Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Januárový vývoj v úveroch na bývanie predpovedá silný rok

Januárový vývoj v úveroch na bývanie predpovedá silný rok
5. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Začiatok roka vyšiel bankám podľa vyjadrení spoločnosti Fincentrum lepšie ako kedykoľvek predtým.
 
Prostredníctvom úverov na bývanie v januári poskytli 237 mil. eur, čo predstavuje medziročný nárast o 55 %.
 

Rast úverov nezastavili ani vysoké úroky

Január je z hľadiska objemu poskytnutých úverov na bývanie tradične najslabším mesiacom roka, pričom objem úverov v ňom doteraz nikdy neprekročil podľa Fincentra 200-miliónovú hranicu. Rastový trend bol aj pri spotrebiteľských úveroch, a to aj napriek tomu, že úroková sadzba bola historicky druhá najvyššia.
 
Vývoj v rámci úverov na bývanie podľa Fincentra naznačuje, že tento rok bude v segmente financovania bývania veľmi silný, pričom ho nebudú ťahať nové úvery, ale výhodnejšie refinancovanie existujúcich.
 
 

Konkurencia prospieva

Ako ďalej povedal analytik Fincentra Ján Porázik, z pohľadu klienta je dobré, že si banky intenzívne konkurujú. Práve konkurencia spolu s priaznivými podmienkami na trhu primárnych zdrojov spôsobuje, že priemerná úroková sadzba sa drží na veľmi priaznivých hodnotách. „Január 2013 bol z tohto pohľadu šiestym najlacnejším mesiacom od zavedenia eura s priemernou úrokovou sadzbou 4,58%, pričom historické minimum sme zaznamenali len mesiac predtým,“ povedal Porázik. 
 

Rástli aj spotrebiteľské úvery

Aj pri spotrebiteľských úveroch predstavuje január 2013 podľa Porázika doteraz najsilnejší začiatok roka, hoci ich objem rástol na medziročnej báze miernejšie, a to o 15,1 %. „Poskytnutých 83 mil. eur potvrdzuje, že Slováci pri financovaní spotreby na dlh ignorujú krízu a nesprávajú sa veľmi racionálne,“ pokračoval Porázik. Paradoxne je však podľa neho priemerná úroková sadzba 14,49 % historicky druhá najvyššia po 14,73 % vo februári 2012. 
 

Stavebné sporiteľne môžu mať problém

Objem stavebných úverov vo výške 1,3 mil. eur klesal podľa Fincentra na medziročnej (-27 %) aj medzimesačnej úrovni (-16 %). Objem stavebných medziúverov síce medziročne vzrástol o 9 % na 19 mil. eur, ale stavebné sporiteľne už zažili podľa Porázika aj lepší začiatok roka, pričom januárový rekord 25 miliónov je z roku 2009. „Stavebným sporiteľniam sa darí najmä v období, keď klasické banky sprísňujú úverové štandardy. Ak bude pre banky rok 2013 naozaj silný, predpokladáme, že stavebné sporiteľne budú ťahať za kratší koniec,“ dodal Porázik.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

02dec8:30Zadávanie zákaziek v oblasti stavebníctva8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo,žiadny

02dec8:30Zadávanie zákaziek v oblasti stavebníctva8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo,žiadny

03dec8:30Ako zvládnuť osobitosti talianskej obchodnej kultúry8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X