerne často, ale nie vždy je používané správne. Čo je potrebné pod týmto pojmom rozumieť a ako obchodné tajomstvo chrániť?

Obchodné tajomstvo netvoria akékoľvek informácie, ktoré podnikateľ považuje za utajené, ale sú to také skutočnosti, ktoré jasne definuje Obchodný zákonník. Aby sme mohli hovoriť o obchodnom tajomstve, musia byť splnené všetky nasledovné zákonné podmienky. Musí ísť o:

  • skutočnosti obchodnej, výrobnej alebo technickej povahy súvisiace s podnikom,
  • ktoré majú skutočnú alebo aspoň potenciálnu materiálnu alebo nemateriálnu hodnotu,
  • nie sú v príslušných obchodných kruhoch bežne dostupné,
  • majú byť podľa vôle podnikateľa utajené,
  • a podnikateľ zodpovedajúcim spôsobom ich utajenie zabezpečuje.

Dokonca ani samotné dojednanie zmluvných strán o tom, že určité skutočnosti budú tvoriť obchodné tajomstvo, samo o sebe nestačí, aby sa tieto skutočnosti obchodným tajomstvom stali, pokiaľ nespĺňajú vyššie uvedené zákonné podmienky.

Čo to znamená v praxi?

Predovšetkým ide o nepatentované vynálezy, rôzne postupy a metódy, technické predlohy, návody, výkresy a modely, ktoré podnikateľ nechce alebo nemôže chrániť registráciou na úrade priemyselného vlastníctva, alebo ich nie je možné chrániť podľa autorského zákona, ako napr. cenové ponuky, akcie na získanie zákazníkov, zoznamy zákazníkov alebo kľúčových obchodných partnerov, analýzy trhu a pod.

Nie je vylúčené, aby tá istá skutočnosť podliehala pod kategóriu duševného vlastníctva a zároveň aj pod kategóriu obchodného tajomstva. Obchodné tajomstvo však nie je potrebné nijako registrovať, ochranu požíva priamo zo zákona.

Nakladanie s obchodným tajomstvom

Práva k obchodnému tajomstvu má výlučne podnikateľ, ktorému patrí podnik, na ktorý sa vzťahuje obchodné tajomstvo. Tento podnikateľ má predovšetkým právo s týmto tajomstvom nakladať, resp. udeliť povolenie na jeho využitie tretím osobám a právo na ochranu obchodného tajomstva.

Keďže možno obchodné tajomstvo previesť, podnikateľ tak môže urobiť a tým „speňažovať“ jeho hodnotu prostredníctvom zmluvy, napr. licenčnej alebo ho previesť pri predaji podniku, či vložiť ako nepeňažný vklad do spoločnosti.

Podnikateľovi patrí právo na ochranu obchodného tajomstva, avšak jeho ochranu musí reálne a aktívne zabezpečovať. Ak by došlo hoci aj k neoprávnenému zverejneniu, obchodné tajomstvo zaniká. Obchodné tajomstvo totiž trvá dovtedy, dokým existujú všetky už spomenuté zákonné požiadavky.

Svoju vôľu utajovať obchodné tajomstvo môže podnikateľ vyjadriť formálne prostredníctvom písomných zmlúv, v ktorých zaviaže zamestnancov či obchodných partnerov k mlčanlivosti, prípadne záväzok utajovania obchodného tajomstva môže byť zakotvený v podnikovej smernici, v poučení zamestnancov a pod.

Dôležité je zabezpečovanie ochrany obchodného tajomstva aj faktickým konaním, napr. uzamykaním určitých informačných zdrojov, používaním hesiel pri prístupe do počítačovej siete, či iným osobitným režimom zaobchádzania s takýmito skutočnosťami. Zabezpečiť ochranu by mal byť v prvom rade povinný štatutárny orgán, ktorý má konať s odbornou starostlivosťou.

Porušenie obchodného tajomstva

Avšak aj napriek aktívnej ochrane môže nastať porušenie práv k obchodnému tajomstvu.  Porušovaním obchodného tajomstva sa rozumie konanie, ktorým konajúci tretej osobe neoprávnene oznámi, sprístupní, alebo využije obchodné tajomstvo, ktoré mu bolo zverené alebo prístupné (napr. na základe pracovného pomeru) alebo o ktorom sa dozvedel vlastným alebo cudzím nelegálnym konaním (napr. krádežou dokumentov).

Protiprávnym konaním bude nielen samotné porušenie práva, ale aj jeho ohrozenie. Teda bude postačovať, ak je konanie spôsobilé mať negatívny dopad na hospodárske pomery podnikateľa, napríklad aj samotné zhromažďovanie informácii o predmete obchodného tajomstva môže mať negatívne dôsledky.

Nepriaznivým dôsledkom môže byť napríklad aj zhoršenie postavenia podnikateľa na trhu, či bezvýsledné vynaloženie nákladov na reklamu, pretože sa vyzradil produkt a tak sa jeho výroba neuskutočnila a pod.

Podľa okolností prípadu zaznamenávame v platnom slovenskom právnom poriadku celý rad právnych predpisov, ktorých použitie prichádza do úvahy pri uplatnení ochrany obchodného tajomstva.

Proti porušeniu alebo ohrozeniu práv k obchodnému tajomstvu sa možno domáhať v rámci nekalosúťažného konania, najmä aby sa rušiteľ neoprávneného konania zdržal a odstránil závadný stav. Ďalej sa možno domáhať aj primeraného zadosťučinenia v peniazoch, náhrady škody, ak porušením alebo ohrozením obchodného tajomstva bola spôsobená škoda alebo vydania bezdôvodného obohatenia. Pre súdny proces vo veci obchodného tajomstva bude špecifické vylúčenie verejnosti z účasti na súdnom pojednávaní.

V obzvlášť závažných prípadoch prichádza do úvahy aj represívny prostriedok zakotvený v Trestnom zákone. Ten kto vyzvedá obchodné tajomstvo v úmysle vyzradiť ho nepovolanej osobe alebo kto také tajomstvo nepovolanej osobe úmyselne vyzradí, dopúšťa sa trestného činu.

Obchodné tajomstvá sú ohrozované nie len zvonka, ale čoraz častejšie zvnútra spoločnosti, a to krádežami citlivých informácií zamestnancami, čo spôsobuje vysoké škody pre podnikateľa. Je preto nevyhnutné si svoju utajovanú výhodu proti konkurencii dôsledne strážiť a v prípade porušenia či ohrozenia, vedieť účinne použiť všetky právne prostriedky na jeho zhojenie.

Autori: Jiří Sixta, Eva Bencová (Glatzová & Co., s.r.o.)

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikám ako dôchodcaPodnikám ako remeselníkPodnikám ako študentPodnikám na internetePrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X