Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dlhopisy pre ľudí môžu štátu priniesť do 200 mil. eur ročne

Dlhopisy pre ľudí môžu priniesť do 200 mil. eur ročne
Ilustračné foto SITA/AP
4. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Predaj dlhopisov domácemu obyvateľstvu by mohol na správu štátneho dlhu priniesť ročne 150 až 200 mil. eur.

 
Podľa ministra financií Petra Kažimíra nejde o výraznú sumu z hľadiska financovania, štát ale pracuje na realizácii tohto projektu.
 
 
Minister však tvrdí, že predaj dlhopisov obyvateľom môže byť úspešný iba vtedy, ak to bude dlhodobý program a nielen jednorazová záležitosť. „Technická príprava emisie dlhopisov pre obyvateľstvo pokračuje v spolupráci so Štátnou pokladnicou, Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) a Slovenskou poštou,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister.
 
 
Distribúcia prostredníctvom komerčných bánk by totiž mohla byť finančne nákladná a navyše štátny dlhopis by bol konkurenčným produktom pre klasické bankové depozitné produkty. „Musíme ponúknuť niečo konkurencieschopné,“ tvrdí minister. Bondy majú silnú garanciu, lebo za nimi stojí štát, na druhej strane majú dlhodobú viazanosť. 
 
Aj napriek nie najvyššiemu očakávanému objemu predaja takýchto štátnych dlhopisov má podľa Kažimíra význam s predajom cenných papierov obyvateľom začať. „Nebude to nejaký zázrak, na ktorom bude postavené financovanie Slovenska. Pôjde o nový produkt, ktorý má ľuďom umožniť rozšíriť si paletu nástrojov na sporenie a štátu vytvárať postupne dodatočný zdroj financovania služieb poskytovaných štátom,“ uzavrel minister. Pripomenul situáciu v Japonsku, ktoré má vyšší dlh ako Grécko, avšak zdroje domáceho kapitálu pomáhajú prefinancovať výraznú dlhovú službu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

06dec8:30Derivatives and other trading instruments under IFRS8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

06dec8:30Derivatives and other trading instruments under IFRS8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

06dec8:30Zákon o odpadoch a vykonávacie predpisy v zdravotníckych zariadeniach – zmeny od 1. 1. 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X