Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Elektronická komunikácia SZČO s úradmi od 1. 7. 2018

Elektronická komunikácia
Elektronická komunikácia
17. mája 2018 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Podnikatelia, ktorí dosahujú príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov (napr. živnostníci, audítori, finanční poradcovia, lekári, advokáti, znalci, tlmočníci, architekti a pod.), majú posledné dni na to, aby sa pripravili na elektronickú komunikáciu. Elektronická komunikácia s Finančnou správou sa totiž od 1. 7. 2018 rozšíri aj o okruh fyzické osoby – podnikatelia. Elektronická komunikácia SZČO s úradmi od 1. 7. 2018 má svoje pravidlá a postup. V skratke si ju priblížime v príspevku.

Doručovanie podaní tak už bude možné iba prostredníctvom e-podateľne Finančnej správy SR alebo cez e-podateľňu Ústredného portálu verejnej správy (v niektorých prípadoch), ich podpisovanie zabezpečí kvalifikovaný elektronický podpis (tzv. KEP).

Okruh osôb povinných doručovať podania Finančnej správe SR elektronickými prostriedkami rozšírila novela daňového poriadku účinná od 1. januára 2018. Fyzické osoby bez živnostenského oprávnenia registrované pre daň z príjmov iba z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti, nebudú povinné komunikovať s Finančnou správou SR elektronickými prostriedkami.

Doručovanie podaní

Povinné osoby musia podania doručovať elektronickými prostriedkami cez elektronickú podateľňu Finančnej správy SR (www.financnasprava.sk) a podpisovať ich kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP), alebo cez elektronickú podateľňu Ústredného portálu verejnej správy (www.slovensko.sk) spôsobom podľa zákona o e-Governmente.

Zároveň platí, že:

  • podania, ktoré nemajú predpísanú štruktúrovanú formu je možné  doručovať cez elektronickú podateľňu Finančnej správy SR alebo Ústredného portálu verejnej správy (ÚPVS),
  • podania, ktoré majú predpísanú štruktúrovanú formu je nutné doručovať iba prostredníctvom elektronickej podateľne Finančnej správy SR v súlade s podmienkami a podrobnosťami o e-komunikácii (napr. formuláre podľa daňového poriadku, zákona o DPH a pod.). Na takéto podania, doručené inak ako elektronicky, sa nebude prihliadať.

Praktické rady

Ak nemáte občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID kartu), čítačku čipových kariet, BOK kód, prípadne nahraté certifikáty, môžete o eID kartu, BOK kód, čítačku čipových kariet a o nahratie certifikátov môžete požiadať na ktoromkoľvek z 84 pracovísk oddelenia dokladov nezávisle od miesta vášho trvalého pobytu. Základná zákonná lehota na vydanie občianskeho preukazu je 30 dní.

Ak nemáte nainštalované ovládače k čítačke čipových kariet, aplikácie na prihlásenie s eID kartou a pre KEP karte nájdete ich na portáli www.slovensko.sk v sekcii „Na stiahnutie“.

Ak ste sa ešte neregistrovali na portáli Finančnej správy SR a chcete vedieť máte 3 možnosti:

  1. Registrácia pomocou eID karty s BOK kódom,
  2. cez KEP
  3. alebo prostredníctvom registračného formulára.

Je potrebné, aby ste s registráciou začali dostatočne vopred, pretože proces registrácie je nutné následne autorizovať, čo môže trvať aj niekoľko dní. Postup registrácie, prihlásenia a autorizácie pomocou eID karty na portáli Finančnej správy SR nájdete vysvetlený krok za krokom v praktickom VIDEONÁVODE.

Najrýchlejšia a najjednoduchšia je registrácia a aj autorizácia eID kartou (cez ÚPVS) alebo použitím KEP, kde sa nevyžaduje osobná návšteva správcu dane (daňový úrad, colný úrad). Po prihlásení sa na portál Finančnej správy SR, v časti „Autorizácie“ kliknite na „Žiadosť o autorizáciu“ a vyplníte príslušný formulár. Informácia o úspešnej autorizácii vám príde e-mailom.

Pri registrácii prostredníctvom registračného formulára je potrebné sa k autorizácii dostaviť osobne k správcovi dane a doložiť viaceré dokumenty a ak nemáte eID kartu, budete u správcu dane musieť uzatvoriť aj písomnú dohodu o elektronickom doručovaní.

Poverenie zástupcu

Ak sa nechcete registrovať pre elektronickú komunikáciu samy, môžete elektronickou komunikáciou so štátnou správou poveriť aj svojho zástupcu, napríklad účtovníka, či daňového poradcu. Konanie zástupcu alebo ním poverenej osoby sa považuje za konanie daňového subjektu.

V takomto prípade je potrebné pri autorizácii aj plnomocenstvo na využívanie autorizovaných elektronických služieb. Ak je zástupcom právnická osoba a nekoná v jej mene štatutárny orgán, vyžaduje sa aj poverenie štatutárneho orgánu právnickej osoby inej osobe, ktorú na konanie poveril. Plnomocenstvo sa nevyžaduje, ak v mene daňového subjektu koná poverená osoba. V tomto prípade je potrebné predložiť poverenie štatutárneho orgánu právnickej osoby

Nie je potrebné mať aj úradne overené splnomocnenie, ak subjekt splnomocňuje svojho účtovníka alebo zástupcu na elektronickú komunikáciu, nakoľko podľa zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) sa na plnomocenstve nevyžaduje úradne overený podpis.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

daňové priznanie elektronickyelektronická komunikáciaelektronický podpisPrémiový obsahSZČO Samostatne zárobkovo činná osoba

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Živnosť (SZČO)

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

30júl8:30Zadávanie zákaziek v oblasti stavebníctva8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo,žiadny

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X