Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako začať podnikať? Inšpirujte sa skutočnými príbehmi

1.jpg
Foto: Slovenská sporiteľňa
8. októbra 2018 Tlačiť

Rozbehnúť vlastný biznis nie je  vôbec jednoduché. O tom svoje vedia niektorí z vás, ktorí nečakali na šťastie a zobrali svoj osud do vlastných rúk. Ako začať úspešne podnikať? Nechajte sa inšpirovať. Skvelou možnosťou je napríklad využitie úrokových prázdnin, ktoré ponúka v rámci súťaže Program pre začínajúcich podnikateľov od Slovenskej sporiteľne.

Mať plnú hlavu originálnych nápadov pre podnikanie, to už zďaleka dnes nestačí. Veď mnohí pohoreli, aj keď mali vynikajúcu originálnu myšlienku.  Úspech v biznise je totiž kombináciou viacerých vecí, ako je správna stratégia, načasovanie a mnoho iných skutočností.

A nakoniec, väčšine z nás je jasné, že bez peňazí  sa začať podnikať jednoducho nedá.  Ako teda rozbehnúť biznis iba s dobrým nápadom? Ak nemáte skúsenosti s podnikaním, potrebujete radu, ktorá je na nezaplatenie. Kto vám však zadarmo poradí? O tom svoje vedia niektorí z vás, ktorí nezostali iba pri chcení, ale rozhodli sa vykročiť na neľahkú cestu vo svete biznisu.  Ako sa im to podarilo? Nechajte sa inšpirovať.

Z mamy na materskej úspešná podnikateľka

Lucia Nagyová z Košíc pracovala v obchode známej módnej značky, keď si všimla tenisky a dostala nápad. Niekoľko ich kúpila, skrášlila svojimi maľbami a začala predávať. O niekoľko mesiacov neskôr  ich už ponúkala na vianočných trhoch v Erste Campuse vo Viedni. „Bola to pre mňa úžasná skúsenosť a rada si to zopakujem. Zákazníkom sa veľmi páčili nielen moje maľované tenisky, ale aj obrazy, ktoré som maľovala priamo pred  nimi. Tie som predala skoro všetky. Úspech mali aj maľované tašky, z ktorých som predala najviac, 25 kusov,“ hovorí Lucia Nagyová.

Od roku 2012 začala maľovať aktívnejšie, keďže najmä v čase materskej dovolenky je každé euro navyše pomocou.  Tenisky zavesila na sociálne siete a záujem okolia na seba nenechal dlho čakať. Za krátky čas sa rozbehla tak, že si založila firmu.

Rozbehnúť podnikanie jej vlani pomohol Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky. Poskytli jej financie a tiež pomohli vypracovať ziskový podnikateľský plán. „Mohla som nakúpiť veľa tenisiek, ktoré sú sezónnym tovarom, ale ja ich potrebujem predávať celoročne,“ vysvetľuje Lucia.

Lucia dnes predáva na Slovensku, rozbieha predaj v Česku a vďaka Slovenskej sporiteľni mohla minulý rok osloviť zákazníkov na vianočných trhoch vo Viedni. „Veľmi sa im páčilo všetko maľované, hlavne tenisky s mandalami,“ dodáva.

Viac o Luciiných aktivitách na facebooku kliknutím na tento odkaz

Z grafického dizajnéra majiteľ vysnenej kaviarne

Mário Adamčík mal našliapnuté ku kariére grafického dizajnéra, nakoniec sa jeho životnou láskou stala káva. Ako sa k nej dostal?

2.jpg
Foto: Slovenská sporiteľňa

Kedysi bol Mário zamilovaný do dievčaťa, ktorého snom bolo otvoriť si vlastnú kaviareň v Trnave. Nebol kávičkár a nemal žiadne skúsenosti v podnikaní, no rozhodol sa ísť do toho. Ako mnohí mladí začínajúci podnikatelia, aj oni čelili mnohým prekážkam, akými boli nedostatok skúseností, peňazí či nedôvera inštitúcií a blízkeho okolia. Postupne sa naučili základy podnikania a získali skúsenosti. Rozchodom sa však spoločné podnikanie skončilo.

Nebolo to jednoduché, avšak vášeň pre kávu Mária chytila natoľko, že nebolo cesty späť. Jeho vízia bola jasná – otvoriť si vlastnú kaviareň, tentokrát v Bratislave. Keďže šlo o kaviareň s progresívnym prístupom, začiatky neboli najľahšie. Musel presvedčiť ľudí vo svojom okolí, že jeho spôsob prípravy a servírovania kávy je na svetovej úrovni. Mário sa však nevzdával. Veril, že ak niečo naozaj veľmi chce a vloží do toho všetko, budú mu veriť aj ostatní. Tak sa aj stalo.

Vďaka Slovenskej sporiteľni, ktorá mu verila a poskytla podnikateľský úver prostredníctvom Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky, sa Máriovi podarilo splniť svoj sen.

Okrem financií na podnikanie je dôležité mať aj potrebné know-how, preto sa Mário prostredníctvom konzultácií v rámci tohto programu naučil finančne plánovať cash flow, rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Od Slovenskej sporiteľne dostal tiež business účet na rok zadarmo. A aby jeho podnikanie napredovalo, dodnes sa ho banka snaží prepájať s ďalšími začínajúcimi podnikateľmi.

Máriovi sa teda  podarilo otvoriť si svoju vysnívanú kaviareň. Predáva prémiovú kávu, ktorú obľubuje čoraz väčšia komunita spokojných zákazníkov. V podnikaní sa našiel natoľko, že v Bratislave rozbieha aj svoju druhú prevádzku. A nielen to – podarilo sa mu predať licenciu svojho konceptu do Johannesburgu.

Aj Máriov príbeh je dôkazom, že ak svojmu nápadu naozaj veríte, ste presvedčení o jeho inovatívnosti a prínose pre spoločnosť, je veľká pravdepodobnosť, že mu uverí aj vaše okolie a podporí vás.

Viac o Máriových aktivitách kliknutím na https://black.xyz/

Získajte úrokové prázdniny, a nielen to!

Chcete aj vy podnikať a neviete ako? Prihláste sa do Programu pre začínajúcich podnikateľov Slovenskej sporiteľne. Ak svoj biznis plán zaregistrujete do 10. októbra 2018, môžete získať:

  • podnikateľský úver do 10 000 eur s úrokovými prázdninami na prvých 12 mesiacov,
  • špeciálne benefity, konzultácie, kredity, mediálny priestor, ceny či zľavy u viac ako 30 partnerov po celom Slovensku,
  • jeden z prihlásených biznis plánov so spoločenským prínosom získa aj dar do 5 000 eur.

Súťaž organizuje Slovenská sporiteľňa v rámci programu pre začínajúcich podnikateľov, ktorý beží celoročne. Slovenská sporiteľňa je jediná komerčná banka, ktorá poskytuje konzultácie a financovanie podnikateľom bez ohľadu na to, či ešte len začínajú podnikať, alebo či už majú nejakú skúsenosť. Regionálni špecialisti v rámci tohto programu ponúknu bezplatnú konzultáciu a odporučia dokonca aj nepodnikať, keď vidia, že na to nie ste pripravení.

Natívny článok

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikanieSlovenská sporiteľňaZačiatok podnikania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X