Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Analytici navrhujú reformu úradu pre dohľad nad zdravotníctvom

Analytici navrhujú reformu úradu pre dohľad nad zdravotníctvom
Ilustračné foto SITA
13. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) počnúc funkciou predsedu, cez správnu radu až po dozornú radu, by sa mal reformovať.

 
Myslí si to analytik z Health Policy Institute (HPI) Peter Balík, ktorý na túto tému vypracoval i komplexnú štúdiu „Analýza regulačného rámca slovenského zdravotného sektoru“.
 

Zmeny v úrade by mali prispieť k väčšej nezávislosti

Za nutnú označil predovšetkým zmenu voľby predsedu úradu. „S tým cieľom, aby sa dosiahla široká politická dohoda o tomto významnom poste so zásadnými kompetenciami, a aby sa tým zabezpečila nezávislosť úradu,“ konštatuje Balík v štúdii.
 
 
Ako príklad vedúcich pracovníkov nezávislých orgánov uvádza guvernéra Národnej banky Slovenska, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu či predsedu Národného kontrolného úradu, ktorých volí Národná rada SR. Analytik preto odporúča zmeniť zaužívaný spôsob voľby predsedu ÚDZS a to tak, že navrhovať ho bude vláda, schvaľovať NR SR a vymenúvať prezident. V súčasnosti ho na návrh ministra zdravotníctva volí kabinet. 
 

Pôsobenie predsedu treba upraviť

Štúdia HPI sa venuje nielen spôsobu, akým je obsadzovaný post šéfa úradu, ale aj možnostiam jeho odvolania. Poukazuje najmä na klauzulu, ktorá sa do zákona dostala uplynulý rok a pre ktorú odišiel i bývalý predseda ÚDZS Ján Gajdoš. Od analytika dostala prívlastok kontroverzná, nakoľko podľa neho narúša nezávislosť fungovania inštitúcie, pretože umožňuje odvolať predsedu z akýchkoľvek dôvodov a bez udania dôvodu.
 
Autor analýzy pripomína, že klauzula bola prijatá i v roku 2006. „Následkom tohto dodatku je, že ani jeden predseda nepôsobil v úrade celé funkčné obdobie piatich rokov od vzniku ÚDZS v roku 2004. A pritom odvolania predsedov podliehali väčšinou argumentácii spojenej s klauzulou o odvolaní kvôli akýmkoľvek dôvodom,“ konštatuje Balík. Na zachovanie nezávislosti a kontinuity úradu preto považuje za nevyhnutné, aby sa zabezpečilo zotrvanie predsedu v úrade počas celého funkčného obdobia cez politické cykly. 
 

Správna rada by mala mať viac právomocí

Priestor na reformu vidí aj v Správnej rade ÚDZS, ktorá má dnes len limitované kompetencie, pričom rozhodovacia právomoc ostáva v rukách predsedu úradu. „Tá sa však v budúcnosti môže stať nebezpečným precedensom, keďže predseda ako jediná osoba môže rozhodnúť o zásadných veciach,“ uvádza Balík. Navrhuje preto, aby sa na správnu radu preniesli niektoré z rozsiahlych právomocí šéfa úradu, medzi inými aj vydávanie a zrušenie povolení zdravotným poisťovniam, rozhodovanie o uložení sankcie pre zdravotnú poisťovňu či ukladanie pokút za priestupky. 
 
Predseda by však aj po prenesení týchto kompetencií disponoval spolurozhodovaním právom. Zároveň by sa mal podľa Balíka zredukovať počet členov správnej rady zo siedmich na troch a zmeniť by sa mala aj ich voľba. Dvaja členovia by boli volení parlamentom na návrh vlády a jedného člena by zase volil kabinet na návrh ministra zdravotníctva. 
 

Dozorná rada by sa mala zrušiť

Zásadné zmeny by sa na základe štúdie nevyhli ani dozornej rade úradu. Analytik HPI dospel k záveru, že nie je nenahraditeľná a jej kompetencie by sa mohli preniesť na správnu radu, čím by sa zefektívnil chod riadiacich orgánov úradu. Dozorná rada by sa tak definitívne zrušila. „Nedostatky úradu spočívajú predovšetkým v niektorých neprecizovaných kompetenciách jeho orgánov a politických rozhodnutiach, ktoré ovplyvňujú jeho nezávislosť. V porovnaní s prínosom úradu pre fungovanie zdravotníctva, kvalitnú zdravotnú starostlivosť a samotných pacientov by tieto nedostatky mali byť skôr predmetom diskusií o reforme úradu a nie o jeho zrušení,“ dodáva Balík.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X