Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pri odhaľovaní daňových podvodov budú fungovať aj krycie firmy

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
9. júla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

K pôvodnému akčnému plánu na boj proti daňovým únikom pribudla tridsiatka nových opatrení. Medzi nimi je aj zavedenie „firiem-agentov“.

Vláda odsúhlasila plán nových opatrení proti daňovým únikom

Vláda odsúhlasila návrh rozšírenia akčného plánu boja proti daňovým únikom o ďalšiu tridsiatku opatrení, ktoré už v predchádzajúcich dňoch avizovali ministri financií, vnútra a spravodlivosti. Do praxe pri odhaľovaní daňovej trestnej činnosti by sa tak mali dostať aj krycie firmy, ktoré by mali v pozícii „agenta“ vstupovať najmä do karuselových obchodných schém.

Súčasťou balíka opatrení je však napríklad aj zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb. Podľa materiálu by mal rezort spravodlivosti legislatívny návrh predložiť na rokovanie vlády najneskôr do konca tohto roka.

V právnej oblasti by sa mali taktiež komplexne prehodnotiť skutkové podstaty daňových trestných činov. Zároveň sa predpokladá, že pri najzávažnejších formách daňovej trestnej činnosti by sa mohol využívať taktiež inštitút agenta, ktorý nebude príslušníkom policajného zboru.

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré majú napomôcť v boji s daňovými únikmi patrí napríklad aj rozšírené vzdelávanie o hospodárskej trestnej činnosti v rámci policajného zboru a prenesenie niektorých úloh pri odhaľovaní tejto činnosti na nižšie zložky polície. 

Predĺžiť by sa tiež malo trvanie zadržania neobvyklých operácií zo 48 hodín na 120 hodín a vytvoriť by sa malo jednotné analytické centrum, ktoré by malo výrazne zjednodušiť výmenu informácií o podozrivých transakciách a subjektoch. 

Rezort financií zároveň avizuje, že kontrolná činnosť finančnej správy sa bude v nasledujúcom období zameriavať najmä na podvody pri spotrebných daniach, kľúčovo pri pohonných látkach. Zaviesť by sa mal aj systém automatického zasielania upozornení daňovým subjektom o ich podlžnostiach voči štátu.

Informáciu napríklad o nedodržanom termíne na uhradenie dane tak v budúcnosti budú zrejme dostávať elektronicky. Zavádzať sa majú aj ďalšie opatrenia súvisiace s povinnosťou predložiť daňovú evidenciu pri zlučovaní firiem. 

Upraviť sa tiež majú podmienky pri nadmerných odpočtoch na dani z pridanej hodnoty pri hotovostných transakciách. Nemalo by však ísť o obmedzenie sumy pre hotovostné operácie ako také. Skôr pôjde o zmeny v kontrolnom výkaze pre daň z pridanej hodnoty, kde sú hotovostné platby v súčasnosti vykazované v kumulovanej podobe, čo podľa ministerstva financií niektorí podvodníci zneužívajú. 

Konkrétne opatrenia z akčného plánu by mali byť následne rozpracované do konkrétnych návrhov. Môžu pribudnúť aj ďalšie.

„Opatrenia a nástroje definované v dokumente nie sú konečné a budú sa dopĺňať v závislosti od vývoja prostredia, možného vzniku ďalších foriem páchania daňových podvodov a na základe výsledkov účinnosti prijatých opatrení,“ píše sa v materiáli.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X