Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Európske banky očakávajú ďalšie prepúšťanie zamestnancov

Európske banky očakávajú ďalšie prepúšťanie zamestnancov
Ilustračné foto SITA/AP
8. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Znižovanie nákladov, a to najmä obmedzenie počtu zamestnancov, bude v nasledujúcich šiestich mesiacoch prioritou retailových aj investičných bánk.

 
Očakávajú totiž ďalšie prehlbovanie problémov spôsobených dlhovou krízou eurozóny a celkovým stavom európskej ekonomiky.
 

Dlhová kríza opäť tlačí na banky

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Ernst & Young uskutočneného medzi 270 európskymi bankami. Snahu znížiť náklady uvádzali zástupcovia bánk medzi prioritami na druhom mieste, hneď za programom implementácie zákonných požiadaviek a riadenia rizík. S obmedzovaním počtu zamestnancov tak počas nasledujúcich šiestich mesiacov počíta 45 % európskych bánk, najviac tento trend pravdepodobne zasiahne banky v Holandsku a vo Veľkej Británii.
 
 
„Medzi piatimi prioritami bankových inštitúcií na najbližší polrok teraz figuruje nielen znižovanie nákladov, ale aj zefektívnenie procesov a minimalizácia výdavkov, ktoré nie sú nevyhnutné,“ povedal partner oddelenia poradenstva pre finančné inštitúcie spoločnosti Ernst & Young v Slovenskej republike Dalimil Draganovský. 
 
Čoraz zreteľnejší zdroj obáv v najbližších šiestich mesiacoch predstavujú dôsledky dlhovej krízy eurozóny. Najväčšie starosti spôsobuje bankám v Španielsku, vo Francúzsku, Švajčiarsku a v Taliansku, naopak najoptimistickejšie sú z tohto hľadiska holandské a belgické bankové domy. Európske bankovníctvo aj naďalej znepokojujú makroekonomické ukazovatele. 
 

Najviac sú ohrozené investičné banky

Čo sa týka porovnania jednotlivých odvetví, najhorší výhľad má podľa Ernst & Young investičné bankovníctvo. Investičné bankovníctvo si už určitými komplikáciami podľa Draganovského prešlo a podľa neho sa zdá, že banky očakávajú, že komplexné ekonomické aj právne prostredie bude mať na toto podnikanie negatívny dosah aj začiatkom roka 2013. „Kým ekonomické problémy a zadlžovanie štátov sa do istej miery týkajú všetkých bánk, situáciu investičného bankovníctva komplikuje aj mnoho nariadení, ktoré sa očakávajú v budúcom roku a nedostatočná dôvera trhu,“ povedal Draganovský. 
 

Tretina bánk chce predávať aktíva

Takmer polovica bánk predpokladá v nasledujúcom polroku výraznú konsolidáciu bankovníctva. Kým s reštrukturalizáciou počítajú takmer všetky švajčiarske banky a 78 % španielskych inštitúcií, vo Veľkej Británii ide len o jednu z desiatich bánk a v Belgicku nepovažuje konsolidáciu za reálnu dokonca ani jeden účastník štúdie. Dve tretiny bánk ďalej zvažujú predaje, resp. nákupy aktív alebo spoločných podnikov. K predaju aktív chce v budúcom polroku pristúpiť 30 % opýtaných bánk, a to najčastejšie v Španielsku a vo Veľkej Británii. O pokračovaní spoločných podnikov a prebiehajúcich partnerstiev uvažuje 29 % európskych bánk. 
 
Vzhľadom na prísnejšie požiadavky týkajúce sa kapitálovej primeranosti sa banky snažia prostredníctvom najrôznejších opatrení o zvýšenie svojich hotovostných rezerv. Približne 56 % bánk plánuje okrem iného nové podnety na podporu klientskych vkladov, 53 % chce obmedziť veľkosť svojej súvahy a približne 44 % chce dosiahnuť aj zníženie pomeru úverov k depozitom. 
 

Nízka dostupnosť peňazí

Dostupnosť úverov v celej Európe zostáva nízka a bankám spôsobujú čoraz väčšie problémy nesplácané úvery v rámci portfólia. To má následne lavínový efekt pri vytváraní úverovej politiky. „Odvetvia, v rámci ktorých prevládajú striktné úverové podmienky, zodpovedajú odvetviam, kde existujú vysoké objemy nesplácaných úverov, t. j. napríklad nehnuteľnosti a stavebníctvo. Podobný prístup ovplyvní aj objem spotrebiteľských úverov. Miera úverovania sa bude odvíjať od schopnosti spotrebiteľov splácať už poskytnuté pôžičky. V neposlednom rade sa banky budú snažiť zvýšiť klientske vklady,“ dodal Draganovský.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X