Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bankový sektor vlani predbežne s poklesom zisku o 27 %

Bankový sektor vlani predbežne s poklesom zisku o 27 %
Fotobanka Pixmac
31. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Bankový sektor na Slovensku dosiahol v minulom roku podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska čistý zisk 488,2 mil. eur.

 
V medziročnom porovnaní je to pokles o 27 %. Rozhodujúcu časť ziskovosti bánk tvoria čisté úrokové príjmy, tie však klesli o 2,6 % na 1,759 mld. eur.
 

Banky ťaží špeciálny odvod aj nižšie úroky

Ako konštatovala centrálna banka v analýze bankového sektora ku koncu septembra, ziskovosť sektora medziročne klesla najmä pre zavedenie bankového odvodu a klesajúcich čistých úrokových príjmov. Na výrazne pozitívny výsledok z roku 2011 vplývali podľa centrálnej banky viac-menej jednorazové akciové, resp. podielové výnosy v niektorých bankách. Bez týchto vplyvov by ziskovosť roka 2012 medziročne nepoklesla až tak. 
 
V roku 2012 bankový odvod negatívne ovplyvnil celý sektor a zlý dopad mal aj na VÚB banku. Ako ďalej povedal generálny riaditeľ VÚB banky Ignacio Jaquotot, finančná výkonnosť VÚB banky, ako aj celého slovenského bankového sektora, závisí do veľkej miery od makroekonomického vývoja. Nárast daní fyzických aj právnických osôb, zmeny v odvodoch a ďalšie opatrenia ovplyvňujúce trh práce a v neposlednom rade nárast bankového odvodu sú faktory, ktorým budú musieť banky podľa Jaquotota čeliť v tomto roku. 
 
 
OTP Banka Slovensko vzhľadom na ďalšie zvýšenie nákladov na bankový odvod podľa platnej legislatívy o viac ako polovicu oproti roku 2012 a pre negatívne efekty niektorých ďalších legislatívnych zmien neočakáva výrazný nárast hospodárskeho výsledku. Za hrozby OTP považuje možné riešenie výpadkov v plánovaných príjmoch štátneho rozpočtu ďalším zaťažovaním bankového sektora, negatívny vplyv zhoršeného ekonomického prostredia na schopnosť klientov splácať úvery a na ich znížený dopyt po bankových produktoch. 
 
Hospodárenie Slovenskej sporiteľne v tomto roku môžu ovplyvniť turbulencie v Európe pre riešenie dlhovej krízy, no tiež dodatočné lokálne regulácie zo strany štátu. „Najmä špeciálne bankové dane a vyššia daň zo zisku, no aj neštandardné legislatívne zásahy do nášho podnikania,“ povedal podpredseda predstavenstva sporiteľne Štefan Máj. Ambíciou banky je udržať rast nových obchodov, byť efektívnou a ekonomicky dobre fungujúcou spoločnosťou. 
 
Čistý zisk bankového sektora za rok 2011 stúpol na Slovensku takmer o tretinu na 668,5 mil. eur. Významnú zložku zisku bánk však tvorili jednorazové príjmy. Po ich odrátaní sa čistý zisk sektora v uplynulom roku pohyboval okolo úrovne roka 2010, teda okolo sumy 503 mil. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X