Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Applu hrozia za prehratý spor pokuty v stovkách miliónov dolárov

Ilustračná fotografia (Marta Iwanek/The Canadian Press via AP)
15. októbra 2015 Img_2614.jpg Tlačiť

Technologický gigant prehral niekoľko rokov trvajúci súdny spor s Madisonskou univerzitou ohľadom patentu, ktorý využíval aj pri inštalácii čipov v populárnych iPhonoch či iPadoch.

Súdna porota na americkom súde v meste Madison rozhodla o tom, že spoločnosť Apple využívala technológiu vlastnenú organizáciou Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF) neoprávnene a bez príslušného oprávnenia. Predmetný súdny spor sa týka patentu, ktorý zefektívňuje účinnosť čipov inštalovaných aj v najpopulárnejších technologických zariadeniach americkej technologickej spoločnosti. Porota v rámci svojho rozhodovania zvažovala aj skutočnosť, či procesory s označením A7, A8 a A8X, inštalované aj do obľúbených inteligentných telefónov iPhone 5S, 6 a 6 Plus a tabletov iPad, tento patent tiež porušujú.

Apple možno zaplatí za spôsobené škody až 862 miliónov dolárov

V súdnom procese sa v jeho nasledujúcej fáze bude rozhodovať o stanovení presnej sumy, ktorú Apple zaplatí na odškodnom za spôsobené škody wisconsinskej organizácii. Predsedajúci sudca v prípade naznačil, že pokuta za porušenie patentových práv by sa mohla vyšplhať až na takmer 900 miliónov amerických dolárov. V spore súd ešte bude rozhodovať aj o tom, či Apple porušil patentové práva úmyselne alebo neúmyselne. V prípade dokázania úmyslu by spoločnosť mohla čeliť aj vyšším ako len avizovaných pokutám. Zástupcovia oboch zúčastnených strán sa k uvedenému verdiktu zatiaľ nevyjadrili.

Organizácia WARF zažalovala spoločnosť Apple ešte v januári minulého roka. Ako dôvod sporu v žalobe uviedla, že technologický obor porušuje jej práva z patentu z roku 1998. Apple však namietal, že žiadne patentové práva neporušuje, pretože samotný patent už dávno stratil platnosť. V tejto súvislosti však porota na súde v americkom meste Madison definitívne potvrdila, že predmetný patent je stále platný.

Technologický výrobca čelí aj ďalším podobným patentovým sporom

Minulý mesiac pritom podala organizácia WARF na Apple ďalšiu žalobu, pričom sa zamerala na najnovšie čipy technologickej firmy s označením A9 a A9X, využívaných v aktuálne uvedených smartfónoch iPhone 6S a 6S a tiež v tablete s označením iPad Pro.

Apple Inc. je americká technologická spoločnosť založená v roku 1976 v Silicon Valley, v meste Cupertino v Kalifornii. Spoločnosť je druhým najväčším výrobcom počítačov na svete. Okrem počítačov však vyrába aj čoraz populárnejšie smartfóny a tablety, ktoré sa už stali akýmsi symbolom moderných počítačových dejín.

Zdroj: Reuters

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Applepatentypokutasporuniverzitažaloba

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X