Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Inflácia vo februári spomalila na 2,2 %

Inflácia vo februári spomalila na 2,2 %
13. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Medziročná inflácia podľa národnej metodiky dosiahla 2,2 %, kým v januári boli ceny vyššie o 2,4 %.
 
V priemere za prvé dva mesiace tohto roka tak ceny na Slovensku stúpli o 2,3 %.
 

Ak nezosilnie dopyt, inflácia bude na roku pod 2 %

V medzimesačnom porovnaní vo februári oproti januáru zostali ceny nezmenené. V januári oproti decembru pritom stúpli o 0,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR. V medziročnom porovnaní vzrástli ceny za vzdelávanie o 6,6 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 5,6 %, zdravie o 4,6 %, rozličné tovary a služby o 3,6 %, alkoholické nápoje a tabak o 3,4 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,7 %, rekreáciu a kultúru o 2,3 %, odevy a obuv o 1,4 %, poštové a telekomunikačné služby o 1,2 %, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,4 %, bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,1 %. Nerástli iba ceny dopravy, ktoré stagnovali na vlaňajšej úrovni. 
 
 
Cenové prostredie vo februári nevykazovalo podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) známky výrazných dopytových alebo nákladových impulzov. „V porovnaní s našimi očakávaniami bol vývoj inflácie mierne pomalší, najmä z dôvodu vývoja čistej inflácie bez pohonných látok. Vo vývoji čistej inflácie bez pohonných látok je badateľný trend spomaľovania úrovne medziročného rastu. Bez dodatočných dopytových impulzov zo strany pretrvávajúceho slabého spotrebiteľského dopytu očakávame jej dynamiku na konci roka 2013 pod úrovňou 2 %,“ dodávajú analytici Úseku pre menu, štatistiku a výskum NBS. 
 
Podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka ide spomaľujúci rast cien na Slovensku ruka v ruke s pomalým rastom ekonomiky. „Vzhľadom na túto skutočnosť sa dá vývoj z posledných mesiacov očakávať aj v nasledujúcom období. Predpokladáme, že v priebehu roka sa inflácia dostane krátkodobo pod 2 % a celoročný priemer sa bude pohybovať okolo rovnakej hodnoty,“ očakáva Fojtík. 
 
Medzimesačne oproti januáru stúpli ceny vzdelávania o 0,3 %, rozličných tovarov a služieb o 0,2 % a zdravia a rekreácie a kultúry zhodne o 0,1 %. Klesli ceny odevov a obuvi o 0,8 %, potravín a nealkoholických nápojov, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu zhodne o 0,1 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny za alkoholické nápoje a tabak, bývanie a energie, dopravu, poštové a telekomunikačné služby a tiež za hotely, kaviarne a reštaurácie. 
 
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, vo februári spomalila z januárových 2,8 % na 2,5 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, taktiež spomalila z januárových 2 % na 1,8 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia nulovú úroveň a čistá inflácia predstavovala záporných 0,1 %. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X