Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aktívny cestovný ruch na Slovensku má za sebou úspešný rok

Aktívny cestovný ruch vlani vzrástol o 7,3 %
Ilustračné foto: SITA
27. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Medzi zahraničnými návštevníkmi bolo najviac turistov z Českej republiky, a to 493 tisíc, nasledovali turisti z Poľska, ktorých prišlo na naše územie 168 tisíc.

Aktívny cestovný ruch vlani vzrástol o 7,3 %

Aktívny cestovný ruch na Slovensku má za sebou úspešný rok. Konštatovali to v utorok na tlačovej konferencii zástupcovia Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA). Počet ubytovaných zahraničných turistov vlani dosiahol 1,67 milióna, čo predstavuje medziročný nárast o 7,3 %. V minulom roku vzrástol medziročne aj počet prenocovaní o 5,8 % na 4,34 milióna.
 
Pod tieto výsledky sa podľa asociácie podpísala zvyšujúca sa kvalita služieb v turizme a ich pestrosť. Medzi zahraničnými návštevníkmi bolo najviac turistov z Českej republiky, a to 493 tisíc, nasledovali turisti z Poľska, ktorých prišlo na naše územie 168 tisíc. Návštevníkov z Nemecka docestovalo na Slovensko 154 tisíc. 
 

 
V organizovanom aktívnom zahraničnom cestovnom ruchu zabezpečili naše cestovné kancelárie a cestovné agentúry vlani služby pre takmer 170 tis. zahraničných turistov pri počte pobytových dní takmer 340 tisíc. Dosiahnuté výsledky znamenali nárast zahraničných návštevníkov oproti roku 2012 o 7,4 %, a v množstve pobytových dní to bol rast o 18,8 %. 
 
Domácich turistov, ktorí využili služby subjektov cestovného ruchu, bolo v minulom roku 2,38 mil. pri 7,15 mil. prenocovaniach. Množstvo turistov sa tak medziročne zvýšilo o 5,9 % a počet prenocovaní o 5 %. „Je to signál, že Slováci zostávajú dovolenkovať doma a často viackrát za rok. Preto si myslíme, že podpora domáceho cestovného ruchu má svoje opodstatnenie,“ uviedli zástupcovia asociácie. Organizovaný domáci cestovných ruch vykázal v ostatnom roku rast počtu osôb na takmer 60 tis., čo je o 3,9 % viac turistov oproti roku 2012. 
 
Záujem o dovolenkovanie Slovákov v zahraničí v roku 2013 hodnotí SACKA ako stabilný. „Rozdiely medzi jednotlivými rokmi v rozpätí tri percentá až šesť percent nie sú z pohľadu cestovných kancelárií rozhodujúce,“ zhodnotili zástupcovia asociácie. V sledovanom roku vycestovalo do zahraničia prostredníctvom služieb cestovných kancelárií a cestovných agentúr viac ako 561 tis. slovenských občanov. Tento údaj je podľa asociácie úspech, najmä preto, že rastie počet dovolenkárov, ktorí si organizujú zájazdy cez internet. 
 

 
Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr bola založená v roku 1991. Svoju činnosť začala 5. októbra 1991 pod pôvodným názvom Slovenská asociácia cestovných kancelárií. Hlavným poslaním asociácie je prispievať k rozvoju cestovného ruchu. Za svoju stavovskú povinnosť považuje presadzovať a ochraňovať záujmy svojich členov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X