Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Agentúra S&P potvrdila ratingy Slovenska na stupni A/A-1

Agentúra S&P potvrdila ratingy Slovenska na stupni A/A 1
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
30. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V prospech stabilného výhľadu ratingov Slovenskej republiky (SR) podľa agentúry hovorí nízka zadlženosť a silný hospodársky rast, pričom k zníženiu rozpočtového deficitu pravdepodobne prispeje upevňujúci sa domáci dopyt.

Výhľad dlhodobého aj krátkodobého ratingu Slovenska je stabilný

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s Ratings Services (S&P) v piatok potvrdila dlhodobý rating úverovej spoľahlivosti Slovenska na stupni A. Zároveň potvrdila krátkodobý rating úverovej spoľahlivosti Slovenska na stupni A-1. Výhľad ratingov je stabilný. V prípade priaznivého vývoja podľa S&P existuje pravdepodobnosť jedna ku trom, že v najbližších 18 mesiacoch pristúpi k zlepšeniu ratingov Slovenskej republiky.

V prospech stabilného výhľadu ratingov Slovenskej republiky (SR) podľa agentúry hovorí nízka zadlženosť a silný hospodársky rast, pričom k zníženiu rozpočtového deficitu pravdepodobne prispeje upevňujúci sa domáci dopyt. Na druhej strane v ekonomike pretrvávajú štrukturálne problémy vrátane vysokej nezamestnanosti mladých a veľkých regionálnych rozdielov.

Minister financií Peter Kažimír túto správu označil za dôležitú pre Slovensko. „Zároveň uisťuje v tom, že sme na správnej ceste. Tohtoročný rozpočet je jedným z najvyrovnanejších v histórii a vytvára všetky predpoklady na dlhodobú udržateľnosť verejných financií,“ vyhlásil Kažimír. Ako dodal, Slovensko má v súčasnosti deviaty najlepší rating spomedzi 19 krajín používajúcich euro, deficit pod tromi percentami a dlh komfortne pod 60 percentami hrubého domáceho produktu. „To nás radí právom medzi premiantov v rámci celej Európskej únie,“ uzavrel Kažimír.

Pozitívny výhľad ratingu podľa ministerstva financií znamená pravdepodobnosť jedna ku trom, že by sa rating Slovenska mohol zvýšiť v najbližších 18 mesiacoch. Udiať by sa tak mohlo za predpokladu, že fiškálna konsolidácia bude viesť k rýchlejšiemu než očakávanému poklesu potreby refinancovať sa alebo k nižším nákladom na obsluhu štátneho dlhu. Rovnako by ratingu mohlo pomôcť zlepšenie kvality externých štatistík, dodal rezort financií.

Hospodársky rast Slovenska by mal v rokoch 2015 až 2018 dosiahnuť v priemere takmer 3 % ročne. S&P prognózuje, že rozpočtový deficit SR sa aj v roku 2015 udrží pod hranicou 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v roku 2018 môže klesnúť na 2 % HDP.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X