Ako som sa naučil, že zamestnanci potrebujú lídra a nie priateľa
Chris Myers, ktorý je generálnym riaditeľom a zakladateľom úspešnej spoločnosti BodeTree, sa podelil o jednu zo svojich cenných skúseností nadobudnutých pri podnikaní. Možno, že v jeho príbehu nájdete aj vy niečo, čo ste sami prežili, alebo práve prežívate.
Ako píše vo svojom príspevku, v úvode kariéry pracoval pre manažéra, ktorý len ťažko skrýval svoju neúctu voči podriadeným pracovníkom. Čokoľvek pre neho urobili, nikdy nič neocenil. Morálka tímu tým výrazne trpela a sám podľa jeho slov nikdy celkom nepochopil, čo viedlo tohto človeka k uvedenému správaniu. Výsledkom Chrisovej skúsenosti bol napokon záväzok, že keď sa on sám stane lídrom, nebude sa takýmto spôsobom správať ku svojim zamestnancom.
Po založení BodeTree sa zo všetkých síl snažil podporovať pracovné prostredie vo firme, oceňovať zamestnancov a robiť ich šťastnými. Chcel byť s nimi kamarát. Po čase však prišiel na to, že mu to bráni v riešení vznikajúcich konfliktov. Napokon si uvedomil, že členovia jeho tímu nepotrebujú priateľa, ale skutočného lídra, ktorý im pomôže posunúť sa ďalej. V tejto súvislosti ešte dodáva, že vedenie zamestnancov možno tiež krásne prirovnať k rodičovstvu.
Keď ste rodičom, chcete dať vašim deťom všetko, čo chcú a potrebujú. Pravdou však ostáva, že väčšinou to nie je o zábave či hrách. Je to kresaní vášho potomka, z ktorého chcete raz vychovať silného, schopného a samostatného jedinca pripraveného na život. Všetko toto si vyžaduje značnú dávku disciplíny, zasvätenia a prijímania rôznych ťažkých rozhodnutí. Ak chcete to najlepšie pre vaše dieťa, v prvom rade konáte ako rodič a až potom ako priateľ.
Rovnaké pravidlo sa podľa Chrisa uplatňuje aj pri riadení tímu. Ako líder sa cítite spokojný vtedy, keď je váš tím uvoľnený a panuje v ňom príjemná atmosféra. Sám ste vtedy považovaný za pohodového šéfa. Avšak, podobne ako rodičovstvo, aj vedenie tímu si vyžaduje ešte o čosi viac. Ľuďom nepomôžete rásť, napredovať a riadne si plniť svoje povinnosti, ak na nich netlačíte. Ak na nich nekladiete požiadavky a netlačíte ich do pravidelného opúšťania ich komfortnej zóny, v pozícia lídra v podstate zlyhávate.
Vedenie ľudí nie je o tom, ako veľmi vás majú radi. Možno povedať, že takýto prístup je až sebecký. Je to v prvom rade o tom, že ľuďom pomáhate stať sa tým, čím chcú byť a nemôžete sa pritom podľa neho vyhýbať konfliktom. Dobrý líder uprednostňuje ostatných a svoj tím pre sebou samým. Toto všetko si však vyžaduje disciplínu, obetu a veľkú odvahu. Ak robíte dobrú vec pre jednotlivcov a celý tím, zákonite nemôžete byť vždy a v každej situácii obľúbený a vyhovieť všetkým.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.