Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Centrálne banky už vraj ďalej nemôžu zachraňovať svet

ThinkstockPhotos
Thinkstock Ilustratívny obrázok, svetová kríza
12. októbra 2015 Zdroj Reuters Tlačiť

Ani populárne tlačenie triliónov amerických dolárov či zavádzanie nulových úrokových sadzieb centrálnymi bankármi doposiaľ nenaplnili očakávania oživenia globálneho hospodárskeho rastu.

Nekonečný rast ekonomiky? Dáva to logiku?

V roku 2008 sa viaceré centrálne banky na čele s americkou centrálnou bankou Fed vydali na divokú jazdu za záchranou svetového finančného systému prijatím rôznych opatrení, ktorých jediným cieľom bolo znovu naštartovať zlomenú globálnu ekonomiku. Ani sedem rokov od vypuknutia svetovej hospodárskej krízy a následnom prijatí balíkov všakovakých opatrení zameraných na oživenie svetového hospodárstva však stále neexistujú relevantné a dostatočné erudované odpovede na otázky, ako toto obnovenie rastu skutočne dosiahnuť.

Bludný kruh kvantitatívneho uvoľňovania a nízkych úrokových sadzieb predstavuje riziko pre celý svet.

Gigantické tlačenie peňazí a zavádzanie nulových úrokových sadzieb centrálnymi bankármi predstavuje podľa zverejnenej správy medzinárodného zoskupenia Group ofThirty (G30), vedeného bývalým šéfom Európskej centrálnej banky Jeanom-Claudom Trichetom, obrovské riziko pre celú globálnu ekonomiku. Podľa uvedenej správy sú tieto opatrenia len akýmsi kupovaním si času centrálnymi bankami pre ich vlády, ktoré sú samé celkom bezradné a nevedia si poradiť s riešením následkov svetovej hospodárskej krízy.

Centrálne banky si aj naďalej kupujú čas

Experti z finančného sektora už dlhodobo očakávajú, že americká centrálna banka Fed po desiatich rokoch konečne zvýši svoju základnú úrokovú sadzbu. Prvým odhadovaným termínom avizovaného zvýšenia mal byť už mesiac jún aktuálneho roka. Uvedené prognózy ekonómov sa však nepotvrdili a tak teraz s napätím očakávajú, či banka napokon pristúpi k dlho očakávanému zvyšovaniu aspoň v blížiacom sa závere roka. K zdvihnutiu základnej úrokovej sadzby napokon nepristúpi ani britská centrálna banka Bank of England, zatiaľ čo Európska centrálna banka (ECB) dokonca v súčasnosti uvažuje o spustení ďalšieho balíku kvantitatívneho uvoľňovania. ECB by tak urobila takmer ako po vzore japonskej centrálnej banky, ktorá sa bezradne zasekla v bludnom kruhu kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré praktikuje ešte od roku 2001.

Groupf of Thirty, často krát familiárne nazývaná aj ako G30, je medzinárodné súkromné neziskové zoskupenie založené v roku 1978 a zložené najmä z vedúcich predstaviteľov súkromného a verejného sektora a akademikov. Jeho cieľom je hlavne prehĺbenie porozumenia v hospodárskej oblasti a analýzy zásadných ekonomických a finančných záležitostí a ich následný dopad na svetovú ekonomiku.

Dávame do pozornosti vystúpenie Prof. Petra Staneka z roku 2013 na tému Viruálne problémy budúcnosti

Vystúpenie na tému „Pravda o globálnej kríze – čo s tým môže urobiť každý z  nás?“ z roku 2013.

Prof. Ing. Peter Staněk, CSc., host.prof., je slovenský ekonóm a prognostik, pracujúci v Slovenskej akadémii vied.

V rokoch 1994 – 1998 bol poradcom predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara a v rokoch 1997 – 1998 bol štátnym tajomníkom ministerstva financií. Je predsedom vedeckej rady Ekonomického ústavu SAV a pôsobil tiež ako poradca premiéra Roberta Fica v jeho prvej aj druhej vláde.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

bankyECBFedG30krízatlačenie peňazíTrichetúrokové sadzby

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Riadenie

08júl9:00Online certifikované štúdium: Konsolidovaná účtovná závierka9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X