Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako znova naštartovať kariéru po materskej dovolenke

Ako znova naštartovať kariéru po materskej dovolenke
Fotobanka Pixmac
21. februára 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ste matka, ktorá strávila niekoľko rokov na materskej / rodičovskej  dovolenke a po troch či piatich rokoch sa chystáte naspäť do práce? Ponúkame vám zopár tipov, ako znova naštartovať vašu kariéru.

Pomôže priebežné vzdelávanie aj internet

Jednoduchšie by to malo byť v prípade, pokiaľ sa vraciate z materskej dovolenky po roku. Ste stále chránená Zákonníkom práce a Váš zamestnávateľ má voči vám povinnosti. Zákonník práce hovorí o tom, že ak spoločnosť, v ktorej ste pracovali pred odchodom na materskú dovolenku funguje a je stabilnou spoločnosťou, zamestnávateľ je povinný vziať vás na vaše pôvodné pracovné miesto.

 

V prípade, že sa vraciate z rodičovskej dovolenky po troch až piatich rokoch, zamestnávateľ je taktiež zo zákona povinný hľadať riešenie vašej situácie a to už formou vytvorenia obdobnej pozície (pokiaľ je vaša predošlá nahradená, alebo zrušená) s rovnakými mzdovými podmienkami. Tiež je dôležitý fakt , že zamestnávateľ by mal prihliadať na vaše potreby pri starostlivosti o dieťa a prispôsobiť sa vám pri plánovaní pracovných zmien.

 

Začnite tým najdôležitejším –  sebou

Pokiaľ sa chystáte naštartovať svoju kariéru po dlhšom období, treba sa pripraviť na to, že proces znovuzaradenia sa do pracovného kolobehu môže byť značne náročnejší. 

Zhodnotenie reálnej situácie  a možností,  ktoré  máte k dispozícii, je prvým a veľmi dôležitým krokom, ktorý by ste mali spraviť.

  • Zbierajte informácie od známych, kamarátov, rodiny, hľadajte v nich podporu.
  • Pokiaľ ste počas materskej dovolenky navštevovali materské centrá nájdite si „spojenkyňu“, s ktorou začnete vyhľadávať príležitosti.

 

Hnacím motorom by pre vás mala byť motivácia sa znovu zamestnať a s ňou spojené otázky prečo/ ako veľmi mi na tom záleží.

 

Tip: Koučing v praxi

 

Budete sa usilovať zamestnať sa na rovnakej pozícii, v pôvodnej spoločnosti? Alebo ste sa počas materskej dovolenky venovali rôznym kurzom a tie vás smerujú k iným segmentom a spoločnostiam? Nájdite si chvíľu času pre seba a aspoň chvíľu sa venujte prieskumu pracovných príležitostí a trhu.

 

V dnešnej dobe existuje veľmi veľa možností, ako sa dozvedieť o atraktívnej pracovnej ponuke práve pre vás. Napríklad formou sociálnych sietí (facebook, linkedIn, twiter, profesia a pod.) Nezabúdajte byť aktívna, nebude to vždy ľahká cesta, práve preto treba byť pripravená.

 

 

Priebežne sa vzdelávajte a buďte informovaná

Po rokoch strávených na materskej dovolenke a v dnešnom rýchlom životnom tempe sa zvykne pracovný trh veľmi rýchlo meniť. Vzdelávajte sa pomocou rôznych kurzov, či už jazykových alebo rekvalifikačných, veľa čítajte a informujte sa o dianí ,,vonku“. Oveľa jednoduchšie budete schopná prispôsobiť sa, čo vám nakoniec uľahčí celý proces hľadania si práce. Nestrácajte kontakty s kolegami a informujte sa o situácií o vašom pracovnom mieste ako sa vyvíja po vašom odchode. Prospeje to tiež v neposlednom rade aj vášmu sebavedomiu.

