Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ceny chleba podľa pestovateľov zvyšujú nedoriešené vzťahy

Ceny chleba podľa pestovateľov zvyšujú nedoriešené vzťahy
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Združenie pestovateľov obilnín vidí rezervy v obchodnej marži obchodných spoločností

Zber obilnín na Slovensku bol v roku 2014 veľmi náročný

Avizované zvyšovanie cien základných potravín ako sú rožky a chlieb nie je spôsobené podľa pestovateľov obilnín nedostatočným množstvom kvalitného potravinárskeho obilia na Slovensku. Ako ďalej uviedlo v stanovisku Združenie pestovateľov obilnín (ZPO), problém treba skôr hľadať v nedoriešených vzťahoch medzi spracovateľmi a obchodom. „Už v letných mesiacoch, keď sa dala očakávať lepšia úroda, vyvíjali obchodné spoločnosti tlak na zníženie cien výrobkov z obilia,“ píše sa v stanovisku.

Pestovatelia obilnín, nechcú kritizovať cenovú politiku Únie priemyselných pekárov Slovenska (ÚPPS), nebránia sa zmenám v cenových reláciách výrobkov a chápu postavenie pekárov. Tieto aktivity by však mali byť podľa nich koordinované s obchodom tak, aby neupravovali ceny na úkor občanov. Združenie vidí rezervy v obchodnej marži obchodných spoločností.

Koncovú cenu pre spotrebiteľa totiž často tvoria tak, že podiel pestovateľov a spracovateľov na nej sa znižuje. Združenie tiež poukázalo na realizačné ceny obilia u farmárov, ktoré sa podobne ako u pekárov, už niekoľko rokov zásadne nemenia. Za ostatných desať rokov sa podľa nich pohybujú veľmi nízko, v priemere na úrovni výrobných nákladov, alebo len mierne nad nimi.

V súčasnosti sa cena pšenice potravinárskej na Slovensku pohybuje na úrovni okolo 130 až 160 eur za tonu podľa kvality. „Cena v obchode je však už dlhšie nastavená tak, aby dosahovala neustále primeranosť marže,“ upozornilo ZPO. 

Predstavitelia združenia sú presvedčení, že na Slovensku sa v tomto roku urodilo dostatočné množstvo kvalitnej potravinárskej pšenice, ktoré pokryje potreby spracovateľov i pekárov. Z pohľadu množstva je podľa nich dokonca dostatok obilia aj na vývoz. Celkovú produkciu hustosiatych obilnín na Slovensku v tomto roku predpokladá združenie na úrovni 2,59 mil. ton. „To je dostatočné krytie potrieb mlynárov, výrobcov sladu, či výrobcov kŕmnych zmesí, a to tak v množstve, ako aj v kvalite,“ uviedlo ZPO. 

Na svojom ostatnom zasadnutí 4. septembra zhodnotilo predstavenstvo ZPO zber obilnín na Slovensku v roku 2014 ako veľmi náročný. Zlé klimatické podmienky a veľa zrážok najmä v severných oblastiach spôsobili výpadok nielen v objeme, ale aj kvalite produkcie. Celkovo však zhoršená kvalita obilia predstavuje 50 až 100 tis. ton. 

Združenie pestovateľov obilnín založilo v roku 2004 prvých 73 členov pestovateľov hustosiatych obilnín a kukurice na Slovensku. Jeho cieľom je obhajovať záujmy svojich členov, rozvíjať vzťahy medzi pestovateľmi obilnín, ich spracovateľmi, dodávateľmi osív, agrochemikálií a technologických liniek, ako i s vedecko-výskumnou základňou.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X