Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké zmeny nastanú v podvojnom účtovníctve podnikateľov od 31. 12. 2020?

účtovanie v podvojnom účtovníctve
účtovanie v podvojnom účtovníctve Foto: Getty Images
20. októbra 2020 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania návrh novely opatrenia, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva.

V novele opatrenia sú doplnené postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v nadväznosti na prijaté zákony  z dôvodu mimoriadnej situácie COVID -19, novely zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty a zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch.

Toto opatrenie by malo nadobudnúť účinnosť 31. decembra 2020 okrem  čl. I bodu 2, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2021.

Účtovanie dlhodobého nehmotného majetku

Pri zlúčení, ak zanikajúca účtovná jednotka má podiel v nástupníckej účtovnej jednotke, sa účtuje goodwill ako rozdiel medzi reálnou hodnotou podielu pripadajúceho na účtovnú hodnotu majetku a záväzkov v nástupníckej účtovnej jednotke a hodnotou vlastného imania nástupnickej účtovnej jednotky, ktorá pripadá na podiel zanikajúcej účtovnej jednotky v nástupnickej účtovnej jednotke, okrem zlúčenia podľa § 26 ods. 7. Ide o legislatívno-technické spresnenie.

Zúčtovanie daní a dotácií

Na  účte 343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje zníženie dane z pridanej hodnoty, ak po vzniku daňovej povinnosti odberateľ úplne alebo čiastočne nezaplatil za dodanie tovaru alebo služby a jeho pohľadávka  z tohto dodania sa stala nevymožiteľná so súvzťažným zápisom na  účet pohľadávok. Na účte  343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje  oprava odpočítanej dane z pridanej hodnoty pri nevymožiteľnej pohľadávke so súvzťažným zápisom na účet záväzkov.

V nadväznosti na pripravovanú  novelu zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, ktorej predmetom je aj oprava základu dane pri úplnom alebo čiastočnom nezaplatení protihodnoty za dodanie tovaru alebo služby, kedy vzniká dodávateľovi nárok na opravu základu dane z pridanej hodnoty na základe splnenia podmienok podľa § 25a ods. 2 predmetného zákona, sa ustanovuje spôsob účtovania dane z pridanej hodnoty. V nadväznosti na daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty sa uvedená skutočnosť premietne v účtovníctve platiteľa ako zníženie daňovej povinnosti k dani z pridanej hodnoty. Uvedená skutočnosť bude viesť v účtovníctve  k zníženiu hodnoty pohľadávky. Na účte 343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje aj povinnosť opraviť odpočítanú daň podľa § 53b predmetného zákona. Na základe prijatého opravného dokladu vyhotoveného podľa § 25a ods.7 a 9 novely zákona o dani z pridanej hodnoty vzniká povinnosť vrátiť odpočítanú daň z pridanej hodnoty do štátneho rozpočtu.

Účtovanie dotácie na nájomné

V účtovníctve nájomcu na základe oznámenia o schválení dotácie sa účtuje predpis dotácie na nájomné na ťarchu účtu 346 – Dotácie zo štátneho rozpočtu a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti vo vecnej a časovej súvislosti so vzniknutými nákladmi na nájomné. Suma v akej sa nájomca zriekol plnenia z dotácie na nájomné v prospech prenajímateľa sa účtuje na ťarchu účtu 321 – Dodávatelia a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 346 – Dotácie  zo štátneho rozpočtu. V účtovníctve prenajímateľa sa suma v akej  sa nájomca  zriekol plnenia z dotácie na nájomné  v prospech prenajímateľa  účtuje v prospech vecne príslušného účtu pohľadávok a so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky.

Na základe novely zákona č. 71/2013 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky sa ustanovuje postup účtovania dotácie na nájomné u nájomcu aj u prenajímateľa, a to  v súvislosti s mimoriadnou situáciou, ktorá vznikla z dôvodu ochorenia COVID-19. Podľa predmetného zákona nárok na dotáciu na nájomné má nájomca, ktorý účtuje nárok na dotáciu ako pohľadávku a súvzťažne s výnosovým účtom, a to vo vecnej a časovej súvislosti so vzniknutými nákladmi na nájomné.  Podľa § 13c predmetného zákona sa nájomca zrieka plnenia z  dotácie v prospech prenajímateľa a prenajímateľ  účtuje o tejto skutočnosti v rámci účtov pohľadávok.

Účtovanie dlhodobých záväzkov

Na účte 479 – Ostatné dlhodobé záväzky sa účtujú  dlhodobé záväzky, pre ktoré nie je v predchádzajúcich účtoch účtovej skupiny 47– Dlhodobé záväzky určený samostatný syntetický účet,okrem dlhodobých záväzkov z obchodného styku účtovaných podľa §48 ods.1 písm. b). Na tomto účte sa v účtovníctve koordinačného centra účtujú prijaté finančné prostriedky, ktoré tvoria finančnú garanciu podľa osobitného predpisu.

Dopĺňa sa účtovanie finančnej garancie v účtovnej jednotke, ktorou je koordinačné centrum zriadené podľa zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch, a to na účet záväzkov, keďže tieto prostriedky slúžia na zabezpečenie záväzkov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

rok 2021spravodajstvoúčtovanie v podvojnom účtovníctvezmeny v podvojnom účtovníctve

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podvojné účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X