 

Ako vám môžu pomôcť zamestnávatelia

Slovensko je stále veľmi konzervatívne v prípade podpory znovuzamestnania sa po rodičovskej dovolenke. Sú spoločnosti, ktoré takmer vôbec neudržiavajú kontakt so zamestnancom počas doby trvania materskej, potom sú spoločnosti, ktoré dokážu po návrate nastaviť adaptačné procesy, pre uľahčenie znovuzaradenia do pracovného prostredia.

 

TIP: Kľúčom k hospodárskemu rastu môžu byť pracujúce mamičky

 

Tiež sú firmy, ktoré umožňujú dokonca pracovať matke počas rodičovskej dovolenky na polovičný úväzok, čím sa proces znovuzačlenenia jednoznačne uľahčuje pre obe strany. Je to ďalšia výborná možnosť pre mamičku, ktorá má možnosť napríklad pracovať z domu. U nás však, na rozdiel od vyspelejších krajín, zatiaľ nie je veľmi bežná.

 

Nadnárodné firmy ponúkajú nadštandardné benefity

Dobrou správou je že aj na Slovensku sú spoločnosti, ktoré ponúkajú starostlivosť svojím zamestnancom aj počas materskej dovolenky. Či už formou rozvojových programov, neustálym kontaktom so spoločnosťou – kolegami, alebo participáciou na určitých projektoch.

 

Dokonca sú evidované aj prípady, že mamička bola počas materskej dovolenky povýšená. Tu môžeme ale hovoriť naozaj zatiaľ len o nadnárodných spoločnostiach ktoré si môžu dovoliť takýto nadštandardný benefit. Vďaka takýmto benefitom je proces resocializácie v rámci spoločnosti významne uľahčený. Preto ostávajte v kontakte so svojím zamestnávateľom, informujte sa o spoločnosti, stretávajte sa s kolegami.

 

 

Kde vám pomôžu?

Aj keď je mimoriadne náročné vrátiť sa do pracovného života po rodičovskej dovolenke existujú inštitúcie, ktoré vám dokážu pomôcť a minimálne vás na začiatku nasmerovať správnym smerom. Sú nimi napr.

 

  • Materské centrá

Na Slovensku v mnohých mestách pôsobia materské centrá vyše 10 rokov. Fungujú a sú zakladané na báze dobrovoľníctva. Pracujú tam ženy na materskej , či rodičovskej dovolenke, s ktorými sa mamičky môžu stretávať a vymieňať si skúsenosti. Tieto centrá vyhľadávajú mamičky nielen kvôli času ktorý trávia s deťmi, ale aj kvôli vzdelávaniu a výmene užitočných informácií. Navodzujú taktiež pocit spokojnosti  a pohody.

 

TIP: Coworking – viac ako spolupráca

 

Je veľmi dôležité aby matky ostávali aj týmto spôsobom aktívne a napríklad využili možnosť získať novú kvalifikáciu, ktorú potom využijú po ukončení materskej dovolenky. Tiež prispievajú k osobnej pohode.

 

  • Personálne spoločnosti:

V našej spoločnosti Manpower evidujeme tiež mamičky, ktoré ukončujú materskú dovolenku a chystajú sa opäť zamestnať. Podľa našich skúseností však nie je potrebné k tejto skupine pristupovať individuálne. Máme skúsenosti, že mamičky boli počas rodičovskej dovolenky proaktívne a pracuje sa s nimi veľakrát jednoduchšie, pretože majú reálnu motiváciu a často vopred určený cieľ, len potrebujú nasmerovať a to je našou úlohou. Zhodnotiť ich reálne možnosti a predstaviť ich klientovi ako vhodných kandidátov.

 

  • Rôzne diskusie na internete a skupiny, kde sa môžete zaregistrovať a vymieňať si názory, skúsenosti a navzájom sa podporovať.

 

Autor: Veronika Ožvoldová, Consultant Permanent Placement (Manpower)

 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

PodnikamPodnikám na materskej

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X