Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Česko-slovenské stavebníctvo ide správnym smerom

Handing over of project
11. októbra 2017 Zdroj PR článok Tlačiť

(Podnikam.sk/PR) Takmer dvadsať rokov na česko-slovenskom trhu a štyridsať na tom európskom. Takéto čísla si pripisuje rakúska spoločnosť DELTA Projektconsult zaoberajúca sa projektmi pozemných stavieb. S konateľom bratislavskej dcérskej pobočky, Erikom Štefanovičom o tom, ako sa česko-slovenské stavebníctvo mení, a prečo ho inšpiruje Európa.

Budúci rok oslávi bratislavská pobočka DELTY významné jubileum. Ako veľmi sa stavebníctvo u nás za ten čas zmenilo?

Historicky sme v Európe vždy boli známi ako dobrí stavitelia. Teraz sa k tejto povesti opäť vraciame. Sme lepší nielen v tom, ako staviame, ale i čím staviame. Posúvame sa smerom na západ, pracujeme s modernejším vybavením a máme veľké množstvo naozaj kvalitných firiem. Už tu nie je „divoký východ“ ako pred dvadsiatymi rokmi, keď bolo všetko kostrbatejšie a komplikovanejšie.

Vo všetkých odvetviach sa v súčasnosti rozoberá téma ekológie, súladu s prírodou, šetrného zaobchádzania so zdrojmi. Týka sa to i stavebníctva. Ako sme na tom v tomto ohľade?

O ekológii a šetrnej výstavbe sa zatiaľ viac hovorí, ako by sa reálne konalo. Ale špeciálnych typov stavieb pribúda. Práve v Piešťanoch máme investora, ktorý sa myšlienkou na administratívnu budovu postavenú v súlade s ekológiou doslova nadchol. Objektom, v ktorom sídli, predsa dáva najavo svoj postoj k svetu. Pomaly to teda začína fungovať tak, že firmy, ktoré sú na našom trhu úspešné, chcú ukázať, že sa správajú tiež ekologicky a nezáleží im iba na svojom profite, ale chcú fungovať v súlade s prírodou.

Pozorujete podobný trend i v zahraničí?

Všeobecne sa dá povedať, že ľudia sa správajú tak, ako sa správa ich vzor. Napríklad v Rakúsku akcent na dodržiavanie ekologických štandardov dáva štát. Štát ide príkladom. U nás máme zatiaľ čo zlepšovať.

S akým typom problémov sa v stavebníctve najčastejšie stretávate?

U nás podľa mňa chýba vlastná zodpovednosť za jednotlivé procesy. S kolegami často hovoríme o rozdieloch pri realizácii stavebného projektu medzi Rakúskom, Českou republikou, Slovenskom a Ukrajinou. V Rakúsku je napríklad päť zhotoviteľov, ktorí si spolu sadnú a diskutujú o tom, čo a ako urobiť. U nás sa stavitelia často len postavia vedľa seba a čo im kto povie, to slepo urobia. Nepôjdu v realizácii ani o krok ďalej. V tomto sme oproti západným štátom trochu pozadu. Tým ale netvrdím, že by naše stavebníctvo bolo kvalitatívne horšie. Len spôsob spolupráce sa dá podľa môjho názoru ešte vylepšiť.

Ktorá krajina je pre vás v súčasnosti inšpiráciou?

Tento rok som navštívil USA a bol som sklamaný z toho, akým spôsobom tam väčšina ľudí žije. Kvalita výstavby najmä pre účely bývania sa nedá porovnať s úrovňou staviteľstva u nás. Preto je pre mňa inšpiráciou Európa. Ak vydržíme a nenecháme sa odradiť problémami, ktoré v tejto chvíli prežívame, tak by Európa ako celok mohla byť do budúcnosti vzorom pre ostatné krajiny vo svete.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

stavebníctvo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X