Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Fond rozvoja bývania má na podporu projektov 164 mil. eur

Fond rozvoja bývania má na podporu projektov 164 mil. eur
Ilustračné foto SITA
3. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) má na podporu projektov v tomto roku vyčlenených celkovo 164 mil. eur, čo je o 15 % viac ako vlani.

 
Peniaze plánuje použiť najmä na podporu výstavby nájomných bytov, na ktorú je pripravených 74 mil. eur. Na obnovu a zatepľovanie budov by malo ísť 60,5 mil. eur.
 

Obnova bývania prinesie pracovné miesta

Investície do týchto oblastí sa podľa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pozitívne prejavia hlavne v znižovaní spotreby tepla na vykurovanie. Rozpočtovanými prostriedkami sa zabezpečí udržanie pracovných miest v odvetví stavebníctva v jednotlivých regiónoch Slovenska, podporí sa výstavba približne 3 400 nových bytov a obnovenie asi 15 tis. bytových jednotiek.
 
 
Fond v minulom roku podporil z rozpočtu spolu 940 stavieb a 23 676 bytových jednotiek. Celkovo na podporu bývania použil viac ako 143 mil. eur. Hospodárenie fondu skončilo s prebytkom 19 mil. eur, o ktoré je navýšený rozpočet fondu na rok 2013. 
 
„Novinkou v roku 2013 je možnosť použiť na zatepľovanie bytových domov v mestách a obciach aj prostriedky Európskej únie. Z Regionálneho operačného programu a Operačného programu Bratislavský kraj bude poskytnutých na tento účel 11,5 mil. eur. Aby bolo možné realizovať túto zmenu, bolo potrebné ŠFRB pretransformovať na finančnú inštitúciu,“ informoval vo štvrtok agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa. 
 
Zámerom ministerstva dopravy v budúcnosti je zatraktívnenie výstavby nájomných bytov pre súkromných podnikateľov. Doteraz stavali nájomné byty financované s podporou z fondu rozvoja bývania v kombinácii s dotáciou z ministerstva len samosprávy, nakoľko sú tieto byty určené sociálne slabším skupinám. Možnosť poskytnúť úver aj súkromnému sektoru na nájomné byty podľa ministerstva overí reálny záujem trhu o takýto segment a záujem súkromného sektoru o tento typ aktivity. „Keďže ide o oblasť, ktorá nemá na Slovensku žiadnu tradíciu, ide o prvé opatrné kroky. Je zrejmé, že reálne výsledky sa odzrkadlia až o niekoľko rokov,“ dodal Kóňa. 
 
V súčasnosti aj ŠFRB pociťuje dôsledky hospodárskej krízy, ktoré sa v jeho prípade prejavujú v náraste problémových úverov. Aktuálne fond eviduje približne 1 500 úverov, ktoré majú viac ako tri splátky v omeškaní. Preto chce do budúcnosti nastaviť pravidlá poskytovanie podpory tak, aby bolo možné čo najlepšie posúdiť riziko návratnosti. „Chceme umožniť posudzovateľom podpôr vstup do Univerzálneho registra Plus SR, kde sú komplexné informácie o žiadateľoch podpory,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko. Fond pripraví návrh systémových opatrení na monitorovanie rizika návratnosti úverov a analýzu delikvencie úverov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X