Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ekonomická sloboda Slovenska sa zlepšila

Ekonomická sloboda Slovenska sa zlepšila
Fotobanka Pixmac
10. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Postavenie Slovenska sa v tohtoročnom hodnotení ekonomickej slobody zlepšilo.

 
Aktuálny Index ekonomickej slobody, ktorý vypracúva americká organizácia The Heritage Foundation v spolupráci s redakciou denníka The Wall Street Journal, dosiahol pre Slovensko úroveň 68,7 %, čo predstavuje v porovnaní s vlaňajškom lepšie hodnotenie o 1,7 percentuálneho bodu.
 

Postupu v rebríčku pomohli opatrenia Radičovej vlády

Slovensko tak zlepšilo svoje postavenie v rebríčku o deväť priečok a umiestnilo sa na 42. priečke z celkovo 177 hodnotených krajín. „V roku 2013 sa najslobodnejšou ekonomikou sveta stal opäť Hongkong, ktorý si tento titul udržiava už od roku 1995. V prvej päťke rebríčka sa umiestnili ešte Singapur, Austrália, Nový Zéland a Švajčiarsko,“ informuje Nadácia F. A. Hayeka, ktorá je partnerom projektu.
 
 
 
Dáta využité pri zostavovaní aktuálneho indexu sú za rok 2011, pričom ich zber bol ukončený v septembri 2012. Zlepšené hodnotenie za rok 2011 tak tvorcovia indexu odôvodnili najmä konsolidačným úsilím minulej vlády Ivety Radičovej a ňou prijatou novelizáciou Zákonníka práce. „Naopak, zhoršenú známku sme pre problematickú situáciu v eurozóne dostali za menovú stabilitu. Slabé hodnotenie si Slovensko opäť odnieslo i za ešte stále vysokú úroveň korupcie,“ uvádza Nadácia F. A. Hayeka.
 
Vzhľadom na súčasnou vládou schválené zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia, opätovne novelizovaný Zákonník práce a celkové zhoršenie podnikateľského prostredia je pritom podľa nadácie možné očakávať, že sa v budúcoročnom indexe Slovensko opäť prepadne na nižšie priečky. 
 
V porovnaní s krajinami strednej Európy sa Slovensko umiestnilo presne v strede, a to pred 57. Poľskom a 48. Maďarskom a s istým odstupom po 29. Českej republike a 25. Rakúsku. „Zo správy vyplýva, že ekonomická sloboda sa vo všetkých krajinách regiónu, s výnimkou Maďarska, zvýšila,“ uvádza Nadácia F. A. Hayeka. 
 
Americká organizácia The Heritage Foundation v spolupráci s redakciou denníka The Wall Street Journal vypracúva analytickú štúdiu Index ekonomickej slobody každoročne od roku 1995. Skúmajú v nej úroveň ekonomickej slobody v 177 krajinách sveta. Index definuje ekonomickú slobodu ako „obmedzenosť vládneho vplyvu na rozhodovanie o produkcii, alebo spotrebe tovaru a služieb nad rozsah nevyhnutný na zachovanie slobody samotnej“.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Reklamačné konanie v stavebných projektoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X