Daňovú licenciu zaplatilo vyše 69 tisíc podnikov
Ministerstvo financií očakáva prostriedky zo zaplatených daňových licencií na úrovni 78 mil. eur.
Daňové licencie predstavovali 45 % zo všetkých podaných daňových priznaní
Daňovú licenciu zaplatilo vyše 69 tis. podnikov. Ako ďalej informovalo Ministerstvo financií SR, je to 45 % zo všetkých podaných daňových priznaní. Z doteraz spracovaných dvoch tretín daňových priznaní vychádza vplyv daňovej licencie na úrovni 51,7 mil. eur.
Po zapracovaní zvyšnej tretiny odložených daňových priznaní očakáva rezort prostriedky zo zaplatených daňových licencií na úrovni 78 mil. eur za rok 2014.
Ako ďalej informovalo ministerstvo, predchádzajúce údaje z daňových priznaní naznačujú dynamický efekt daňovej licencie. Niektoré firmy vďaka existencii licencie priznali podľa rezortu vyšší zisk a daňovú povinnosť než v minulosti bez nej.
Avšak v poslednom dostupnom období, od júna 2013 do júna 2014, zanikol najväčší podiel firiem, ktoré nevykonávali žiadnu ekonomickú činnosť a nemali teda príjem v predchádzajúcom zdaňovacom období. Kým v rokoch 2009 a 2010 sa tento podiel pohyboval na úrovni 55 % a v rokoch 2011 až 2013 na úrovni 70 až 75 %, v roku 2014 dosiahol až 80 %.
„My ako strana sme dlhodobým odporcom daňových licencií,“ reagoval na správu ministerstva financií podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna. Mnohí podnikatelia začali podľa neho likvidovať vlastné firmy, pričom ide o približne 10 tis. „eseročiek“.
Na druhej strane toto opatrenie spôsobilo podľa Švejnu aj to, že až o 50 % poklesol vznik nových eseročiek. „To je evidentný dôsledok existencie daňovej licencie,“ povedal Švejna.
Ľudia majú platiť daň z príjmov, až keď zarobia
Ako pokračoval Švejna, ľudia majú platiť daň z príjmov, až keď zarobia. „Daňové licencie by nemali platiť tie firmy, ktoré nemajú žiaden príjem a samozrejme si potom neuplatňujú náklady,“ skonštatoval Švejna.
Strana Most-Híd navrhuje, aby sa zaviedol inštitút pozastavenia podnikania aj pre spoločnosti s ručením obmedzeným. Išlo by o obdobnú možnosť, ako majú napríklad živnostníci. Viacero firiem by tak podľa Švejnu nemuselo skončiť v likvidácii.