Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňové príjmy rástli, štát je po pol roku v schodku 1,665 mld. eur

1. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Štátna správa hospodárila v prvom polroku tohto roka so schodkom na úrovni 1,665 mld. eur. V samotnom júni sa tak deficit navýšil o vyše 63 mil. eur.
 
V medziročnom porovnaní však bol stále nižší o 28,4 %, keď koncom júna minulého roka dosiahol schodok 2,326 mld. eur. Celkové príjmy štátneho rozpočtu pritom medziročne poklesli o 3,1 % na 5,082 mld. eur, kým celkové výdavky sa znížili o 10,9 % na 6,747 mld. eur.
 

Rástol príjem z DPH aj zrážkovej dane

Ako ďalej informoval rezort financií, daňové príjmy štátneho rozpočtu v prvom polroku medziročne mierne stúpli o 2,9 % na 4,155 mld. eur a celoročný plán zatiaľ plnili na 46,6 %. Najvýraznejšie rástli príjmy štátu zo zrážkovej dane, ktorej výber sa oproti prvému polroku vlaňajška zvýšil o 7,8 % na 103,3 mil. eur. Druhý najvyšší rast vykázala daň z pridanej hodnoty o 7 % na 2,158 mld. eur. 
 

 
Ministerstvo financií však eviduje mierny medziročný nárast výberu aj pri korporátnych daniach, ktorý stúpol o 2,2 % na 918,7 mil. eur. Naopak pri spotrebných daniach bol výber oproti prvému polroku minulého roka nižší o 2,3 %, keď dosiahol 927,6 mil. eur. Pri dani z príjmov fyzických osôb, ktorá v rámci fiškálnej decentralizácie smeruje takmer celá do rozpočtov samospráv, rezort financií ku koncu júna evidoval 33,6 mil. eur. 
 
Nedaňové príjmy boli po šiestich mesiacoch na podobnej úrovni ako vlani. Stúpli iba o 0,7 % na 358,8 mil. eur. Výrazný vplyv na medziročný vývoj celkových príjmov však mali granty a transfery. Príjmy z nich totiž klesli o 33,3 % na 568,3 mil. eur, keď ich podstatná zložka, príjmy z rozpočtu Európskej únie, boli nižšie o 33,6 % na úrovni 557,3 mil. eur. 
 
Rezort financií tak hodnotí pozitívne, že napriek miernemu poklesu celkových príjmov rástli príjmy z daní. „Príjmy štátneho rozpočtu boli síce nižšie o 165 mil. eur, výber daní sa ale zlepšil o takmer tri percentá, v absolútnom vyjadrení nárast daňových príjmov predstavoval 115,7 mil. eur,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. 
 

Bežné výdavky štátu klesli takmer o 10 %

Z celkových výdavkov tvorili ku koncu júna bežné výdavky, ktoré smerujú predovšetkým na zabezpečenie fungovania štátnych organizácií a mzdy ich pracovníkov, 6,228 mld. eur. V medziročnom porovnaní sú tak nižšie o 9,6 %. Kapitálové výdavky štátu v porovnaní s prvými šiestimi mesiacmi vlaňajška klesli o 23,7 % na 518,8 mil. eur. 
 
„Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 674 mil. eur. V rámci tejto položky medziročne klesli výdavky na obsluhu štátneho dlhu o 262 mil. eur,“ konštatuje rezort financií. 
 
Podľa schváleného rozpočtu by štát mal v tomto roku hospodáriť s rozpočtovanými výdavkami na úrovni 17,002 mld. eur a celkové príjmy sa rozpočtujú na 13,916 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu by mal dosiahnuť 3,085 mld. eur. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X