Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ak sa nezlepší vzdelávanie, nebude mať kto robiť, varujú zamestnávatelia

Ak sa nezlepší vzdelávanie, nebude mať kto robiť, varujú zamestnávateliaAk sa nezlepší vzdelávanie, nebude mať kto robiť, varujú zamestnávatelia
Ilustračné foto SITA
15. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zamestnávatelia sa obávajú, že ak sa nezlepší systém vzdelávania na odborných školách, nebude mať kto u nás pracovať. Zároveň to odradí aj zahraničných investorov, varujú.
 
„My keď sa nezobudíme, tak tu nebude mať kto robiť,“ upozornil Jaroslav Holeček zo Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
 

Automobilky už majú deficit pracovníkov

Firmy pôsobiace u nás v súčasnosti si podľa Holečka ešte nejako pomôžu. Spomenul napríklad, že všetky tri automobilky u nás vybudovali centrá odborného vzdelávania a človek, ktorého zamestnajú, ide najmenej na šesť týždňov na zaškolenie. Negatívne to však ovplyvňuje podnikateľské prostredie u nás, čo vedia aj zahraniční investori. „Tá príprava na povolanie je v dezolátnom stave,“ hovorí. Takto podľa neho nebudeme mať ani dostatočný prílev zahraničných investícií. 
 
„Aká firma sem príde, keď nemá s kým robiť. My nemáme s kým robiť. Už my znižujeme výrobu, pretože nemáme ľudí, ktorí by v našich firmách robili, to nehovorím o robotníckych povolaniach, to hovoríme o špičkových odborných povolaniach,“ doplnil viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR Július Hron. Holeček pripomína, že z viac ako 68-tisíc absolventov, ktorí priemerne opustili stredné školy počas posledných troch rokov, je asi jedna tretina nezamestnaných, pretože nie sú pripravení na povolanie a na trhu práce neuplatniteľní.
 

Málo technikov

Takmer 50 percent sa hlásilo na vysoké školy, čo považuje taktiež za anomáliu. „Okolo 18 percent sa uplatňuje v odbore, ktorý síce neštudovali, ale našli si zamestnanie. Ale len približne 6,5 percenta sa naozaj uplatnia v odbore, ktorý aj študovali,“ dodal Holeček. Zamestnávatelia pripomínajú, že len 27 percent žiakov vlani študovalo na stredných odborných školách technického zamerania, 39 percent na školách netechnického zamerania a 34 percent na gymnáziách. 
 
Zamestnávatelia Slovenska združení v Rade vlády pre odborné vzdelávanie a prípravu preto spustili program transformácie stredného odborného školstva. Chcú dosiahnuť, aby sa každý absolvent uplatnil na trhu práce. Projekt transformácie bude postavený na piatich pilieroch – potreby trhu práce, nastavenie výkonov škôl, kariérne poradenstvo, modernizácia a špecializácia škôl a overovanie kvality a uplatniteľnosti absolventov.
 

 
Zamestnávatelia zo siedmich rezortov už vybrali 21 stredných škôl, na ktorých sa od tohto septembra pilotne odskúša duálny systém – teória v škole a prax u zamestnávateľa. „My sa snažíme o výrazné prepojenie zamestnávateľského prostredia so školami s tým cieľom, aby absolventi mali naozaj uplatnenie, vyhlásil Igor Patráš z Republikovej únie zamestnávateľov. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X