Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Šesťhodinová pracovná doba je tým správnym krokom pre vašu firmu, tvrdí experiment

Spánok, prepracovanosť
Thinkstock
29. novembra 2016 Zdroj Mashable Tlačiť

Švédská vláda sa podujala na zaujímavý experiment, a to zistiť či môže šesťhodinová pracovná doba zvýšiť produktivitu. Budete sa čudovať, ale výsledky sú nasledovné.

Svartedalens, toto predmestie Göteborgu je vám pravdepodobne neznáme, ale napriek tomu stojí za pozornosť. Práve na tomto mieste sa švédska vláda rozhodla vyskúšať zaujímavý experiment,  ktorého úlohou je zistiť, či kratšia pracovná doba môže priniesť zvýšenie produktivity. A výsledok? Áno, môže!

Tamojšie zdravotné sestry z miestneho domova dôchodcov majú totiž šesťhodinovú pracovnú dobu, a pritom berú plat, ktorý sa rovná výške osemhodinového.  Ako informuje portál Mashable, prieskum ukázal, že šesť z desiatich vedúcich sú dnes presvedčení, že takto skrátená pracovná doba zvýšila produktivitu práce.

Švédi si uvedené tvrdenie samozrejme preverovali. Projekt, ktorý porovnával personál zo Svartedalens so zamestnancami z podobného pracoviska niekde inde na svete, ukázal, že 68 zdravotných sestier, ktoré pracovali iba šesť hodín denne, maródovali polovicu menej ako sestry z druhej skupiny. A tiež si brali o  2,8 krát menej voľna počas pracovného týždňa.

Ak sú zdravotné sestry v práci viac času a bývajú menej choré, znamená to, že sa zvýšila plynulosť v našom zariadení a rovnako tak úroveň starostlivosti,“ hovorí výskumník Bengt Lorentzon. Menej prekvapujúci je fakt, že tieto zdravotné sestry boli o 20 percent šťastnejšie a mali vo svojom voľnom čase i v práci oveľa viac energie. To im umožnilo robiť o 64 percent viac aktivít so seniormi.

Je to dôkaz, že produktivita môže stúpať i s menej odpracovanými hodinami. „Šesťhodinová pracovná doba je v mnohých krajinách odmietaná, pretože zamestnávatelia majú strach, že by došlo k zníženiu produktivity práce,“ hovorí Pramila Rao, profesorka z odboru managementu ľudských zdrojov z univerzity Marymount.

Pritom už John Keynes pred skoro sto rokmi predpovedal, že technický pokrok nás dovedie ku kratšej pracovnej dobe a k množstvu volného času. „Pätnásťhodinový pracovný týždeň by ma byť štandard už v roku 2030,“ očakával anglický ekonóm. Uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť.

K téme

Témy

práca a kariéraproduktivitaproduktivita v prácizvýšenie produktivity

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

01jún9:00Online certifikované štúdium: Česko-slovenské účtovníctvo, DPH a DzP9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Environmentalistika

02jún9:00WEBINÁR: Najdôležitejšie zmeny a aktuálne problémy v pracovnoprávnej oblasti pre rok 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

02jún9:00WEBINÁR: Facility Management - nástroj na úsporu prevádzkových nákladov9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X