Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Jednorazová daňová amnestia väčšinou nenaplnila očakávania

Jednorazová daňová amnestia väčšinou nenaplnila očakávania
Fotobanka Pixmac
25. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Úspešnosť dodatočného výberu daní v prípade vyhlásenia daňovej amnestie závisí od nastavenia jej podmienok, ako napríklad obdobia, na ktoré sa bude vzťahovať či typu príjmov.
 
Rovnako je úspešnosť amnestie podľa partnerky poradenskej spoločnosti PwC Christiany Serugovej závislá aj od realistického zhodnotenia očakávaného výnosu.
 

Podľa analytikov je účinnejšia možnosť opravovať dane bez penále

V zahraničí pritom existuje daňová amnestia v rozličných formách. „V niektorých krajinách bola zavedená jednorazovo, napr. Taliansko, Maďarsko, pričom v týchto prípadoch podľa následného hodnotenia vlád, ktoré takúto amnestiu zaviedli, vo väčšine prípadov nesplnila očakávania ohľadne výšky dodatočne vybraných daní,“ uviedla pre agentúru SITA Ch. Serugová. 
 
V niektorých krajinách, napríklad v Írsku, však podľa partnerky poradenskej spoločnosti PwC existuje iná forma daňovej amnestie, inštitút tzv. self-disclosure, ktorý je stálou súčasťou daňovej legislatívy a umožňuje daňovníkom v prípade daňovej kontroly ešte pred samotným výkonom kontroly opraviť chyby, pričom penále je nižšie alebo žiadne, podľa závažnosti nedoplatku. Prípadne existuje inštitút tzv. self-correction, kedy daňové subjekty môžu priebežne opravovať chyby vo vykázanej dani bez akýchkoľvek penále. „Takýto postup značne odbremeňuje daňovú správu pri výkone kontrol, pričom vedie k oveľa vyššej efektivite výberu daní,“ dodáva Christiana Serugová. 
 
 
Možnosť využiť daňovú amnestiu zvažuje aj slovenské ministerstvo financií. Zváženie tejto možnosti uvádza rezort v rámci opatrení na zvýšenie efektívnosti výberu daní v národnom programe reforiem, ktorý predložil do pripomienkového konania. Toto opatrenie, tak ako je uskutočňované v niektorých štátoch Európskej únie, by podľa ministerstva mohlo priniesť zvýšené príjmy do štátneho rozpočtu, viesť k návratu kapitálu zo zahraničia a odhaleniu zdrojov príjmov, ktoré boli doteraz daňovej správe neznáme. „Opatrením by sa predchádzalo kráteniu daní v budúcnosti a zvýšila by sa ochrana konkurencieschopnosti čestných podnikateľov,“ uvádza ministerstvo financií. Zároveň však dodáva, že o ďalšom postupe v prípade daňovej amnestie je v tejto chvíli predčasné sa vyjadrovať. 
 
Daňovú amnestiu si vyskúšalo napríklad Španielsko, ktoré chcelo v roku 2012 zvýšiť príjmy štátu o 2,5 mld. eur, no amnestia napokon nepriniesla ani polovicu cieľovej sumy. Amnestia sa vzťahovala na nezdanené príjmy za posledných päť rokov. Po ich priznaní sa mohli daňoví hriešnici vyhnúť sankciám po zaplatení dodatočnej 10-percentnej dane. Amnestia však nakoniec priniesla iba 1,2 mld. eur.
 
Viac o pripravovaných zmenách z dielne Ministerstva finacií SR sa dozviete tu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X