Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Export je podľa Fica pre Slovensko existenčne nevyhnutný

Export je podľa Fica pre Slovensko existenčne nevyhnutný
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
14. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na slovenskom exporte sa podieľa viac ako 28 tis. podnikateľských subjektov s hodnotou vývozu v roku 2013 vyše 63 mld. eur. 

Minister hospodárstva chce zvýšiť právnu istotu podnikateľov

Slovensko, ako krajina chudobná na prírodné zdroje, musí vyššiu kvalitu života dosiahnuť vysoko efektívnym proexportným hospodárstvom. „Export tovarov a služieb je existenčnou nevyhnutnosťou slovenskej spoločnosti,“ povedal v piatok vo svojom príhovore na stretnutí najväčších exportérov Slovenska predseda vlády Robert Fico. Ocenil zároveň prínos slovenských exportérov pre hospodársky, sociálny a environmentálny rast hospodárstva.
 

 
Na slovenskom exporte sa podľa premiéra Fica podieľa viac ako 28 tis. podnikateľských subjektov s hodnotou vývozu v roku 2013 vyše 63 mld. eur. V prepočte na jedného obyvateľa Slovenskej republiky tak predstavuje hodnota exportov takmer 12 tis. eur. „Významným je aj fakt, že vývoz tovarov zo Slovenska aj napriek svetovej hospodárskej kríze rastie. Pričom v roku 2009, ale aj v nasledujúcich rokoch, slovenský zahraničný obchod mal aktívne saldo,“ uviedol Robert Fico. Ako ďalej dodal, tieto výsledky sú ovplyvnené tým, že Slovensko je od roku 2009 členom eurozóny, čo sa ukázalo ako strategicky správne rozhodnutie. Premiér taktiež ocenil myšlienku propagácie slovenských výrobkov na zahraničných trhoch spolu s českými pod spoločnou značkou „Made in Czechoslovakia“. 
 

Obchodná bilancia zahraničného obchodu je najvyššia v doterajšej histórii

Najväčší, až 30-percentný podiel, na slovenskom hrubom domácom produkte tvoril v roku 2012 podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského priemysel. Ten má podľa neho do budúcnosti najväčší rastový potenciál. „Základným pilierom rozvojového potenciálu priemyslu na Slovensku je automobilová výroba. Tá v minulom roku zaznamenala mimoriadny rast,“ uviedol Malatinský. 
 
Obchodná bilancia zahraničného obchodu Slovenska podľa ministra hospodárstva v minulom roku dosiahla 3,6 mld. eur. „Je to najvyššia hodnota v doterajšej histórii,“ povedal Tomáš Malatinský. Najväčší nárast v roku 2012 zaznamenal vývoz do krajín Európy mimo krajín EÚ a do krajín Afriky, Ázie a Ameriky. Podľa Malatinského je tak snaha o diverzifikáciu exportu úspešná. Ako najväčší problém však minister vníma ťažkú implementáciu výsledkov vedy, výskumu a inovácií.
 

 
V rámci opatrení na podporu obchodu a investícií, ktoré spadajú pod programové priority vlády, patrí aj zriadenie Slovenského fondu na podporu rastu alebo zlepšenie financovania rizikových investícií slovenských podnikov. „Chceme sa zamerať hlavne na aktivizáciu kapitálového trhu, stratégiu znižovania regulačnej zaťaženosti podnikania, či zvýšenie právnej istoty podnikateľov,“ informoval minister hospodárstva. K tomu by podľa neho malo dopomôcť aj zapojenie slovenských exportérov do medzivládnych a medzirezortných komisií. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X