Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Každý druhý dnešný novorodenec oslávi 100. narodeniny

Každý druhý dnešný novorodenec oslávi 100. narodeniny
Ilustračné foto: Allianz
7. septembra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Podľa odhadov Organizácie spojených národov v súčasnosti na svete žije približne 343-tisíc ľudí starších ako 100 rokov.
 
Do roku 2050 sa však tento počet má viac ako zdesaťnásobiť a odhaduje sa, že viac ako 100-ročných ľudí bude približne 3,2 milióna.
 

Na Slovensku medzi 100-ročnými výrazne prevažujú ženy

Pre deti, ktoré sa narodia dnes to znamená, že majú vysokú pravdepodobnosť dožiť sa veľmi vysokého veku. „Až každé druhé dieťa má šancu, že bude žiť viac ako 100 rokov. Platí to však len pre vyspelé krajiny,“ predpovedá Michaela Grimm, expertka na demografiu v Allianz SE.
 
Na Slovensku podľa Sociálnej poisťovne žije 323 ľudí, ktorí oslávili 100. narodeniny . Výrazne prevažujú ženy, ktorých je 264, kým mužov je len 59. Tento počet sa však bude v priebehu nasledujúcich desaťročí stále zvyšovať. V roku 2060 bude viac ako tretina Slovákov vo veku 65 a viac rokov, a teda počet viac ako storočných by sa mohol zvýšiť až na 3-tisíc.
 

 

Problém s dôchodkami

Ak chcú budúci dôchodcovia dosiahnuť aspoň takú úroveň dôchodkov, akú majú súčasní dôchodcovia, budú musieť zmeniť svoju pracovné a sporiace zvyklosti. Jednotlivci tak musia prebrať zodpovednosť za svoju starobu. „V súčasnosti jedného dôchodcu sponzoruje 1,6 pracujúcich. Pomer sa vyrovná v roku 2040. V roku 2060 môže, pri nezmenených podmienkach, na jedného dôchodcu prispievať už len 0,74 pracujúceho,“ hovorí Vladimír Baláž, ekonóm z Prognostického ústavu SAV.
 
Okrem rastu výdavkov na dôchodky sa v súvislosti so starnutím obyvateľstva budú významne zvyšovať aj výdavky na zdravotnú starostlivosť. „Najväčším rizikom sú náklady na dlhodobú starostlivosť. Tá je zatiaľ na Slovensku málo rozvinutá, ale nároky na ňu budú prudko rásť,“ konštatuje Vladimír Baláž. Dobrým príkladom je pomer medzi chorými na demenciu a práceschopnými ľuďmi. Zatiaľ čo dnes pripadajú na 100 práceschopných obyvateľov vo veku 15 až 64 rokov dvaja chorí, uprostred tohto storočia už by ich mohlo byť päť.
 

Finančný plán na starobu

Jedným z riešení demografických zmien by mohlo byť zvýšenie pôrodnosti či väčší počet imigrantov, Vladimír Baláž to však vníma skepticky. „Žiadnemu vyspelému štátu sa nepodarilo zvýšiť pôrodnosť na udržateľnú hranicu 2,1 až 2,2 dieťaťa na jednu ženu v plodnom veku. Pôrodnosť klesá dokonca aj v moslimských krajinách ako Irán,“ hovorí.
 
S predlžujúcim sa priemerným vekom života tak bude rásť aj tlak na adekvátne zabezpečenie na starobu a z toho vyplývajúca potreba pracovať a sporiť si na dôchodok dlhšie. Až 65 percent z európskych pracujúcich má záujem kombinovať prácu na čiastočný úväzok s čiastočným dôchodkom, aby si tak zabezpečili úroveň príjmov aj v starobe.
 

Štát nás ženie do závislosti

Ďalším riešením sú súkromné úspory, ktoré sú súčasťou napríklad 2. piliera. Za posledných desať rokov sa takmer vo všetkých európskych krajinách prejavili zmeny dôchodkových systémov na štruktúre príjmov na dôchodku. Podiel prvého piliera na dôchodok takmer vo všetkých krajinách klesá, čo bude trendom aj v budúcnosti. „Na Slovensku v súčasnosti ideme proti tomuto trendu. Cieľ konsolidácie verejných financií je správny, ale ďalšie škrty v druhom pilieri by Slovensko vrhli do totálnej závislosti na sociálnych dôchodkoch zo Sociálnej poisťovne,“ varuje Vladimír Baláž.
 
Autor: Allianz

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X