Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chcete dať výpoveď? Týchto 7 vecí by ste mali vedieť

Práca nadčas, prepracovanosť, únava
Thinkstock
15. februára 2021 Zdroj inc.com Tlačiť

Ak uvažujete, že skončíte v práci, pretože vás nebaví alebo nenaplňuje, možno vás trápia pochybnosti, čo s vami bude potom, keď dáte výpoveď. Zvlášť ak nemáte jasno v tom, čo by ste chceli či mali robiť potom.

Týmto obdobím neistoty si pred dvoma rokmi prešla i koučka a mentorka Anna Lundberg, ktorá si v túžbe po nezávislosti nakoniec založila vlastnú poradenskú firmu. Ľahké to ale nebolo.

Keď som dala výpoveď zo svojej prvej práce po ukončení štúdia, nemala som žiadny konkrétny plán, čo budem robiť ďalej. Zrušila som prenájom a presťahovala sa naspäť k rodičom do izby pre hostí,“ píše. Jej cieľom bolo pokračovať v obore – digitálnom marketingu -, ale na rozdiel od pôvodného miesta byť kreatívnejšia, a všetko naviac kombinovať s cestovaním i trávením viac času s rodinou a priateľmi. Nezmysel? Nie tak celkom.

Potom, čo som založila vlastnú firmu, robím na úžasných projektoch, pracujem s klientmi so zvučnými menami, vytváram si nové kontakty a zvyšujem svoju kvalifikáciu. Tiež som dokončila kurz písania a založila vlastný blog. A cestovanie? Pozrela som sa do Európy, Austrálie, Malajzie, Singapuru a na Nový Zéland,“ hovorí a ponúka sedem tipov,  ako najlepšie naložiť so životom po podaní výpovede.

Život na druhej strane nie je tak strašidelný

Strach z výpovede ma doslova paralyzoval, pretože som si nedokázala predstaviť svoj život mimo pohodlia stáleho zamestnania. Akonáhle som sa definitívne rozhodla skončiť a moje vyhliadky sa zamerali na nulový plat, ale tiež na milión nových možností, môj strach zmizol.

Bola som nadšená z toho, že môžem dávať veci do pohybu, a obklopila sa informáciami z kníh o práci na voľnej  nohe a poradenstve a z rozhovorov s ľuďmi, ktorí si vybudovali vlastnú firmu. Tiež som si  uvedomila, že istota, ktorú som cítila vo svojom predchádzajúcom zamestnaní, bola len ilúziou. Prepúšťa sa, oddelenia sú reštrukturalizované, spoločnosti krachujú. Nepodliehajte preto svojmu strachu z neznámeho a nezostávajte v práci, v ktorej ste nešťastní.

Je tu viac možností, o ktorých ste nemali tušenia

V predchádzajúcom zamestnaní som bola obklopená kolegami s rovnakým vzdelaním a ambíciami. Všetci sme v tomto „umelom“ svete zleniveli, a nemali sme tušenia, čo existuje mimo neho. Hneď ako som odišla, začala som stretávať s ľuďmi s odlišným zázemím, vyššími ambíciami a odlišnými prioritami. Cestovanie vám umožní stretávať ľudí s rôznymi plánmi alebo naopak žiadnymi, čo môže byť v oboch prípadoch upokojujúce a inšpirujúce. Otvorte srdce a oči iným možnostiam a budete prekvapení, čo všetko na vás čaká.

Nové príležitosti sa objavujú nečakane

Svoju prácu som opustila, a pritom som ani nevedela, prečo ju vlastne opúšťam. Premýšľala som nad cestovaním, poradenstvom, rokom písania, inou prácou na plný úväzok v nejakej exotickej krajine alebo neziskovej organizácii. Po svojom odchode som sa stala mentorkou v dvoch startupových projektoch, riadila workshopy veľkých spoločností, robila rozhovory a písala názory na rôzne blogy a webové stránky. Žiadna z týchto vecí nebola nikdy predtým v popise mojej práce. Moje rada? Hovorte s priateľmi i neznámymi ľuďmi, choďte na rôzne akcie a konferencie a buďte otvorení novým možnostiam.

Všetko nemusí byť hneď perfektné

Vždy som hľadala ideálnu prácu na ideálnom mieste – to je ale len fantázia, ktorá v skutočnom svete neexistuje. Nečakám, že sa stanem autorkou bestsellerov, ani že budem najlepšou poradkyňou. Ale s každým novým klientom cítim, že si utváram život, ktorý naozaj chcem. Ak robíte pokroky správnym smerom, blížite sa k miestu, kde chcete byť.

Nič nie je nastálo

Opustiť prácu sa zdalo ako veľká udalosť. Lenže som si uvedomila, že najhoršia vec, ktorá sa môže stať, je, že neuspejem v realizácii môjho vysneného nezávislého životného štýlu a že sa budem musieť vrátiť k zamestnaniu. Poznám ľudí, ktorí sa k nej rozhodli vrátiť potom, čo nejaký čas podnikali a zistili, že to pre nich nie je to pravé. Keď sa mojej firme prestane dariť alebo budem chcieť robiť niečo iné, vždy svoje podnikanie môžem ukončiť.  Nič nie je vytesané do kameňa, všetko sa môže zmeniť. Takže skúšajte.

Nie ste sami

Možno máte pocit, že len vy cítite pochybnosti a nenaplnenie života. Verte ale tomu, že to tak nie je. Robila som niekoľko rozhovorov s ľuďmi, ktorí opustili korporátny svet, aby robili niečo menej konvenčné, napríklad aby písali o zdravom stravovaní, produkovali seriál, viedli umelecké kurzy pre deti. Všetci do jedného čelili vlastným obavám a výzvam a niektorí sa nakoniec vrátili k pôvodnému štýlu života. Nikto z nich ale svoje rozhodnutia nikdy neľutoval.

Nie všetci, čo váhajú, sú stratení

Život nemusí byť len o nájdení práce, stretnutí toho pravého, získaní hypotéky alebo splodení detí. Občas môže byť ťažké sledovať „všetkých“ vo vašom okolí, ako sa usádzajú – ak ale nechcete ísť zatiaľ (alebo nikdy) rovnakou cestou, nie je na tom nič zlé. Pokračujte v skúmaní rôznych životných ciest, stretávajte ľudí, skúste žiť na rôznych miestach, precestujte svet. Život nemusí byť nalinkovaný podľa ostatných. Váš život môže byť pokojne nekonečnou cestou za poznaním.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

podnikaniepodnikateliapráca a kariéraskillsúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

19apr8:30Home office – nové pravidlá v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

19apr8:30Inventarizácia komplexne – bez chýb a pokút8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

19apr8:30Home office – nové pravidlá v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Uvedené informácie majú len orientačný charakter. Pre aktuálne informácie, pozrite prosím oficiálnu stránku subjektu. Tento portál nezodpovedá za presnosť uvedených informácií.

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X