Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kabinet schválil nariadenie o dotáciách na nájomné byty

Kabinet schválil nariadenie o dotáciách na nájomné byty
Ilustračné foto SITA
3. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Vláda v stredu schválila návrh nariadenia o výške dotácie na obstaranie nájomného bytu a technickej vybavenosti, ako aj na odstránenie systémovej poruchy a o výške oprávnených nákladov na obstaranie nájomného bytu.
 
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vypracovalo tento vykonávací predpis v spojitosti s novelou zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní, ktorú parlament prijal v máji. Novela i nariadenie nadobudnú účinnosť 1. januára 2014.
 

Dotácie budú aj na technickú vybavenosť

Na stavebné úpravy nájomného bytu v bytovom dome, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a nachádza sa v lokalitách, ktoré sú zapísané v Zozname svetového dedičstva, bude dotácia vo výške 56 600 eur na nájomný byt, najviac však do výšky 80 % oprávnených nákladov. 
 
Na obstaranie technickej vybavenosti súvisiacej s obstaraním nájomných bytov pre riešenie sociálneho bývania možno poskytnúť dotáciu do výšky 70 % oprávnených nákladov – na verejný vodovod a vodovodnú prípojku 596 eur, na verejnú kanalizáciu, vrátane čistiarne odpadových vôd a kanalizačnej prípojky 1 178 eur a na miestnu komunikáciu 1 153 eur na nájomný byt. 
 

Pravidlá aj pre rómske osady

Pri obstarávaní jednotlivých druhov technickej vybavenosti do rómskej osady bude dotácia najviac do výšky 80 % oprávnených nákladov. Pri obstarávaní verejného vodovodu a vodovodnej prípojky môže byť 86 eur na jeden meter dĺžky, na verejnú kanalizáciu, vrátane čistiarne odpadových vôd a kanalizačnej prípojky 172 eur a na miestnu komunikáciu 81 eur.
 
„Technická vybavenosť budovaná do rómskych osád má zlepšiť sociálno-kultúrnu úroveň obyvateľov týchto osád. V rámci osád nie je možné uvažovať o bytových jednotkách, preto je v návrhu zvolená iná merná jednotka ako v prípade nájomných bytov,“ zdôvodnil v dôvodovej správe k nariadeniu vlády rezort dopravy a výstavby. 
 

Dotácie na odstránenie porúúch budú menšie

Na odstránenie systémovej poruchy balkónov, lodžií, atiky a vystupujúcich konštrukcií schodiskového priestoru bude mať dotácia výšku 20 eur na jeden štvorcový meter (m2) podlahovej plochy bytu, najviac však do výšky 70 % oprávnených nákladov. V prípade poruchy predsadenej lodžie a súvisiaceho obvodového plášťa bude dotácia 14 eur na jeden m2 podlahovej plochy bytu, ale najviac 50 % oprávnených výdavkov.
 
„V tomto prípade je dotácia nižšia, nakoľko odstránenie systémovej poruchy zateplením predstavuje pre vlastníkov bytov v bytovom dome úspory pri vykurovaní bytov,“ vysvetlilo ministerstvo. V oboch prípadoch sú podľa neho limity pre dotáciu určené tak, aby štátne prostriedky neboli vynakladané neefektívne. 
 

Náklady štátu budú limitované

Na obstaranie nájomného bytu bežného štandardu je oprávnený náklad na jeden meter štvorcový najviac 900 eur pri priemernej podlahovej ploche bytu do 50 m2, 890 eur, ak plocha bytu prevyšuje 50 m2 a neprevyšuje 56 m2 a 880 eur pri ploche bytu nad 56 m2 a do 60 m2. V prípade iných bytov bežného štandardu sú oprávnené náklady podľa uvedených veľkostí bytov najviac 650 eur, 640 eur a 630 eur.
 
Pri obstaraní nájomného bytu nižšieho štandardu oprávnený náklad na jeden meter štvorcový predstavuje najviac 605 eur pre byt s plochou do 45 m2 a 585 eur pre byt s veľkosťou vyše 45 m2 a menej ako 55 m2. Pre ďalšie byty nižšieho štandardu je oprávnený náklad maximálne 430 eur a 420 eur. 
 
„Byty obstarávané s použitím dotácie sú určené na riešenie bývania sociálne slabších skupín obyvateľstva a občanov v hmotnej a sociálnej núdzi. Preto je záujmom štátu limitovať výšku nákladov ich obstarávania, nakoľko náklady na obstaranie sú východiskom pre určenie výšky nájmu v takto podporenom nájomnom byte,“ dodal rezort dopravy a výstavby.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X